تولد فرزند سالم از زوج‌های مبتلا به ایدز رایگان است

۱۳۹۰/۰۹/۰۹ - ۱۱:۵۰ - کد خبر: 37474
سلامت نیوز: رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از اقدامات درمانی رایگان در کشورمان برای صاحب فرزند سالم شدن زوج‌های مبتلا به ایدز خبر داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از برنا، محمد مهدی گویا رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت اظهارداشت: توصیه اول مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت به مادران و پدران مبتلا به ایدز این است که صاحب فرزند نشوند ولی اگر هم خواستند این‌کار را بکنند با توصیه پزشک معالج خود می‌توانند به مرکز تحقیقاتی ابن سینای تهران مراجعه کرده و با استفاده از جدیدترین روش‌های درمانی در دنیا و بدون پرداخت هیچ هزینه ای دارای فرزند سالم شوند.

گویا ادامه داد: عفونت اچ.آی.وی از سه طریق تماس جنسی، استفاده از سرنگ آلوده مشترک و بارداری مادر آلوده به ایدز منتقل می‌شود.
 
وی اظهار داشت: انتقال این ویروس در دوره بارداری گاهی هنگام لقاح، گاهی حین بارداری و گاهی پس از زایمان به فرزند صورت می‌گیرد.
 
گویا یکی از عملیاتی‌ترین و بهترین راه‌های پیشگیری انتقال عفونت از مادر را که می‌شود روی آن سرمایه گذاری مناسب کرد، عملیات ویروس زدایی قبل از لقاح، که جدیدترین روش درمانی در دنیاست، اعلام کرد و گفت: برای جلوگیری از این انتقال چند اقدام دردنیا صورت می‌گرفت که مهم‌ترین آن‌ها تجویز دارو به مادران ایدزی بود که تا حدود زیادی موفق بود ولی 100 درصد نبود.

وی افزود: هم اکنون راه جدیدی که در ایران بعد از مطالعات چندین ساله صورت می‌گیرد این است که زن و شوهر مبتلا به ایدز با مراجعه به مرکز تحقیقاتی ابن سینا اقداماتی روی تخمک و اسپرم آن‌ها انجام می‌شود تا از ویروس ایدز عاری شده و فرزندشان هنگام تولد سالم خواهد بود.

وی این روش را بسیار مدرن و در اختیار تعداد معدودی از کشورهای دنیا اعلام کرد و اظهار داشت: این امکان وجود دارد که در موسسه تحقیقاتی ابن سینا برای تمام زوج‌هایی که مبتلا به عفونت هستند این کار انجام شود ولی شرط پذیرش این موسسه تجویز پزشک معالج چنین بیمارانی است، که اگر این بیماران با چنین تجویزی مراجعه کنند، تمامی هزینه‌هایشان رایگان خواهد بود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.01239s, 18q