مشاور وزیربهداشت : با توسعه پزشک خانواده، مامای بیکار نخواهیم داشت

۱۳۹۰/۰۹/۱۳ - ۰۹:۵۳ - کد خبر: 37570
سلامت نیوز :مشاور وزیربهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت : اگر طرح پزشک خانواده گسترش یابد ، با بسته هایی که برای آن درنظر گرفته ایم ، هیچ مامای بیکاری نخواهیم داشت .
 
به گزارش واحد مرکزی خبر ، خانم زغفرانی در نشستی با خبرنگاران با بیان اینکه مشکل طرح پزشک خانواده ، تعامل با بیمه است که برطرف خواهد شد ، افزود : برای هر مرکز پزشک خانواده حداقل دو ماما تعریف کرده ایم و طرح هایی هم برای حضور ماماها در بخش های مرتبط با مامایی و زنان داریم .
وی با بیان اینکه هم اکنون 50 هزار مامای  دانش آموخته داریم ، گفت : 20 هزار ماما در مراکزدولتی و درمانی و تعداد زیادی هم در بیمارستان ها و مراکز خصوصی مشغول به خدمت هستند و تعدادی هم مامای بیکار داریم .
مشاور وزیربهداشت ، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در سال های گذشته ماما ها براساس نیاز آموزش داده نشده اند و یکی از دلائل وجود ماماهای بیکار همین  است ، افزود : باید ماماها بعنوان مسئول در اتاق زایمان و بخش هایی چون جراحی زنان ،  درمانگاه نازایی و سایر بخش های مرتبط با زنان و مامایی حضور داشته باشند.
زغفرانی گفت : حضور ماماها دراین بخش ها می تواند موجب کاهش مرگ مادران باشد .
وی همچنین گفت : هم اکنون 346واحد تسهیلات زایمانی در نقاط دورافتاده و روستاها فعال است که 833 ماما در آن مشغول به کار هستند و به زایمان های طبیعی کمک می کنند .
مشاور وزیربهداشت ، درمان و آموزش پزشکی افزود :‌ این ماماها درسال 88 ، به25536 زایمان طبیعی کمک کرده اند.
زغفرانی گفت : به ازای هر هزار زایمان به 10 ماما نیاز داریم و با توجه به طرح هایی که خواهیم داشت ، آموزش ماماها با نیاز سنجی ، ادامه می یابد و شاید نیاز به افزایش آموزش ماما هم باشد .

مشاور وزیربهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت : کار زیرپوشش بیمه قرار گرفتن خدمات مامایی به مرحله نهایی خود رسیده است.
خانم زغفرانی با بیان اینکه ماماهای کارشناس و بالاتر می تواند دفتر کار داشته باشد ، افزود : خدماتی که ماماها در دفتر کار خود ارائه می دهند زیرپوشش بیمه نیست و این امر برای مراجعه کنندگان به این دفاتر مشکل ایجاد می کند.
وی گفت : جلساتی با سازمان های بیمه گر برگزار کرده ایم و هم اکنون منتظر تصویب پروتکل نظارتی تهیه شده دراین زمینه ، در دبیرخانه شورای عالی بیمه هستیم .
مشاور وزیربهداشت ، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد : فرم قرارداد مورد نیاز برای انعقاد میان ماماهای دارای دفتر کار و سازمان های بیمه گر نیز تهیه شده است .
زغفرانی همچنین گفت : گذراندن 2 سال طرح در زایشگاه ها نیز برای ماماها ضروری شد تا در این مدت ، مهارت و تجربه خود را افزایش دهند و نیروی مورد نیاز درزایشگاه ها نیز تأمین شود .
وی افزود : در مراکز درمانی با کمبود ماما مواجه هستیم و باید این مشکل مطابق با استانداردهای نیروی انسانی ، حل شود و برای این کار بررسی کاملتری انجام خواهیم داد .
بنابرگفته مشاور وزیربهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، ماماها می توانند در کمک به  زایمان طبیعی زنان باردار ، ارائه خدمات مشاوره ، آموزش و افزایش آگاهی زنان باردار و افزایش عدالت در سلامت نقش مهمی داشته باشند .
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.49394s, 18q