چرا زنان بیشتر از مردان نابینا می‌شوند؟

۱۳۹۰/۰۹/۱۹ - ۱۱:۰۱ - کد خبر: 37747
سلامت نیوز: در حدود 314 میلیون انسان در سراسر دنیا با نقایص شدید بینایی زندگی می‌كنند، از این میان 45 میلیون نفر به طور كامل نابینا هستند. تعداد 145 میلیون مورد از این نقایص مربوط به عیوب انكساری (نزدیك بینی، دوربینی و آستیگماتیسم) است كه در افراد معمولی با استفاده از عینك به راحتی برطرف می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، كاتاراكت (آب مروارید) با شیوع 9/47 درصد، همچنان به عنوان مهم‌ترین علت نابینایی در سراسر جهان محسوب شده و سایر علل به ترتیب عبارتند از گلوكوم یا آب سیاه (3/12 درصد)، تحلیل ماكولا به علت كهولت سن (7/8 درصد)، كدورت قرنیه (1/5 درصد)، رتینوپاتی دیابتی (8/4 درصد)، نابینایی در سنین كودكی (9/3 درصد) و تراخم (6/3 درصد).

طبق آمارهای جهانی، زنان در معرض خطر بالاتری از ابتلا به نابینایی نسبت به مردان قرار دارند تا جایی كه دو سوم (64 درصد) از نابینایان سراسر جهان را زنان و دختران تشكیل می‌دهند.

چرا زنان بیشتر از مردان نابینا می‌شوند؟

بر اساس اعلام مركز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، در بسیاری از جوامع طول عمر زنان بیشتر از مردان است و در نتیجه در معرض خطر بالاتری از نظر بیماری‌های مرتبط با سن مانند گلوكوم (آب سیاه) و تحلیل ماكولا به علت كهولت سن (ARMD) قرار دارند.

همچنین زنان و دختران بیشتر در معرض ابتلا به برخی بیماری‌ها از جمله كاتاراكت و تراخم قرار می‌گیرند. از طرف دیگر زنان غالبا زمانی اقدام به درمان می‌كنند كه بینایی خود را از دست داده‌اند كه در این شرایط با محدودیت‌ها و موانع بیشتری مواجه خواهند شد.

چرا بیماران به موقع برای درمان اقدام نمی‌كنند؟

اگر فردی را می‌شناسید كه ناتوان است و دسترسی برای دریافت خدمات ندارد در قدم اول به او آگاهی دهید كه تاخیر در درمان، عوارض جبران ناپذیری در پی خواهد داشت. ترس او را از بین ببرید و خانواده او را نسبت به بیماری چشمی و خدمات موجود آگاه نمایید. سعی كنید او را به سازمان‌های حمایتی مانند بهزیستی، كمیته امداد و ... معرفی كنید.

معاینات اولیه چشم توسط پزشك یا كارشناسان بینایی سنجی در مطب یا خانه بهداشت قابل اجرا است و در صورت نیاز به معاینات تكمیلی تخصصی به بیمارستان‌ها یا كلینیك‌های تخصصی ارجاع خواهید شد.

بسیاری از اعمال جراحی چشم پزشكی به صورت سرپایی انجام شده و مدت بستری در آنها نسبت به سایر بیماری‌ها كوتاه‌تر است و ممكن است بیش از یك یا دو روز احتیاج به بستری بیمار نباشد. همچنین بسیاری از اعمال جراحی چشم به صورت سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی انجام می‌شود و كهولت سن مانعی برای عمل جراحی نیست. پیری دلیلی بر نابینایی نیست و هر انسان وظیفه دارد سلامت بینایی خود را تا آخرین لحظه حیات حفظ كند تا بتواند زندگی بهتری داشته باشد.

همچنین بسیاری از بیماری‌های چشم با درمان‌های معمول و با پرداخت هزینه‌های پایین قابل درمان هستند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13277s, 18q