رنگ ناخن‌ گواهی دهد از سرّ‌ درون

۱۳۹۰/۰۹/۲۰ - ۱۲:۱۶ - کد خبر: 37851
سلامت نیوز: با دقت به ناخن‌های خود نگاه كنید؛ آیا همه چیز طبیعی و سالم است؟ هیچ مشكلی وجود ندارد؟ ناخن‌ها به اندازه كافی محكم هستند و ظاهری سلامت دارند؟ یا شاید هم فرورفتگی‌هایی در سطح ناخن‌هایتان وجود دارد، شاید رنگ و شكل ناخن‌هایتان تغییر كرده است و مثل روزهای قبل نیست.
اگر تا به حال با دقت به ناخن‌هایتان نگاه نكرده‌اید، یك بار این كار را انجام دهید. چون طبق نظر متخصصان ظاهر و وضعیت ناخن‌ها می‌تواند نشانه‌ای از سلامت كلی شما باشد، اما مساله مهم شناسایی و تشخیص به‌موقع نشانه‌هاست؛ برخی از شرایط فقط به مراقبت و رسیدگی بیشتر نیاز دارد و گروهی دیگر نشانه بیماری خاصی است كه باید درمان شود.

ویژگی​ ناخن​های سالم

ناخن‌ سالم باید صاف و بدون شیار یا فرورفتگی باشد. همچنین رنگ و استحكام ناخن‌های سالم یكسان و یكنواخت است و هیچ لكه یا تغییر رنگی روی آنها‌ مشاهده نمی‌شود؛ البته گاهی اوقات شیارهای عمودی بی‌ضرری روی سطح ناخن‌ها ایجاد می‌شود كه تا نوك آن پیش می‌رود. علاوه بر این، ممكن است به دلیل جراحت‌ها خطوط یا لكه‌های سفیدی روی ناخن ایجاد شود كه با رشد ناخن از بین می‌رود. با این حال، همه شرایطی كه ایجاد می‌شود طبیعی نیست و اگر با موردی خاص و غیرطبیعی روبه‌رو شدید، حتما باید با پزشك مشورت كنید.

سوراخ‌سوراخ‌شدن ناخن‌ها یا وجود فرروفتگی‌های متعدد در سطح ناخن، ازجمله مشكلاتی است كه ممكن است برای برخی از افراد ایجاد شود؛ البته این مساله بیشتر میان افرادی كه به بیماری پسوریازیس مبتلا هستند، مشاهده می‌شود ولی در هر صورت به درمان و رسیدگی‌ بیشتر نیاز دارد.

گاهی نیز ممكن است ناخن‌ها چماقی شوند؛ به این معنی كه نوك انگشتان بزرگ می‌شود و ناخن اطراف آن می‌پیچد؛البته این مشكل معمولا در یك دوره زمانی طولانی‌مدت اتفاق می‌افتد. این مشكل معمولا به دلیل كاهش اكسیژن موجود در خون ایجاد می‌شود و می‌تواند نشانه‌ای از انواع مختلف بیماری‌های ریوی باشد. چماقی‌شدن ناخن‌ها ممكن است با بیماری‌های التهابی روده، بیماری‌های قلبی ـ عروقی و كبدی نیز مرتبط باشد.

ناخن های قاشقی

ناخن‌های قاشقی به ناخن‌های نرمی می‌گویند كه تغییر شكل می‌دهد. این فرورفتگی‌ها گاهی به حدی است كه حتی می‌توان یك قطره مایع را داخل آن نگه داشت. در اغلب موارد، بروز این مساله نشانه كم‌خونی فقر آهن یا بیماری كبدی است. علاوه بر این، ناخن‌های قاشقی‌شكل ممكن است به دلیل كم‌كاری تیروئید یا بیماری‌های قلبی نیز ایجاد شود.

در شرایط خاصی نیز ممكن است نوك هر یك از ناخن‌ها نواری تیره‌رنگ ایجاد شود. گاهی این وضعیت را مربوط به افزایش سن می‌دانند و در موارد دیگر، می‌تواند نشانه یك بیماری زمینه‌ای جدی مانند بیماری‌های كبدی یا دیابت باشد.

همچنین یكی از مشكلاتی كه باید مورد توجه قرار گیرد، جداشدن ناخن از بستر است. در این شرایط ناخن شل‌می‌شود و براحتی می‌تواند جدا شود. گاهی اوقات جداشدن ناخن می‌تواند به‌دلیل عفونت یا جراحت ایجاد شود. در موارد دیگر، این وضعیت ممكن است یكی از عوارض مصرف دارو یا محصولی خاص باشد به عنوان مثال گاهی ممكن است استفاده از چسب ناخن موجب بروز چنین حالتی شود. اختلالات تیروئید و بیماری پسوریازیس نیز از دیگر علل بروز این مشكل هستند.

برخی از افراد نیز ممكن است با شرایطی روبه‌رو شوند كه ناخن‌هایشان ضخیم می‌شود و سرعت رشد آن نیز كاهش می‌یابد؛ البته این وضعیت با تغییر رنگ ناخن‌ها و زردشدن آنها همراه است.

مراقب ناخن‌ها باشید

برای حفظ سلامت ناخن‌ها بهتر است همیشه آنها را خشك و تمیز نگه دارید و هنگام استفاده از مواد شوینده حتما از دستكش استفاده كنید. علاوه بر این، ناخن‌ها همیشه باید به درستی كوتاه شود تا مشكلی ایجاد نكند. استفاده از كرم مرطوب‌كننده را نیز فراموش نكنید و هنگام استفاده از این كرم‌ها، آن را به ناخن هم بمالید.

هیچ‌وقت نباید از ناخن‌ها به عنوان ابزار استفاده كنید و به كمك آنها به اجسام فشار وارد كرده یا چیزی را بلند كنید. جویدن ناخن‌ها هم مشكل دیگری است كه در آینده می‌تواند دردسرساز شود و علاوه بر ایجاد ظاهری نامناسب، سلامت ناخن را نیز به خطر اندازد.
منبع: جام جم آنلاین

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.66447s, 18q