شایع ترین بیماری عفونی جنسی

۱۳۹۰/۰۹/۲۱ - ۱۶:۳۴ - کد خبر: 37980
سلامت نیوز: مسوول كلینیك سلامت جنسی مركز ابن‌سینا، با اشاره به اینكه بیماری سوزاك یكی از قدیمی‌ترین عفونت‌های منتقله از راه جنسی است، گفت: بحث جدیدی كه در زمینه سوزاك مطرح است مقاومت به دارو است. درحالی‌كه سوزاك پیش از این به راحتی و با مصرف چند قرص درمان می‌شد.

دكتر لیلی چمنی‌تبریز افزود: در دنیا پاپیلوما ویروس انسانی كه عامل ایجاد‌كننده زگیل تناسلی است‌ در صدر بیماری‌های عفونی جنسی قرار گرفته است و پس از آن تب‌خال تناسلی و برخی عوامل میكروبی قرار دارند. در كشور ما نیز باوجود اینكه آمار دقیقی وجود ندارد، اما به نظر می‌رسد ویروس‌های تبخال تناسلی اهمیت ویژه‌ای یافته‌اند.

وی با اشاره به اینكه اهمیت تشخیصی و درمانی ویژه‌ای برای بیماری «زگیل تناسلی» وجود دارد، اظهار كرد: برخی تیپ‌های این ویروس مستعد‌كننده سرطان دهانه رحم هستند. پاپیلوما ویروس انسانی از طریق تماس جنسی یا در هنگام عبور نوزاد از كانال زایمان حین تولد منتقل می‌شود. طول دوره درمان این عارضه به وسعت و محل درگیر شدن این ویروس بستگی پیدا می‌كند.
چمنی‌تبریز افزود: گاهی نیاز است برای درمان از محلول‌های موضعی استفاده شود. البته زگیل‌های بزرگ را باید از طریق تكنیك‌های جراحی یا لیزر برطرف كرد.

وی تاكید كرد: گذراندن اوج مرحله ابتلا به این معنا نیست كه ویروس از بدن فرد پاك شده است، این ویروس پاك نمی‌شود و نیازمند مراقبت‌های ویژه خواهد بود. وی در پایان گفت: اگر فرد در مرحله حاد مراجعه كند یك درمان تك‌نوبتی مشكل وی را حل می‌كند. اما اگر در مرحله درگیری مفصلی و سیستم عصبی یا درگیری منتشر مراجعه كند طبیعتا طول درمان تفاوت می‌كند.
منبع: روزنامه شرق
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.67815s, 18q