اگر مشكل گوارشی دارید، اینها را فراموش كنید

۱۳۹۰/۰۹/۲۱ - ۱۶:۵۳ - کد خبر: 37989
سلامت نیوز: به طور معمول غذاهای پخته شده عامل مشكلات گوارشی هستند، زیرا گرما آنزیم‌های طبیعی موجود در خوراكی‌های خام را كه به هضم غذا كمك می‌كنند از بین می‌برد و باعث كاهش 13 درصدی آنزیم‌ها طی یك دهه می‌شود كه این امر خود نیز موجب كهولت و پیری انسان می‌شود. كسانی كه از سندروم روده تحریك‌پذیر، سوزش سر دل، رفلاكس معده یا زخم معده رنج می‌برند نسبت به غذاها و نوشیدنی‌های گوناگون واكنش‌های مختلف نشان می‌دهند. به عقیده متخصصان 10 ماده غذایی وجود دارد كه معده نسبت به آنها حساسیت نشان می‌دهد و می‌توانند ناراحتی‌های نامبرده را وخیم‌تر كنند.

نعناع
درحالی كه قرص نعناع فواید بسیاری دارد و به حل مشكلات گوارشی كمك می‌كند، می‌تواند تاثیر معكوس نیز داشته باشد و علایم سوزش سر دل را تشدید كند. نعناع با شل كردن دریچه مری به معده، ماهیچه‌ای كه در انتهای مری واقع شده، احتمال بازگشت اسید معده (رفلاكس معده) را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود اسید معده از مری بالا برود. یادتان باشد هرچیزی كه نعناع داشته باشد مثل چای نعناع، آدامس نعناع و قرص نعناع همین ویژگی را دارد.

سودا و آبمیوه صنعتی
در هر 30 گرم از این دو نوشیدنی به طور متوسط سه چهارم قاشق چای‌خوری شكر است. حتما بارها شنیده‌اید كه افراد دچار عدم تحمل لاكتوز باشند، اما عدم تحمل فراكتوز هم یكی دیگر از علل اساسی سندروم روده تحریك‌پذیر است. به طور كلی 30درصد از بزرگسالان دچار سوءجذب فراكتوز هستند. یعنی بدن آنها كمتر از 25 گرم فراكتوز (تقریبا شش قاشق) در هر نوبت جذب می‌كند. هرچه را كه بدن قادر به جذب آن نیست مثل اسفنجی عمل می‌كند كه آب را جذب روده‌های شما می‌كند و در همین حال موجب بروز عفونت در معده می‌شود.

قهوه
اسید‌های موجود در قهوه می‌توانند موجب آسیب رساندن به جداره معده و در نتیجه تولید هیدروكلریك اسید اضافی شوند كه منجر به سوءهاضمه و رفلاكس معده می‌شود، ریال به ویژه در كسانی كه مبتلا به زخم معده یا مستعد سوزش سر معده هستند. شما می‌توانید روزی یك فنجان چای شیرین بیان را جایگزین قهوه كنید. شیرین‌بیان برای درمان زخم معده و آرام كردن معده نیز استفاده می‌شود.

كلم بروكلی
كلم بروكلی جزو سبزیجاتی است كه تولید گاز می‌كند و كسانی را كه سندروم روده تحریك‌پذیر دارند، دچار مشكل می‌كند. بروكلی در دسته‌بندی فیبرهای محلول جای می‌گیرد و فیبری است كه تا رسیدن به روده بزرگ، جایی كه گوارش تولید گاز می‌كند، تجزیه نمی‌شود. علاوه بر این، بروكلی حاوی مقدار اندكی رافینوز یا قند حبوبات است كه تولید گاز می‌كند و در لوبیا هم یافت می‌شود.

گوجه‌فرنگی
گوجه‌فرنگی می‌تواند مری را تحریك كند و می‌تواند نشانه‌های بیماری رفلاكس اسید یا سوزش سرمعده را همراه داشته باشد و حتی باعث تشدید سوزش سر معده شود. این میوه آبدار و خوش‌رنگ به شدت اسیدی است و ترشح اسیدهای گوارشی اضافی در معده را برمی‌انگیزد. در نتیجه این اسیدها می‌توانند به مری راه پیدا كنند، حساسیت آن را تشدید كنند یا به دیواره مری آسیب برسانند. خوراكی‌هایی كه با گوجه‌فرنگی پخته می‌شوند مثل سس گوجه‌فرنگی، سس پیتزا و سس سالسا همه از این قبیل‌ هستند.

محصولات لبنی
انسان تنها گونه‌ای از موجودات است كه می‌تواند بعد از شیر مادر باز هم شیر بخورد و بسیاری از افراد با قدم گذاشتن به دوران بزرگسالی دیگر توانایی هضم لاكتوز، قند موجود در شیر را ندارند. عدم تحمل لاكتوز به كمبود آنزیم لاكتاز در بدن برمی‌گردد كه توسط سلول‌های جداره روده كوچك تولید می‌شود. بنابراین هر لاكتوزی كه هضم نمی‌كنید، تبدیل به طعمه‌ای برای باكتری روده شده و موجب تولید گاز توسط باكتری می‌شود. شیر، بستنی، پنیر و محصولات لبنی‌ای كه برچسب «بدون لاكتوز» خورده‌اند مشكل شما را حل می‌كنند. همین‌طور می‌توانید شیر حاوی لاكتاز مصرف كنید و پنیر‌های سفت زیرا به طور طبیعی نسبت به پنیرهای نرم لاكتوز كمتری دارند.

غذای چرب
غذاهای بسیار چرب مثل غذاهای سرخ شده علایم رفلاكس اسید و سندروم روده تحریك‌پذیر را افزایش می‌دهند. به این علت كه غذاهای چرب دیرتر در بدن تجزیه می‌شوند. بنابراین، مدت‌زمان بیشتری در معده می‌مانند. در نتیجه بدن به طور خودكار اسید معده بیشتری را برای كمك به گوارش ترشح می‌كند. به خاطر داشته باشید كه به طور كلی پرخوری نیز می‌تواند عمل هضم غذا را به تاخیر بیندازد و باعث شود كه معده، اسید بیشتری ترشح كند.

شكلات
شكلات، خوراكی دوست داشتنی‌ای است كه خوردنش شب و روز نمی‌شناسد و ثابت شده برای سلامت قلب و عروق مفید است و خطر سكته را كاهش می‌دهد. اما در عین حال موجب سوءهاضمه و سوزش سر دل می‌شود. شكلات حاوی تئوبرومین، تركیبی است كه به طور طبیعی در بسیاری از گیاهان مثل كاكائو، چای و قهوه یافت می‌شود. این تركیب قادر است ماهیچه انتهای مری را شل كند و باعث تراوش اسید معده به مری شود. شكلات همچنین حاوی كافئین است، عامل دیگری كه باعث می‌شود معده اسید اضافه تولید كند.

منبع: روزنامه شرق
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13374s, 18q