یك برنامه مناسب برای رفع مشكلات دندانی

۱۳۹۰/۰۹/۲۲ - ۱۲:۰۱ - کد خبر: 38036
سلامت نیوز: اگر با وجود این كه به طور منظم مسواك می‌زنید و نخ دندان می‌كشید اما باز هم دندانهایتان جرم می‌گیرند و پوسیده می‌شوند، می‌توانید با چند تغییر موثر در برنامه تغذیه‌ای و بهداشتی خود مهمترین مشكلات دندانی‌تان را برطرف كرده و خنده را به چهره خود بازگردانید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، سایت اینترنتی لیواسترانگ در یك مقاله جدید به این چند تغییر مهم و كاربردی اشاره كرده كه به قرار زیر است:

- فیبرهای خوراكی را حتما در رژیم غذایی خود بگنجانید. یكی از مهمترین عوامل بروز بیماریهای دندانی رژیم غذایی مدرن حاوی مواد غذایی تصفیه شده است. سلامت دندانها علاوه بر مسواك زدن نیازمند رژیم غذایی مناسب است. كربوهیدرات های تصفیه شده دشمن دندانها هستند. این خوردنی‌ها چسبنده هستند و اگر به درستی شسته نشوند جای مطلوبی برای فعالیت باكتری‌ها و تولید اسید هستند كه عامل تخریب مینای دندان است. در عوض خوردنی‌های فیبری مثل میوه‌ها و سبزیجات خام و غلات سبوس دار به دندانها نمی‌چسبند و بهترین جایگزین برای كربوهیدراتهای تصفیه شده هستند.

- كلسیم بیشتر مصرف كنید. هر فرد بالغ باید حداقل 500 میلی گرم كلسیم در روز مصرف كند تا دندانهای قوی داشته باشند.

- از رژیم‌های سخت پرهیز كنید. هرچند رژیم گرفتن به لاغر شدن و كاهش وزن كمك می‌كند اما اگر رژیم‌های سخت بگیرید و طولانی مدت گرسنه بمانید، بزاق كمتری در دهان تولید می‌شود. بزاق دهان، خاصیت ضد باكتریایی دارد بنابراین هرچه كمتر تولید شود، رشد باكتری‌های مضر در دهان افزایش می‌یابد.

- مراقب میوه‌های مركبات و آب آنها باشید. هرچند این میوه‌ها سرشار از ویتامین C هستند اما اسید آنها می‌تواند به مینای دندان آسیب برساند. بنابراین توصیه می‌شود آب میوه‌های مركبات را با «نی» بنوشید. یا اینكه حداقل 30 دقیقه پس از خوردن میوه‌های مركبات دهان خود را نشویید تا در این فرصت بزاق دهان تولید شود و اسید میوه را بشوید. شستن دهان بلافاصله پس از مصرف این میوه‌ها، موجب تخریب مینای دندان می‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.66617s, 18q