بنگاه‌ خیابانی خرید و فروش كلیه؛ واقعیتی انكارناپذیر

۱۳۹۰/۰۹/۲۲ - ۱۵:۵۸ - کد خبر: 38066
سلامت نیوز: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی درباره پدیده خرید و فروش كلیه گفت: این موضوع به ساماندهی بیشتری نیاز دارد و لازم است بنیاد بیماری‌های خاص دخالت بیشتری در این زمینه داشته باشد.

مرضیه وحید دستجردی در آستانه روز جهانی كلیه در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، گفت: انجام فعالیت‌های مربوط به پیوند كلیه تقسیم شده است؛ به این ترتیب كه تمام اقدامات مربوط به عمل جراحی پیوند در دانشگاه‌های علوم پزشكی و به صورت رایگان انجام می‌شود و بیماران هزینه‌ای بابت عمل جراحی پیوند كلیه نمی‌پردازند.

وی ادامه داد: بخش مربوط به هدیه و اهدای كلیه بر عهده بنیاد بیماری‌های خاص است كه به نظر می‌رسد لازم است ساماندهی مجددی در زمینه هدیه كلیه انجام شود.

وزیر بهداشت با بیان اینكه در حال حاضر بسیاری از موارد پیوند كلیه به صورت پیوند از جسد انجام می‌شود، افزود: اما قانون اجازه داده كه با رضایت شخص اهدا كننده، پیوند كلیه از زنده نیز انجام شود. در ایران به دلیل ارتباطات مستحكم خانوادگی، در بسیاری از موارد اهداكننده كلیه، اعضای خانواده فرد بیمار هستند؛ این موضوع بر خلاف دیگر كشورهای دنیا، در ایران شایع است و در كشورهای دیگر معمولا استقبالی از پیوند از اعضای خانواده نمی‌شود.

وحید دستجردی در خاتمه خاطرنشان كرد: پیوند كلیه از غیراعضای خانواده به عنوان هدیه كلیه نامیده می‌شود كه این موضوع به ساماندهی بیشتری نیاز دارد و لازم است بنیاد بیماری‌های خاص دخالت بیشتری در این زمینه داشته باشد. وزارت بهداشت نیز آمادگی دارد تا در صورتی كه بنیاد بیماری‌های خاص در این زمینه نظر مشورتی بخواهد، اقدامات لازم را انجام دهد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.53964s, 18q