میزان بنزن موجود در هوای تهران 30 برابر حد مجاز است

۱۳۹۰/۰۹/۲۲ - ۱۶:۴۲ - کد خبر: 38076
سلامت نیوز: رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با بیان اینکه آلاینده بنزن سرطان‌زاست، گفت: میزان بنزن موجود در هوای تهران 30 برابر حد مجاز است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، معصومه ابتکار در چهارصد و بیست و ششمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در جریان بررسی طرح «تأمین بودجه مورد نیاز طرح کهاب در راستای کاهش آلودگی محیط زیست ناشی از بخارهای بنزین در شهر تهران، اظهار داشت: یکی از پدیده‌هایی که به آلودگی هوای تهران کمک کرده ترکیبات عالی فرار است.

وی با بیان اینکه بنزین استانداردهایی دارد که اگر رعایت نشوند ترکیبات خطرناکی را ایجاد می‌کنند، ادامه داد: یکی از معضلات تهران در سال‌های گذشته وجود سرب در بنزین بود که وزارت نفت با اقدام مهمی که انجام داد سرب را از بنزین عرضه شده در کل کشور حذف کرد.

رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: متأسفانه در حال حاضر با معضلی روبرو هستیم که مربوط به آلاینده‌های فرار است که مهمترین آنها «بنزن» است.

بنزن موجود در هوای تهران 30 برابر حد مجاز است

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه بنزن حدود 30 برابر حد مجاز در هوای شهر تهران قابل اندازه‌گیری است که این وضعیت در پمپ بنزین‌ها بسیار بالاتر و شاید حدود 50 یا 60 برابر حد مجاز است.

ابتکار با بیان اینکه وزارت نفت برای حل این مشکل طرحی تحت عنوان کهاب را دنبال می‌کند، گفت: این موضوع تکلیفی است که دولت از سال 84 خواستار شده و باید تا پایان سال 89 استاندارد یورو 3 برای بنزین و گازوئیل اعمال می‌شد ولی متأسفانه نه تنها استانداردمان با استانداردهای جهانی هم‌خوانی ندارد بلکه با استانداردهای ملی هم فاصله بسیاری دارد.

وی یادآور شد: بنابراین ابتدا بحث اصلاح کیفیت سوخت و سپس رعایت استاندارد توسط پمپ بنزین‌ها در این موضوع مطرح است و طرح کهاب نیز به این منظور راه‌اندازی شد.

رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران هدف از اجرای طرح کهاب را منتقل نشدن بخارات بنزین در پمپ بنزین‌ها به هوای آزاد خواند و گفت: دستگاهی که قرار بود بخارات بنزین را جمع کند نیز در برخی مقاطع توسط برخی از خودروسازان حذف شد.

وی با بیان اینکه باید برای این موضوع چاره‌اندیشی شود، اظهار داشت: درخواست کرده‌ایم تا اعتبارات مورد نیاز برای اجرای این طرح پیش‌بینی شود و حداکثر تا پایان سال شاهد اجرای آن باشیم اگر هم وزارت نفت نمی‌تواند آن را انجام دهد شهرداری همکاری خواهد کرد.

ابتکار گفت: باید نسبت به تأمین سوخت استاندارد اقدام شود که اجرای طرح مذکور می‌‌تواند به کاهش مشکلات منجر شود.

بدون حضور مسئولان مربوطه نباید درباره کیفیت بنزین اظهار نظر کرد

خسرو دانشجو سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در ادامه اظهارات ابتکار، گفت: اظهار نظر درباره موضوعی که مسئولان مربوطه آن حضور ندارند درست نیست ضمن اینکه بنده در همین ارتباط مصاحبه‌هایی از مسئولان شنیدم که خلاف چیزهایی است که از سوی شما عنوان شد.

وی ادامه داد: اظهار این نکته که کیفیت بنزین حتی از استانداردهای جهانی هم پایین‌تر است جز ایجاد نگرانی برای مردم چیز دیگری ندارد ولی البته اگر چنین ادعایی درست باشد باید برای آن کاری کرد.

دانشجو با بیان اینکه این موضوع به سلامت مردم ارتباط دارد، گفت: بهتر است از مسئولان مربوطه این موضوع برای بیان و ارائه گزارش به شورا دعوت کنیم و اگر آنچه گفته شده درست باشد نیز باید پیگیر باشیم تا وضعیت بهبود یابد.

قرار نیست شهرداری کارهای برزمین مانده مجموعه‌های دیگر را تقبل کند

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: مجموعه‌های مختلف وظایفی دارند و کارهای بر زمین مانده نیز زیاد است بار مالی این طرح نیز حدود 10 میلیارد تومان است که به طور حتم وزارت نفت توان تخصیص چنین هزینه‌‌ای را دارد ولی اگر شهرداری بخواهد هر کجا کاری روی زمین مانده تقبل کند درست نیست.

وی تصریح کرد: رقم این پروژه باید از مجرای قانونی خود تأمین شود و در عین حال باید مشخص شود این فرمایشات و ادعا‌ها درست است یا مصاحبه‌هایی که می‌خوانیم.

معصومه ابتکار در ادامه اظهارات دانشجو گفت: بنزن یک منبع دارد و آن هم سوخت است اگر سوختی که داریم استاندارد است و شاهد وجود این آلاینده در هوا هستیم که واویلا!

بنزن سر‌طان‌زاست؛‌شوخی هم ندارد

وی افزود: بنزن یک آلاینده سرطان‌زاست و شوخی هم ندارد این موارد واقعیت‌هایی است که باید هر چند یکبار به مسئولان مربوطه یادآور شود.

ابتکار تصریح کرد: بد نیست مردم هم چنین نکاتی را هم بدانند چرا که حداقل می‌توانند کودکان خود را در محیط‌هایی مانند پمپ بنزین قرار ندهند و در حد توان تصمیماتی برای خود بگیرند.

خسرو دانشجو خطاب به ابتکار گفت: بنده نیز در این حد متوجه هستم که بنزن از تنفس ساطع نمی‌‌شود اما تا جایی که می‌دانم بنزن از بنزینی که روی زمین تبخیر می‌شود متصاعد خواهد شد به همین دلیل تأکید بر این وجود دارد که بنزین به صورت خام روی زمین ریخته نشود.

از تبخیر بنزین روی زمین ریخته شده بنزن متساعد می‌شود

وی ادامه داد: بنزین با کیفیت بالا نیز اگر روی زمین ریخته شود آلودگی ایجاد می‌کند و برای سلامتی مردم مضر است.

مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه اظهارات اعضای شورا با بیان اینکه بخش مالی این طرح را وزارت نفت می‌تواند تأمین کند، اظهار داشت: ادعایی مبنی بر بالا بودن کیفیت بنزین مصرف وجود دارد ولی اگر وضعیت موجود بهتر شود ما نیز استقبال می‌کنیم.

وی ادامه داد: از مسئولان وزارت نفت دعوت می‌کنیم در جلسه شورا حضور یابند و اگر به کمک مدیریت شهری احتیاج داشته باشند نیز وظیفه خودمان می‌دانیم که این کار را انجام دهیم البته از خودروسازان نیز می‌خواهیم استانداردسازی لازم را داشته باشند.

هر سال از آلودگی هوا حرف می‌زنیم ولی کاری نمی‌کنیم

رئیس شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: در همین ایام از سال گذشته نیز چنین موضوعاتی راجع به آلودگی هوا مطرح شد ولی متأسفانه اقدامی صورت نگرفت در واقع هر سال این موضوعات مطرح می‌شود و عده‌ای از مردم گرفتار بیمارستان و ناراحتی‌های ریوی می‌شوند و می‌گوییم آلودگی هوا را چه کنیم و تا سال بعد هیچ کاری انجام نمی‌دهیم.

آلودگی هوای تهران با 2 روز تعطیلی حل نمی‌شود

وی تأکید کرد: با یک یا دو روز تعطیلی هم وضعیت آلودگی هوای تهران درست نمی‌شود که البته از راهنمایی و رانندگی نیز درخواست می‌کنیم خودروهایی که استاندارد لازم را ندارند پلاک نکند. این درست نیست که چنین مسائلی عقب بیفتد و مردم گرفتار شوند.
 
براساس این گزارش طرح مذکور به تصویب اعضای شورای شهر رسید.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.35737s, 18q