فوت روزانه 162 تهرانی/ جدول دلایل مرگ و میر

۱۳۹۰/۰۹/۲۶ - ۱۳:۵۵ - کد خبر: 38238
فوت روزانه 162 تهرانی/ جدول دلایل مرگ و میر
سلامت نیوز: براساس اعلام آمارهای رسمی روزانه 162 تهرانی به دیار باقی سفر می‎‌کنند که سکته، تصادفات و گازگرفتگی از مهمترین دلایل مرگ پایتخت نشینان است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، کارشناسان اعلام کرده اند که مرگ  و میر در پایتخت به یک امری عادی تبدیل شده و به نوعی جزوی از زندگی شهروندی شده است در حالی که در دهه 60 وقتی در محله ای شخصی فوت می کرد تاثیر آن تا هفته ها بر روی محله سایه افکنده و حتی کودکان تا چند روز از آن کوچه ای که متوفی داشته تردد نمی کردند.

آمارها نشان می دهد بی احتیاطی در رانندگی، عدم دقت در استفاده از وسایل گاز سوز و بی توجهی به سلامت جسمانی از مهمترین دلایل مرگ در پایتخت است.

البته به گفته مسئولان وزارت بهداشت در سالهای اخیر دلایلی مانند آلودگی هوای تهران هم مزید بر علت شده تا این آمار افزایش یابد. ولی علت اصلی تمامی مرگهای رخداده در پایتخت را تنها سازمان پزشکی قانونی تائید و اعلام می کند.

ثبت مرگ روزانه 162 تهرانی در بانک اطلاعات ثبت احوال

آمارهای رسمی از سازمان ثبت احوال کشور که متولی ثبت حیات اعم از تولد و فوت در شناسنامه و اطلاعات جمعیتی کشور است حاکی از آن است که تهران از سال 85 تا سال 89 به طور میانگین سالانه بیش از 59 هزار فوتی داشته است که می توان اینگونه عنوان کرد که روزانه 162 تهرانی بر اثر حوادث طبیعی و غیرطبیعی فوت می کنند.

پذیرش روزانه 151 متوفی در بهشت زهرای تهران

بر اساس این گزارش بر اساس آمارهای منتشرشده از سوی سازمان بهشت زهرای تهران، پایتخت در 9 ماهه نخست سال جاری 35 هزار و 558 فوتی پذیرش داشته است که از این تعداد 19 هزار و 922 مورد مرد و 13 هزار و 879 مورد زن بوده اند. آمارها نشان می دهد در سال 90 حدود 848 نوزاد در سازمان بهشت زهرای تهران به عنوان نوزاد فوت شده پذیرش شده است.

همچنین بر اساس اعلام آمارها "سکته قلبی" علت بیشترین مرگ تهرانیها بوده است که در رایانه بهشت زهرا ثبت شده است. معمولا حدود 60 تا 70 درصد پذیرش شده ها در بهشت زهرا (س) دفن می شوند و الباقی برای دفن به شهرستانها یا گورستانهای دیگر تهران منتقل می شوند.

این در حالی است که در سال گذشته آمار کل پذیرش شدگان در بهشت زهرای تهران 50 هزار و 456 متوفی بوده است که نسبت به سال 88 حدود 4.5 درصد افزایش داشته است. ولی پیش بینی می شود که آمار مرگ و میر تهران با توجه به آمار 9 ماهه سال جاری و آمار سال گذشته افزایش نداشته بلکه کاهش هم داشته باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر آمارها نشان می دهد که تهرانیها در تمامی زمینه ها در مرگ میر پیشی گرفته اند که البته این آمارها به صورت میانگین بوده که برخی مربوط به سال 89 و برخی دیگر به علت به روز بودن برای سال 90 است:

جدول مدلهای مرگ و میر در تهران
عنوان                                                         میانگین تعداد مرگ و میر روزانه در تهران           منبع خبر
مرگ و میر در استان تهران                             روزانه 162 نفر                                             سازمان ثبت احوال
مرگ و میر ناشی از گاز منو اکسید کربن            روزانه 1 نفر                                                 پزشکی قانونی
مرگ و میر بر اثر آلودگی هوا                         روزانه 7 نفر                                                  وزارت بهداشت
مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر           روزانه 3 نفر                                                   پزشکی قانونی
مرگ و میر بر اثر تصادفات                          روزانه 5 نفر                                                   پزشکی قانونی
مرگ و میر بر اثر سکته قلبی                        روزانه 18 نفر                                                 بهشت زهرای تهران

 به گزاش سلامت نیوز به نقل از مهر با نیم نگاهی به آمار مرگ و میر در کشور در می یابیم که آمار مرگ و میر در کشور هم روند سعودی داشته است.

سال     تعداد فوتی های کشور     سال     تعداد فوتی های کشور
1381     337237 نفر     1385     408566 نفر
1382     368518 نفر     1386     412736 نفر
1383     355213 نفر     1387     417798 نفر
1384     363723 نفر     1388     393515 نفر

ولی در این میان جای سازمان یا نهادی که به صورت تحلیلی و کارشناسی دلایل مرگ تهرانیها را ارزیابی و اطلاع رسانی کند خالی است. هر چند بخشی از این مهم بر عهده سازمان پزشکی قانونی است ولی وزارت بهداشت، استانداری، محیط زیست، وزارت صنایع، وزارت نفت، هلال احمر، آتش نشانی و بسیاری از نهادهای مسئول و دخیل در مرگ و نجات پایتخت نشینان باید اقدامی جهادی داشته باشند تا موجب کاهش مرگ میر ایرانیان شود.

جدول مرگ روزانه ایرانیها بر اثر حوادث
علت مرگ                                         تعداد فوتی های کشور به صورت روزانه     منبع خبر
پذیرش اجساد برای تشخیص مرگ           روزانه  30 جسد                                  سازمان پزشکی قانونی
برق گرفتگی                                      روزی 2 نفر                                       سازمان پزشکی قانونی
سوختگی شدید                                    روزی 6 نفر                                       سازمان پزشکی قانونی
تصادفات جاده ای                               روزی 82 نفر                                      سازمان پزشکی قانونی
حوادث کار                                       روزی 5 نفر                                        سازمان پزشکی قانونی
غرق شدگی                                      روزی 4 نفر                                        سازمان پزشکی قانونی
عابران پیاده که قربانی تصادف شده اند   روزی 13 نفر                                      سازمان پزشکی قانونی
منواکسید کربن                                  روزی 28 نفر                                      سازمان پزشکی قانونی
موتورسواران                                   روزی 7 نفر                                       سازمان پزشکی قانونی


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.12073s, 18q