شکاف شادی عامل اصلی اختلافات زناشویی

۱۳۹۰/۰۹/۲۷ - ۱۱:۰۳ - کد خبر: 38281
سلامت نیوز: یک رفتار شناس و آسیب شناس اجتماعی با بیان اینکه راز داشتن یک زندگی طولانی، شاد و موفق این است که زنان بیشتر از مردان احساس شادی کنند گفت: شکاف شادی عامل اصلی اختلافات زناشویی است.

دکتر مجید ابهری در گفتگو با مهر با بیان این که در بررسیهای انجام شده توسط گروه آسیب شناسی رفتاری اصلی ترین علت عدم تفاهم زناشویی و در نتیجه طلاق شکاف شادی تعیین شده است گفت: راز داشتن یک زندگی طولانی و شاد و موفق این است که زنان بیشتر از مردان باید احساس شادی کنند. در صورتی که یک زن نسبت به همسرش شادتر و رضایت بیشتری از زندگی زناشویی داشته باشد احتمال بروز طلاق بین آنها بسیار ضعیف است.

وی ادامه داد: اما در عوض اگر یک مرد نسبت به همسرش شادتر باشد احتمال طلاق در آن خانواده بسیار بالاتر می رود. همچنین پدیده بحرانی میان زوجین که در این تحقیق شکاف شادی نامیده شده نشان می دهد هر چقدر اختلاف شاد بودن و رضایت مرد و زن از زندگی زناشویی بیشتر باشد به همان اندازه احتمال بروز جدایی نیز افزایش پیدا می کند.

این آسیب شناس معتقد است: نکته جالب این است که جدایی تنها زمانی رخ می دهد که مرد احساس بهتری از زندگی نسبت به همسرش داشته باشد و در این حالت زن با احتمال بیشتری تلاش برای طلاق را آغاز می کند.

ابهری افزود: رسیدن زن و شوهر به میزان مشترک و مساوی از شادی و رضایت در زندگی مشترک باعث دوام زندگی می شود. همچنین عوامل بالا برنده شادی و کیفیت زندگی زناشویی مانند مهارت برقراری تفاهم به ویژه در امور جنسی، صداقت، پاکدامی و وفاداری از عوامل اصلی تشکیل دهنده خط مشترک شادی در زندگی است که فقدان آنها سبب شکاف شادی می شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.5408s, 18q