چه افرادی مستعد به بیماری واریس هستند؟

۱۳۹۰/۰۹/۲۷ - ۱۶:۰۸ - کد خبر: 38384
سلامت نیوز : بیماری واریس به سیاهرگهای بدن مربوط می شود.این بیماری در اثر گشاد شدن وریدها ، به ویژه در رگهای پا به وجود می آید. از انجا که وظیفه سیاهرگ ها انتقال خون تیره ( حاوی دی اکسید کربن ومواد زاید دفعی ) از بافتهای بدن به کبد ونهایتاً قلب است ، هرگاه دریچه های لانه کبوتری که در سیاهرگ ها ( وریدها ) وجود دارند خراب وبه عبارتی شل شوند ، خون به عقب برگشته و سبب گشاد شدن رگها ومشخص شدن آنها در زیر پوست می شوند.

چه افرادی مستعد به بیماری واریس هستند؟
داشتن سابقه خانوادگی واریس به ویژه در خانمها ( به علت هورمونهای زنانه ) وآنهایی که بر حسب موقعیت شغلی برای ساعتهای طولانی در طی روز ایستاده کار می کنند ( مغازه دارها وکارگران کارخانجات و... ) وخانمهای حامله که طی دوران بار داری اضافه وزن پیدا کرده وچاق هستند ویا افرادی که سالیان دراز الکل مصرف می کرده و واریس مری ویا واریس رگهای سطح شکم گرفته اند وموارد مشابه ) ، جملگی با دلایل وعلت های مشخص که ذکر شد مستعد این بیماری هستند.

بروز واریس در ساق پا و ران وسطح شکم ومری شایعتر است در ساق پا و ران وجود درد وقرمزی وزخم می تواند از علائم واریس باشد.

 پیشگیری ودرمان
برای پیشگیری از بروز واریس ، باید از سر پا ایستادنهای طولانی بپرهیزید ودر محل کار تحرک داشته باشید ودر فواصل نیم ساعت مدتی بنشینید ، واز مصرف الکل پرهیز کنید. خانمهای حامله باید موظب اضافه وزن وفشار خون و اختلالات انعقادی باشند.

ورزشهای روزانه را فراموش نکنید. در صورتی که در افراد فامیل استعداد واریس به صورت ارثی وژنتیکی وجود دارد جدیتر مراقبت کنید. از خوردن دارو بدون تجویز پزشک پرهیز کنید. از غذاهای چرب وسرخ شده وحجیم ونمک دار استفاده نکنید. در صورتی که زیر نظر پزشک هستید آزمایشات زمان انعقاد خون متعاقب مصرف وارفارین یعنی ( ...PTT ، PT) را انجام دهید.

بر حسب اینکه چه نوعی از واریس را دارید ، ممکن است درمانهای زیر توسط پزشک تجویز شود:
جوراب واریس ، قرصهای ضد انعقاد ، اسکلروتراپی ، لیزر ،جراحی ویا ورزش و....
گاهی نیز از نظر زیبایی ومواردی ترجیح داده می شود که درمانهای جدیتری انجام پذیرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
مریم
با سلام - مدتی است رگه های قرمز رنگی در پای اینجانب وجود دارد که گاهی کمرنگ تر و گاهی بسیار پررنگترند ولی هیچیک از عوارضی را که عنوان گردید مثل درد و خارش و غیره را ندارم ایا این موضوع واریس است یا خیر لطفا پاسخ مرا بدهید.
5.40487s, 19q