نظرات مراجع عظام درخصوص تغییر جنسیت

۱۳۹۰/۰۹/۲۸ - ۱۰:۰۷ - کد خبر: 38430
سلامت نیوز :نظر مقام معظم رهبری در پاسخ به استفتائات دانشگاه علوم پزشكی تهران در خصوص تغییر جنسیت به شرح زیر است:‌

انجام عمل جراحی برای الحاق فرد خنثی به زن یا مرد چه حکمی دارد؟آیا تغییر جنسیت جایز است یا خیر ؟

این کار فی‌نفسه اشکال ندارد، ولی واجب است از مقدمات حرام پرهیز شود.

برخى از افراد در ظاهر مذکر هستند ولى از جهات روحى و روانى ویژگیهاى جنس مونّث را دارند و تمایلات جنسى زنانه در آنان به‌طور کامل وجود دارد و اگر مبادرت به تغییر جنسیت نکنند به فساد مى‏افتند. آیا معالجه آنان از طریق انجام عمل جراحى جایز است؟

عمل جراحی مذکور برای کشف و آشکار کردن واقعیت جنسی آنان اشکال ندارد، به شرطی که این کار مستلزم فعل حرام و ترتب مفسده‌ای نباشد.آیت الله صافی گلپایگانی در پاسخ به پرسشی با مضمون تغییر جنسیت فرموده‌اند:‌

اگر به معنای آشکار نمودن حقیقت زنانه و مردانه اشخاص باشد، چنانچه مستلزم امر حرامی از قبیل نظر نامحرم نباشد مانعی ندارد و احکام بر رجولیت و انوثیت واقعی جاری می‌شود، اما تغییر جنسیت قطعی بر فرض تحقق آن در خارج، جایز نیست.نظر آیت‌ الله جوادی آملی در خصوص تغییر جنسیت:

تغییر جنسیت مرد به زن یا زن به مرد در صورتی که حکم پزشک باشد که در صورت عدم تغییر جنسیت بیماری‌های خطیری برای وی به وجود می‌آورد حکم آن چیست؟

تغییر جنسیت در فرض سوال جایز است.نظر آیت الله مكارم شیرازی در خصوص تغییر جنسیت:

تغییر جنسیت چه حکمى دارد؟

تغییر جنسیت و ظاهر ساختن جنسیت واقعى ذاتا خلاف شرع نیست ولى باید از مقدمات مشروع استفاده شود .

دخترى از کودکى لباس مردانه مى پوشیده و حالا که بزرگ شده خود را مرد مى‌داند و با استفاده از داروهاى شیمیایى حالت مردانه در او ایجاد شده و با مراجعه به پزشک، درخواست تغییر جنسیت خود را نموده است، آیا پزشک مجاز به تغییر جنسیت مى باشد؟

تغییر جنسیت اگر صورى باشد جایز نیست و اگر واقعى باشد (این امر در افراد دوجنسى واقع مى شود) به عنوان درمان و ظاهر شدن جنسیت واقعى جایز و گاه واجب است.

سوالات و جواب‌ها از سایت اینترنتی مراجع عظام گرفته شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.5145s, 18q