20 ماده جدید اعتیادآور در راه است

۱۳۹۰/۰۹/۲۸ - ۱۰:۱۰ - کد خبر: 38431
20 ماده جدید اعتیادآور در راه است
سلامت نیوز :گسترده بودن علت‌های عود اعتیاد در افراد نشان داد كه تنها به وسیله یك پروتكل نمی‌توان به نتیجه موردنظر دست یافت. مجموعه فعالیت‌های پژوهشی در حوزه مبارزه با مواد مخدر در چهارسال گذشته به طور كلی 20 درصد افزایش یافته است.

مدیركل دفتر تحقیقات‌وآموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر از ورود 20 ماده جدید اعتیادآور در آینده نزدیك خبرداد و گفت: درمانگران باید برای مقابله با آن فكری بكنند. امیرحسین یاوری، مدیركل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر دراختتامیه نهمین جشنواره آثار برتر مكتوب مبارزه با مواد مخدر و سوء مصرف آن از ورود 20 ماده جدید اعتیادآور در آینده نزدیك خبرداد و گفت: درمانگران باید برای مقابله با آن فكری بكنند. وی اظهار كرد: بعد از ابلاغ سیاست‌های مقام معظم رهبری با تدوین پژوهش در حوزه مبارزه با مواد اعتیادآور در سال گذشته راهبرد متوازنی را برای حوزه‌های مختلف پژوهش تسری دادیم و در حال حاضر نیز تلاش زیادی برای انجام تحقیقات كاربردی می‌كنیم.

وی وظایف دفتر پژوهش ستاد مبارزه با مواد مخدر را ارزیابی اثربخشی پروژه‌ها، بررسی تئوری‌ها و نظریه‌ها و تامین بستر لازم جهت تربیت محقق و همچنین تهیه سند آینده پژوهی دانست و گفت:‌ در حال حاضر خرید و فروش مواد مخدر تنها مشكل این حوزه نیست بلكه عرضه مجازی و چرخش مالی وسیع در این حوزه نیز قابل توجه است كه برای مقابله با آن سه راهبرد نابودی بازار، مداخله و درمان و قطع مصرف مشخص شده است. یاوری كراك، شیشه و تریاك را در تهران از مهمترین مواد اعتیادآور اعلام و اظهاركرد: گسترده بودن علت‌های عود اعتیاد در افراد نشان داد كه تنها به وسیله یك پروتكل نمی‌توان به نتیجه موردنظر دست یافت. یاوری همچنین اظهار كرد: مجموعه فعالیت‌های پژوهشی در حوزه مبارزه با مواد مخدر در چهارسال گذشته به طور كلی 20 درصد افزایش یافته است اما چاپ كتاب 15 درصد كاهش یافته است.

همچنین نسرین سلطان خواه ـ معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهورـ با تاكید بر پشتیبانی از دستاوردهای پژوهشگران یكی از معضلات مهم كشور را پدیده سوء مصرف مواد مخدر دانست و گفت: مواد مخدر ابزار ناتوی فرهنگی است و تهاجم نرم برای جوانان است. وی با اشاره بیان اینكه مقام معظم رهبری وظیفه علم را ایجاد امنیت می‌داند اظهار كرد: باید علم و فناوری به عنوان یك زیر ساخت اساسی در سیاست گذاری‌ها نیز زیر ساخت حیاتی قرار بگیرد زیرا تولید علم و فناوری علاوه بر افزایش ثروت منجر به افزایش رفاه در جامعه نیز می‌شود.

وی با تاكید بر لزوم نگاه به علم به عنوان یك ابزار، گفت: امروز آن كسی كه بر امواج علم و فناوری سوار است حرف آخر را می‌زند و از این اقتدار برای چپاول ثروت و امنیت خود و ایجاد گرفتاری برای سایر كشورها استفاده می‌كند،لذا برای رویارویی با این پدیده نیز گریزی به جز استفاده از علم و فناوری نداریم. وی جشنواره آثار برتر مكتوب مبارزه با مواد مخدر را نشانه توجه دولت نهم و دهم به موضوع علم و فناوری دانست و افزود: ماموریت مهم ما ترسیم گستره علم و فناوری و كمك به تكمیل آن است كه برای این هدف 9 ستاد فناوری راهبردی با جایگاه هماهنگی و ستادی را تعریف كرده‌ایم. وی با اشاره به ریشه‌های مواد مخدر اظهار كرد: مواد مخدر یا دارای پایه بیولوژیك و فراورده شیمیایی است یا همچنین دارای پایه شیمیایی است و لذا برخی از ستادهای فناوری راهبردی كاملا با حوزه مواد مخدر در ارتباط هستند.تولید دستگاه «ایكس ری» و دستگاه توزیع متادون به صورت اتوماتیك در دستور كار و تصمیم‌گیری نهایی است

سلطانخواه با اشاره به ساخت دستگاه شناسایی و اندازه‌گیری مواد مخدر در افراد در شركت‌های دانش بنیان اظهار كرد: این دستگاه ساده 30 میلیون تومانی قدرت تشخیص سریع اعتیاد فرد را داراست و لذا در صورت تمایل آمادگی پشتیبانی برای در اختیار گذاشتن این دستگاه را داریم.

وی همچنین با اشاره به طرح‌های دیگر شركت‌های دانش بنیان اظهار كرد: تولید دستگاه «ایكس ری» و دستگاه توزیع متادون به صورت اتوماتیك نیز در دستور كار و تصمیم‌گیری نهایی است.

معاون علمی و فن‌آوری رئیس‌جمهور با تاكید بر لزوم استفاده از بخش خصوصی برای مبارزه با مواد مخدر پیشنهاد داد: می‌توان به جای نمایشگاه آثار مرتبط با مبارزه با مواد مخدر، فضایی برای متقاضیان و مطرح كردن تقاضایشان در همین حوزه ایجاد كرد.

وی گفت: همچنین معاونت علمی ریاست جمهوری برای ریشه كن كردن این بلای خانمانسوز آمادگی اهدای جایزه به تولیدكنندگان دستگاه‌ها و تجهیزات مربوط به این حوزه را دارد.

سلطانخواه با اشاره به اینكه فاصله بین اعتیاد و سلامت شكاف بزرگی وجود دارد اظهار كرد: به این دلیل كه معتاد از حیز انتفاع خارج شده باید تلاش شود تا فاصله بین درمان و اعتیاد برداشته شود و معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری نیز برای ارائه راهكاری در راستای اینكه فرد در عین مصرف مواد تا زمان بهبود یافتن، كارایی خود را از دست ندهد اعلام آمادگی می‌كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.31298s, 18q