درمان زردی نوزاد با درمان‌های خانگی ممنوع!

۱۳۹۰/۰۹/۲۸ - ۱۱:۴۰ - کد خبر: 38470
سلامت نیوز: درمان‌های خانگی مانند مصرف داروهای گیاهی مثل شیرخشت یا ترنجبین و عرقیجات گیاهی در درمان زردی نوزاد موثر نیست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از برنا، فرشید فروزنیا متخصص اطفال اظهار داشت: زردی یكی از مشكلات شایع و اغلب خوش خیم در نوزادان است و به دو نوع مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می شود؛ نوع غیر مستقیم آن شایع تر و معمولا در 60 درصد نوزادان رسیده و 80 درصد در نوزادان نارس دیده می‌شود.

فرشید فروزنیا ادامه داد: این وضعیت در هفته اول عمر نوزاد ایجاد می‌شود و معمولا مشكل خاصی ایجاد نمی‌كند و خوش خیم است.

وی افزود: علت زردی رنگ پوست تجمع رنگدانه‌ای بنام بیلی روبین است كه این رنگ‌دانه در اثر شكستن گلبول‌های قرمز در خون ایجاد می‌شود و در اغلب موارد كبد نوزاد نارس است و قدرت گرفتن این رنگدانه و دفع آن را ندارد در نتیجه این رنگ‌دانه در خون افزایش می‌یابد و در پوست تجمع پیدا می‌كند.

فروزنیا، پرخونی نوزاد، بیماری های خونی نوزاد، عفونت در نوزاد، كاهش دمای بدن نوزاد، كم كاری تیروئید و مصرف برخی از داورها توسط مادر در زمان بارداری و كم اكسیژنی نوزاد در بدو تولد را از عوامل افزایش زردی خون در نوزاد عنوان كرد.

وی اضافه كرد‌: احتمال بروز زردی نوزاد در نوزادان پسر، نوزادان نارس و نوزدانی كه مادر مبتلا به دیابت دارند بیشتر است و اگر اجابت مزاج در نوزادان دیر شروع شود امكان بروز زردی بیشتر است.

این متخصص اطفال در خصوص نوع مستقیم زردی گفت: این نوع زردی مشكل ساز است و از همان بدو تولد، كودک زرد است. نوع مستقیم زردی به علت انسداد سیستم صفراوی كودک بوجود می‌آید ولی قابل بررسی است و درمان می‌شود.

این متخصص اطفال تصریح كرد: بیماری زردی خود به خود محدود شونده است و درمان های خانگی مانند مصرف داروهای گیاهی مثل شیرخشت یا ترنجبین و عرقیجات در درمان زردی موثر نیست. ضمن این‌كه مطالعاتی روی شیرخشت انجام شده كه خیلی معتبر نیست.

وی درباره فیزیوتراپی در نوزدان نیز بیان كرد: فیزیوتراپی یكی از راه‌های درمان زردی است كه باید زیر نظر پزشک انجام شود چرا كه بعضی از خانواده‌ها بدون مشورت پزشک از این دستگاه برای درمان استفاده می‌كنند و باعث مشكلاتی روی چشم نوزاد می‌شود و همچنین گرمای شدید آن موجب تب در نوزاد می‌شود بنابراین توصیه می‌شود حتما این روش زیر نظر پزشک انجام شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.31726s, 18q