راشیتیسم یا نرمی استخوان در کودکان

۱۳۹۰/۰۹/۲۸ - ۱۶:۲۴ - کد خبر: 38520
سلامت نیوز : بیماری راشیتیسم ( ریکتز) را بیشتر والدین تا حدودی می شناسند و از اینکه این بیماری در کودکانشان وجود داشته باشد وحشت دارند. راشیتیسم در واقع به نرمی استخوان در کودکان که ناشی از کمبود کلسیم و املاح معدنی ( مینرالها ) و ویتامین D است ، اطلاق می شود و به عنوان یکی از معلولیتهای کودکان در سالهای آتی به شمار می آید. به راشیتیسم بزرگسالان « استئومالاسی » گفته می شود.

در راشیتیسم، کودک نمی تواند به خوبی بنشیند و راه برود. معمولاً این بیماری در کودکان کمتر از 6 ماه نادر است چون جنین از کلسیم ذخیره ای مادر استفاده کرده است.

علل بیماری
کمبود ویتامین D ، کمبود نور خورشید، کمبود کلسیم و فسفر در غذاهای روزمره ، اختلالات روده ای و کلیوی ، ارثی، استفادۀ مداوم از داروهای ضد صرع ( فنوباربیتال و فنی توئین).

علائم بالینی
تأخیر در رشد استخوانها به ویژه در مچ دست و زانو ها ، تأخیر در رشد دندانها و دنده ها ، ایجاد فتق نافی، کم خونی بدن ، رنگ پریده شدن پوست ،کوتاهی قد در اثر کاهش رشد استخوانی ، جلو آمدن قفسۀ سینه ( سینه کبوتری)، بسته نشدن ملاج ( فونتانل ) حتی تا سه سالگی ، اشکال در راه رفتن ، از هم دور شدن دو زانو، راه رفتن اردکی، استعداد بروز عفونتهای مکرر به ویژه سرماخوردگی ، شکستگیهای کاذب استخوانی ، پهن شدن مچ دست ، تغییر شکل استخوانها.

راههای تشخیص
با توجه به معاینات و رادیولوژی و آزمایشات خونی و ادراری به راحتی می توان به تشخیص بیماری دست یافت.

درمان
با استفاده از آمپول ویتامین D3 و کلسیم و تماس بیشتر با نور خورشید و استفاده از اغذیه و املاح مناسب، می توان به راحتی بیماری را برای همیشه درمان کرد. قرص های روغن ماهی (اُمگا تری ) نیز برای درمان این بیماری بسیار سودمند هستند. قرصهای اُستئوفوس ( آلندرونات سدیم ) نیز بسیار مفیدند.

پیشگیری
استفاده از اغذیۀ مقوی و حاوی کلسیم ، معاینه نوزاد بلافاصله پس از تولد و چکاپهای دوره ای کودک توسط پزشک معالج ، و نیز تابش نور خورشید در ساعاتی از هفته به بدن کودک ، همگی می توانند به پیشگیری بیماری کمک کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
bahar amiri
salam khaste nabashid.man 30 sale hastam va mobtala be bimari rashitism az noe nader va moghavem be daro bodam.yek baradar zade daram 2sale ke on ham mobtalas va tahte darman aya emkan salamati barash vojod dare.
6.94915s, 19q