پوستمان را پاس بداریم

۱۳۹۰/۱۰/۰۲ - ۱۷:۴۰ - کد خبر: 38700
سلامت نیوز:  برای شادابی و جوان ماندن پوست‌مان، گاهی می‌خوانیم كه باید آن را مالش دهیم و به ورزش عضلات صورت بپردازیم. آیا این عمل برای عضلات پوست مفید است؟
ـ مالش دادن و ماساژ، ورزشی پاسیو است نه اكتیو و از نظر احساس آرامش لحظه‌ای مفید است ولی تاثیری در شادابی و جوان ماندن پوست ندارد اما انقباض و انبساط عضلات صورت توسط خود شخص تا حدی فرم عضلانی را تقویت می‌كند ولی عیب آن این است كه باعث شكستگی عضلات صورت و چین و چروك عمیق عضلانی می‌شود بنابراین در حد فانتزی و تفریح در سالن‌های آرایش مانعی ندارد ولی از نظر علمی، مالش دادن، ماساژ و انقباض و انبساط عضلات صورت ارزشی ندارد.

▪ برای كنترل منافذ باز پوست، چه اقدامی باید بكنیم؟ آیا در معرض آفتاب بودن، آن را تشدید می‌كند؟ می‌گویند اگر آب گوجه‌فرنگی و عسل روی پوست بمالیم، مفید است. آیا این كار صحیح است؟
ـ منافذ محل خروج چربی و عرق پوست است. هرچه پوست چرب‌تر باشد، منافذ آن گشادتر است كه این خصوصیت ژنتیكی است. شستشو با آب سرد و صابون به طور مداوم، منافذ را به‌طور موقت جمع می‌كند. با تركیبات كرم‌های رتینویید هم كه شب‌ها مالیده می‌شود تا حدی منافذ جمع می‌شود. آفتاب اثری روی اندازه منافذ ندارد ولی هر عاملی كه تعریق را افزایش دهد، مانند گرمای مداوم، آفتاب و غذاهای معرق، باعث گشادتر شدن موقت منافذ پوست می‌شود. مالیدن آب گوجه‌فرنگی و عسل و یا حتی پوست میوه‌های دیگر به علت داشتن ماده اسیدی تا حدی باعث شفاف شدن پوست می‌شود ولی عیب آن موقتی بودن است یعنی بعد از كمتر از یك ساعت، مواد آن جذب می‌شود و به حالت عادی برمی‌گردد. مشكل دیگر آن این است كه بعضی از مردم نسبت به مالیدن آب میوه‌ها به پوست خود حساسیت نشان می‌دهند و دچار التهاب و قرمزی و پوسته‌پوسته شدن در آن ناحیه می‌شوند. البته تمامی این فرآورده‌ها در كرم‌های آرایشی بهداشتی به ‌وسیله كارخانه‌های معتبر ساخته می‌شود و به علت دارا بودن مواد نگه‌دارنده، زمان طولانی در پوست مانده و اثر می‌كند ولی عیب آنها، گران بودن‌شان است.

▪ استفاده از كرم‌های دور چشم برای پیشگیری از چروك است آیا شما استفاده از آنها را توصیه می‌كنید؟
ـ كرم‌های دور چشم استاندارد اگر به طور مستمر استعمال شود، ایجاد چین و چروك پوست را به تاخیر می‌اندازد. هر چند علاوه بر چین و چروك‌ پوست دور چشم، نوعی چین و چروك‌ عضلانی دور چشم نیز وجود دارد كه به صورت میمیك (انقباض مداوم عضلات خنده یا گریه) صورت است و درمان چین و چروك‌ عضلانی با تزریق آمپول بوتاكس و ترك عادت است. سن شروع مصرف كرم‌های دور چشم بسته به خصوصیات خانوادگی كمی متفاوت است ولی حدود ۲۵ تا ۳۰ سالگی، سن مناسب شروع كرم‌های دور چشم است.

منبع: سلامت
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.18909s, 19q