داروی سفتریاکسون عوارض شدید دارد

۱۳۹۰/۱۰/۰۳ - ۱۰:۲۷ - کد خبر: 38714
سلامت نیوز :رئیس کل سازمان غذا و دارو با توجه به گزارش موارد متعددی از عوارض شدید و تهدید کننده حیات ناشی از مصرف داروی سفتریاکسون نسبت به تجویز و مصرف این دارو به افراد شاغل در حرف پزشکی هشدار داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از وبدا احمد شیبانی با صدور بخشنامه‌ای به همه مراکز درمانی دولتی و خصوصی، اظهار داشت: با توجه به گزارش چند مورد مرگ مشکوک در مورد استفاده از سفتریاکسون، بخشنامه‌ای را برای افراد شاغل در حرف پزشکی در همه مراکز دولتی و خصوصی تابعه اعم از شبکه های بهداشتی درمانی، مطب ها، درمانگاه ها، بیمارستان‌ها و داروخانه ها صادر کرده‌ایم.

متن کامل این بخشنامه به شرح زیر است:
1- از تجویز و مصرف سفتریاکسون در مواردی مانند سرماخوردگی و سایر مواردی که از جمله موارد مصرف تایید شده این فرآورده نیست.جداً خودداری شود.

2- از تزریق سریع وریدی سفتریاکسون جداً خودداری شده، انفوزیون وریدی در محلول مناسب حداقل 15 تا 30 دقیقه به طول انجامد.
 
3- پیش از تجویز یا تزریق سفتریاکسون، حتماً در مورد سابقه حساسیت دارویی بیمار نسبت به سفتریاکسون یا سایر سفالوسپورین‌ها (مانند سفالکسین، سفالوتین، سفیکسیم، سفتازیدیم، سفازولین و ...) یا پنی‌سیلین‌ها از بیمار سوال شود. مصرف سفتریاکسون در بیماران با سابقه حساسیت به سفتریاکسون یا سایر سفالوسپورین‌ها ممنوع است.
همچنین با توجه به حساسیت متقاطع پنی‌سیلین‌ها و سفالوسپورین‌ها، در صورت وجود سابقه حساسیت به پنی‌سیلین‌ها نیز تجویز این فرآورده فقط در مواقع بسیار ضروری و با احتیاط فراوان صورت پذیرد.

4- تزریق سفتریاکسون باید صرفاً توسط افراد مجرب، در مراکز مجهز به سیستم احیاء انجام گیرد و از تزریق توسط افراد غیرحرفه‌ای یا در مکان‌های غیر از مراکز درمانی مجهز به امکانات احیاء جداً خودداری شود.

5- مصرف همزمان سفتریاکسون با محلول‌ها یا فرآورده‌های حاوی کلسیم در نوزادان حتی به صورت انفوزیون از رگ‌های متفاوت ممنوع است.
 
6- حتی‌الامکان از مصرف محلول‌ها یا فرآورده‌های حاوی کلسیم تا 48 ساعت پس از آخرین دوز سفتریاکسون در تمام گروه‌های سنی اجتناب شود.

7- مصرف سفتریاکسون در نوزادان مبتلا به هایپر بیلی روبین میا، به ویژه نوزادان نارس، ممنوع است. مطالعات نشان داده است که سفتریاکسون قادر به جابجایی بیلی روبین از محل اتصال به آلبومین سرم است و لذا امکان ایجاد انسفالوپاتی ناشی از افزایش بیلی روبین در این بیماران مطرح است.
 
8- استفاده از رقیق کننده‌های حاوی کلسیم، مانند محلول رینگر، به منظور آماده سازی سفتریاکسون جهت تزریق، ممنوع است.

9- مسئولان فنی داروخانه‌ها باید از تحویل بدون نسخه این فرآورده (همانند سایر داروهای تحت نسخه) جداً خودداری کنند، بدیهی است تحویل بدون نسخه دارو توسط داروخانه پیگرد قانونی دارد و بر اساس قانون با متخلفان برخورد می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.69828s, 18q