شخصیت افراد را می‌توان از بوی آنها شناخت

۱۳۹۰/۱۰/۰۴ - ۱۱:۱۶ - کد خبر: 38826
سلامت نیوز : ویژگی‌های شخصیتی، تا حدی به لحاظ فیزیولوژیکی از جمله احساسات فرد ظاهر می‌شوند. به عنوان مثال افراد متمایل به «روان آزردگی» در زمان تنش از تعرق بیشتر برخوردار بوده که بوی خاصی به آن‌ها می‌بخشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از بی​بی​سی، بر اساس پژوهشی که توسط محققان دانشگاه وروکلاو لهستان انجام شده، شرکت‌کنندگان توانستند میزان دقیقی از شخصیت معاشرتی، ‌ مضطرب و یا مسلط افراد را با بو کردن لباس‌های آن‌ها تشخیص دهند.
محققان در پژوهش خود از افراد خواستند که پیراهن‌های سفید نخی پوشیده و از استعمال هرگونه عطر و خوشبوکننده، مصرف سیگار و غذاهای معطر خودداری کنند. در این حالت از آن‌ها آزمایش شخصیت‌شناسی نیز به عمل آمد.
این پیراهن‌ها سپس در پلاستیک‌های غیرشفاف به گروه دیگری داده شد تا از بوی آن‌ها پنج ویژگی شخصیتی فرد پوشنده لباس را ابراز کنند.
این پژوهش که برای اولین بار به آزمایش ارتباط ویژگی‌های شخصیتی افراد با بوی بدن آن‌ها پرداخته، در مجله اروپایی «پرسونالیتی» منتشر خواهد شد.
در حالی که مطابقت بین پاسخ‌های داوران و افراد آن چنان کامل نبوده، اما محققان بر این باورند که در اولین برداشت، بوی افراد و همچنین تصویر و صدای آن‌ها به ویژگی‌های شخصیتی اشاره دارند.
داوری این گروه در سه ویژگی منطبق بود: برون‌گرایی (تمایل به معاشرت و اجتماعی‌بودن)، روان‌آزردگی‌گرایی (تمایل به اضطراب و تندخویی) و تسلط (تمایل به رهبری).
ویژگی‌های شخصیتی، تا حدی به لحاظ فیزیولوژیکی از جمله احساسات فرد ظاهر می‌شوند. به عنوان مثال افراد متمایل به «روان آزردگی» در زمان تنش از تعرق بیشتر برخوردار بوده که بوی خاصی به آن‌ها می‌بخشد. همچنین ممکن است این ویژگی‌ها با میزان هورمون بدن افراد نیز مرتبط باشد که از آن جمله می‌توان به میزان بیشتر تستوسترون در بدن افراد متمایل به رهبری اشاره کرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.78291s, 18q