رابطه بیش فعالی و بیماری های قلبی

۱۳۹۰/۱۰/۰۴ - ۲۰:۴۰ - کد خبر: 38877

سلامت نیوز :
یكی از اختلالات رفتاری كودكان، بیش فعالی و كمبود توجه است. تحرك بیش از حد، محدودیت میدان توجه و اجبار درونی برای انجام كار سه خصیصه این اختلال است.

اگرچه تمام كودكان به طور عادی تا اندازه ای بی قرارند، ولی چنانچه این بی قراری شدید و دائمی بوده و در رفتار كودك هماهنگی وجود نداشته باشد در این صورت بی قراری جنبه مرضی پیدا می كند.

ناپایداری در این كودكان از ماه های اول زندگی به صورت حساسیت به نور، صدا، حرارت، گریه زیاد و خواب كم، فرار از آغوش مادر، جیغ زدن و... ظاهر می شود.اكثر این كودكان از قوای درك و هوش طبیعی و یا حسی بسیار بالا برخوردارند.

خواب و خوراكشان معمولاً عادی است، در منزل بسیار ناراحت و در مدرسه غیرقابل تحملند، در انجام دادن تكالیف تحصیلی نظم و ترتیب خاصی ندارند و به دشواری غذا می خورند. به علاوه به راحتی نمی توان آنها را حمام كرد، لباس پوشاند و خواباند.حواس پرتی، منفی گری، لجبازی، عدم ثبات عاطفی و هیجان پذیری از دیگر خصوصیات این كودكان است.

مطالعات نشان می دهند كه در پسران این اختلال سه تا پنج برابر بیشتر از دختران است. این كودكان بیشتر احتمال دارد در بزرگسالی به رفتارهایی مانند استعمال دخانیات كه برای قلب مضر است روی آورند.

وضع عاطفی افراد مورد مطالعه در سنین ۳ تا ۹ سالگی در اوایل دهه ۱۹۸۰ ارزیابی شد، سپس در سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵، سلامت سرخرگ های افراد شركت كننده با سونوگرافی مورد مطالعه قرار گرفت.

از این افراد همچنین درباره عادات سلامتی آنها از جمله سیگار كشیدن سؤالاتی پرسیده شد. نتیجه این بود افرادی كه در دوران كودكی خود بیش فعال بوده و از سایر كودكان منزوی بوده اند، روحیه منفی داشته و چندان خویشتن دار نبوده اند، احتمال این كه در بزرگسالی به استعمال دخانیات روی آورند بیشتر است. همچنین احتمال بروز ازدیاد فشار خون و داشتن اضافه وزن در سنین بزرگسالی در این كودكان بیشتر دیده شد.

ممكن است عامل اصلی همه این موارد تنش و نه خود بیش فعالی باشد. محققان می گویند تذكر مكرر به كودكان بیش فعال كه آرام باش، سر و صدا نكن و... به آنها تنش وارد می كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.75215s, 18q