آلرژی‌های چشمی چگونه درمان می شوند؟

۱۳۹۰/۱۰/۰۵ - ۱۳:۴۸ - کد خبر: 38906
سلامت نیوز: در مواردی خاص، ممکن است بتوان با روش‌هایی مثل تلقیح ماده آلرژی زا و افزایش تدریجی مقدار آن، واکنش دستگاه ایمنی بدن به یک ماده خاص را تغییر داد و مانع بروز علائم آلرژی در فرد مبتلا شد.

*پرهیز از عامل حساسیت زا: در مواردی که بتوان ماده مسئول ایجاد آلرژی را شناسایی کرد، بهترین و مؤثرترین درمان پرهیز از تماس با این ماده است.

*پاک سازی و بهبود محیط زندگی: تمیز نگه داشتن خانه برای به حداقل رساندن گرد و غبار، پرهیز از نگه داری حیوانات خانگی، حفظ رطوبت مناسب در هوا، خنک کردن هوای منزل و استفاده از صافی‌های جذب کننده غبار می تواند به کنترل علائم آلرژی کمک کند.

استفاده از کمپرس سرد: کمپرس سرد باعث کم شدن تحریک چشم‌ها و احساس خارش می شود و معمولاً اثر تسکین دهنده دارد.

*آلرژی درمانی: در مواردی خاص، ممکن است بتوان با روش‌هایی مثل تلقیح ماده آلرژی زا و افزایش تدریجی مقدار آن، واکنش دستگاه ایمنی بدن به یک ماده خاص را تغییر داد و مانع بروز علائم آلرژی در فرد مبتلا شد. البته این روش پرهزینه و وقت گیر است و در بسیاری موارد امکان پذیر نیست.همچنین باید از خاراندن چشم‌ها پرهیز کرد.

استفاده از داروهای مناسب


*قطره اشک مصنوعی: قطره اشک مصنوعی گرچه اثر مستقیمی در درمان آلرژی ندارد، اما استفاده از آن باعث رقیق شدن مواد آلرژی زا تجمع یافته در چشم می شود. به علاوه تا حدی از چسبیدن مواد آلرژی زا به سطح ملتحمه جلوگیری

می کند و عملکرد دفاعی لایه اشک را بهبود می بخشد. استفاده از این قطره‌ها به عنوان درمان کمکی به خصوص در افرادی که علاوه بر آلرژی، زمینه خشکی چشم دارند، گاه اثرات درمانی شگفت آوری دارد.

*قطره‌های آنتی هیستامین و دکونژستانت یا ضد احتقان: به هیچ وجه از قطره‌های آنتی هیستامین و دکونژستانت نظیر قطره نفازولین + آنتازولین بیش از یك تا دو هفته به صورت متوالی استفاده نکنید زیرا مصرف طولانی مدت این قطره‌ها خود می تواند باعث تحریک و قرمزی چشم شود و حتی ممکن است در اثر مصرف نکردن قطره، چشم به شدت قرمز شود.

قطره‌های آنتی هیستامین، اثر هیستامین در ملتحمه را خنثی می کنند و باعث کاهش خارش چشم‌ها می شوند اما روی تورم و قرمزی اثر چندانی ندارند. قطره‌های آنتی هیستامین دو مزیت عمده نسبت به اشکال خوراکی آنتی هیستامین دارند: نخست این که این قطره‌ها سریع‌تر از قرص و شربت اثر می کنند. دوم مصرف دارو به صورت قطره کمتر از مصرف خوراکی باعث ایجاد خشکی چشم می شود.

قطره‌های دکونژستانت قرمزی چشم را کم می کنند و در نتیجه ظاهر فرد بهبود می‌یابد اما این قطره‌ها اثری روی خارش ندارند. این داروها باعث تنگ شدن رگ‌های ملتحمه می شوند و در نتیجه قرمزی چشم کم می شود. البته در صورت مصرف طولانی مدت، خود این قطره‌ها می توانند باعث تحریک و قرمزی چشم شوند. به علاوه پس از چند روز مصرف مداوم، چشم به اصطلاح به این قطره‌ها عادت می کند و قطره بی اثر می شود و حتی ممکن است در اثر مصرف نکردن قطره چشم به شدت قرمز شود. بنابراین به هیچ وجه نباید این قطره‌ها را بیش از یکی دو هفته به صورت متوالی استفاده کرد. مصرف قطره‌های دکونژستانت در افراد مبتلا به آب سیاه (گلوکوم) ممکن است خطرناک باشد. بنابراین هرگز نباید به صورت خودسرانه این قطره‌ها را مصرف کرد. در برخی از فرآورده‌های دارویی مثل قطره نفازولین + آنتازولین ماده آنتی هیستامین و دکونژستانت با هم به کار رفته است. مصرف این قطره‌ها می تواند ظرف چند دقیقه قرمزی و خارش چشم را کنترل کند و معمولاً این اثر تا سه چهار ساعت قابل توجه است. بنابراین در درمان علائم حاد آلرژی می توان از این قطره‌ها استفاده کرد و مصرف کوتاه مدت آنها معمولا عارضه مهمی غیر از سوزش چشم در موقع استفاده از قطره ندارد اما همان طور که گفته شد مصرف دراز مدت آن‌ها چندان مفید نیست و ممکن است باعث بروز عوارضی شود.

قطره‌های پایدار کننده ماست سل‌ها

همان طور که گفته شد واسطه اصلی ایجاد آلرژی ماده ای به نام «هیستامین» است که از گروهی از سلول‌های ایمنی به نام «ماست سل‌ها» آزاد می شود. داروهای پایدار کننده ماست سل‌ها مانع آزاد شدن هیستامین از ماست سل‌ها می شود و در نتیجه از بروز واکنش‌های آلرژیک جلوگیری می کنند. این داروها در تمامی حساسیت‌ها مؤثرند. در افراد مبتلا به حساسیت فصلی و کراتوکنژنکتیویت بهاره می توان از یکی دو هفته پیش از شروع فصل حساسیت این قطره‌ها را استفاده کرد تا از بروز علائم حساسیت جلوگیری شود.

از آنجا که این داروها نسبتاً بدون عارضه هستند می توان مصرف آنها را برای یک دوره طولانی مثلاً چند ماه ادامه داد بدون این که مشکل خاصی ایجاد شود. البته باید توجه داشت که شروع اثر این داروها نسبتاً کند است و برای آغاز بهبودی با مصرف این داروها معمولاً چند روز زمان لازم است.

از داروهای این گروه می توان به کرومولین سدیم اشاره کرد. البته در حال حاضر داروهای قوی‌تر و مؤثرتری نیز از این دسته در دسترس است.

قطره‌های ضد التهاب غیر استروئیدی

این قطره‌ها با اثر ضد التهابی خود باعث کاهش علائم آلرژی، به ویژه خارش می شوند اما مصرف دراز مدت آن‌ها

می تواند سوزش و خارش چشم را بدتر کند. از این دسته دارویی می توان به قطره ولتازن (دیکلوفناک) اشاره کرد.

قطره‌های ضد التهاب استروئیدی

این قطره‌ها مثل بتامتازون، پرونیزولون و دگزامتازون در درمان حساسیت‌های چشمی بسیار مؤثر هستند اما به علت عوارض جلدی بالقوه مصرف آنها محدود به آلرژی‌های شدیدی است که با درمان‌های معمولی بهبود پیدا نکند. به علت احتمال بروز عوارض جلدی مثل آب مروارید (کاتاراکت) و گلوکوم (آب سیاه) مصرف این داروها باید حتماً با تجویز چشم پزشک و برای مدت کوتاه انجام گیرد.

آنتی هیستامین‌های خوراکی

مصرف آنتی هیستامین خوراکی معمولاً در درمان آلرژی چشمی چندان مؤثر نیست اما در مورادی که آب ریزش از بینی یا حساسیت پوستی به ویژه درماتیت آتوپیک همراه حساسیت چشمی وجود دارد، مصرف آنتی هیستامین خوراکی می تواند به کنترل این علائم کمک کند.

به یاد داشته باشید که آلرژی یک زمینه مزمن است و ممکن است مکررا عود کند. آلرژی‌ها آزار دهنده هستند اما اغلب خطرناک نیستند. در موارد آلرژی‌های شدید چشمی یا آلرژی‌های طولانی مدت، حتما به چشم پزشک مراجعه کنید. درمان آلرژی‌های حاد با استفاده از قطره‌های آنتی هیستامین- دکونژستانت چشمی در یک دوره کوتاه به بهبود علائم کمک می کند. در آلرژی‌های مزمن، بهترین دارو برای استفاده دراز مدت، قطره‌های پایدار کننده ماست سل‌ها(mast cells) است.قطره‌های استروئیدی حتماً باید در یک دوره کوتاه و تحت نظر چشم پزشک مصرف شوند. از مصرف خودسرانه این داروها (بتامتازون- دگزامتازون- پردنیزولون) جدا پرهیز کنید. قطره‌های خنک معمولاً خارش چشم را بیشتر تسکین می دهند. قطره‌های چشمی را در یخچال نگهداری کنید.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.20559s, 18q