شیوع افسردگی و اضطراب در زنان 4 برابر مردان است

۱۳۹۰/۱۰/۰۶ - ۱۲:۴۰ - کد خبر: 39029
سلامت نیوز: براساس نتایج مرور سیستماتیک اداره سلامت میانسالان در سال 85، شیوع افسردگی، اضطراب، کمردرد و آرتروز، پوکی استخوان در زنان را 2 تا 4 برابر بیشتر از مردان نشان می‌دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از برنا، صالحی فر مدیر گروه سلامت خانواده و جمعیت مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری با اشاره به الگوهای نادرست زندگی و آمار بالای ابتلای به بیماری‌های مزمن فشارخون و دیابت و عوارض ناشی از چاقی و کم تحرکی، اصلاح شیوه زندگی را تنها راه بهبود وضعیت کنونی سلامت جامعه دانست.
 
صالحی فرد ادامه داد: والدین به ویژه زنان محور سلامت، توسعه و تعلیم و تربیت خانواده هستند و فرارسیدن دوره یائسگی همراه با بخش عمده ای از بیماری ها برای این گروه تاثیرات سوء بر سلامت خانواده و جامعه خواهد داشت.

وی افزود: از آنجایی که سیمای بیماری و سلامت در میانسالان متفاوت با سایر گروه‌های سنی است و مداخله برای کاهش بار بیماری در این گروه به سادگی بیماری های واگیردار مقدور نیست و به شدت به مسائل فرهنگی و اجتماعی و شیوه زندگی آنان بستگی دارد، اصلاح شیوه زندگی و افزایش آگاهی افراد نسبت به ویژگی های این دوران می تواند گامی موثر برای کاهش عوارض ناشی از یائسگی و بهبود وضعیت زندگی افراد باشد.

صالحی فرد اظهار داشت: زنان علاوه بر مدیریت سلامت اعضای خانواده الگوی اصلی آموزش و ترویج شیوه زندگی سالم به نسل بعدی هستند.

وی گفت: اگر چه زنان بیشتر جمعیت جامعه را به خود اختصاص می‌دهند و عمر متوسط و امید به زندگی در آنان بیشتر از مردان است اما بار معلولیت و ناتوانی آن‌ها بالاتر از مردان بوده و همچنین کیفیت زندگی پایین تری داشته و با بیماری‌های مزمن ناتوان کننده قابل پیشگیری بیشتری مواجه می شوند که بخش قابل توجهی از این ناتوانی‌ها مربوط به دوران یائسگی است.

گفتنی است،در همین راستا امروزه نظام های سلامت مهمترین برنامه های خود را مبتنی بر سلامت خانواده به ویژه زنان ترسیم کرده اند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.08115s, 18q