نقش کمرنگ علوم آزمایشگاهی در بیمارستان​های دولتی

۱۳۹۰/۱۰/۰۷ - ۱۲:۱۷ - کد خبر: 39110
سلامت نیوز : فکر کردن به رشد علوم پزشکی کشور طی سالهای اخیر به ویژه دوران پس از پیروزی انقلاب غرور و افتخار آفرینی به همراه دارد که نشان از توجه و پشتکار متخصصین و مسئولین کشور دارد ولی در مواجه با رشته‌هایی مانند علوم آزمایشگاهی به ناهمواری​های بسیاری برخورد می‌کنیم که نیازمند توجه بیش از پیش مسئولین است.

دکتر محمد وجگانی رئیس جامعه علمی آزمایشگاهیان ایران در گفت​وگو با سینانیوز، چالش‌های قانونی را یکی از مشکلات عرصه علوم آزمایشگاهی دانست و گفت: «برای ایجاد بستر مناسب و ارائه خدمات آزمایشگاهی به بهترین نحو باید چالش‌های قانونی برطرف شود چرا که امروز با وجود حداقل ۱۲ تا ۱۵ رشته در این عرصه که نقش به سزایی در تشخیص، پاراکلینیک و آزمایشگاه دارا هستند، می‌توانند توانمندی‌های موجود خود را در این عرصه ارائه نموده و در راستای بهبود خدمات آزمایشگاهی قدم بردارند.»
دپارتمان‌های تخصصی در بیمارستان​های آموزشی نقشی ندارند
رئیس انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران با اشاره به اینکه دپارتمان‌های تخصصی ما نقشی در بیمارستانهای آموزشی ندارند تصریح کرد: «این وضعیت به عنوان یکی از مهم‌ترین مشکلات آزمایشگاه​های بیمارستان​های آموزشی کشور مطرح است چرا که از پتانسیل علمی موجود در دانشگاه‌ها نیز به خوبی استفاده نمی‌شود.»
وی معرفی پتانسیل‌ها و ایجاد شرایط مناسب برای حضور گروه​های آزمایشگاهی در عرصه تشخیص آزمایشگاهی را از مهم‌ترین اهداف جامعه علمی آزمایشگاهیان خواند و گفت: «برخی از آزمایشگاهیان و متخصصین آزمایشگاهیان ما از حقوق اولیه و قانونی تعریف شده خود نیز محروم بوده و تلاشی برای احقاق حقوق این افراد صورت نمی‌گیرد به گونه‌ای که کارکنان آزمایشگاهی، کار‌شناسان و افرادی که به عنوان کاردان و کار‌شناس آزمایشگاه فعالیت دارند نسبت به سایر هم ترازهای خود در سایر رشته‌ها از حداقل حقوق برخوردار هستند.»
رئیس انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران در ادامه با اشاره به سختی کار و آسیب​های احتمالی کار در آزمایشگاه‌ها برای کار‌شناسان، کاردان‌ها و پرسنل آزمایشگاه‌ها یادآور شد: «در این عرصه باید تمهیدات قانونی فراهم شود تا با ایجاد رضایت از کار، شاهد ارتقای خدمات آزمایشگاهی باشیم.»
استاد ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه بسیاری از فارغ التحصیلان می‌توانند در سطوح بالا‌تر و با کیفیت​تری ارائه خدمات نمایند بیان داشت: «در حال حاضر متاسفانه شرایط گروه آزمایشگاهیان در کشور ناهموار است.»
وی با اشاره به اینکه گاهی برخی از گروه‌ها عرصه را برای دیگران تنگ کرده و اجازه حضور را به این قشر نمی‌دهند یادآور شد: «برای رسیدن به جایگاه مطلوب باید با اصلاح قوانین به بهره​برداری از پتانسیل‌ها پرداخت.»
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
امیر
سلام. دقیقا خود دکتر هم بر این عقیده هستند که پاتولوژیست ها ضایع کننده حقوق بچه های علوم هستن... ولی مطمئنم که این چنین باقی نخواهد ماند ... . . .
1.74201s, 20q