آلزايمر، فقر و ديابت

۱۳۹۰/۱۰/۱۰ - ۲۲:۳۰ - کد خبر: 39303
سلامت نیوز: ديده شده افرادي که از نظر بهداشتي و اجتماعي خود را در سطح پاييني مي‌بينند بيشتر احتمال ابتلا به آلزايمر را در آينده خواهند داشت. دکتر کريستف تزيوريو از دانشگاه بوردو در فرانسه طبيب ارشد اين تحقيق بيان مي‌دارد که سطح بهداشتي افراد يک شاخص مهم نزد پزشکان براي احتمال ابتلاي آتي آنها به زوال عقل حتي در ميان افرادي که فاقد علايم اختلال حافظه هستند مي باشد. اين بررسي نشان مي‌دهد افرادي که سطح بهداشتي خود را نازل مي‌شمارند بيشتر احتمال ابتلا به بيماريها به خصوص مسايل عروقي مانند سکته‌هاي قلبي و مغزي را دارند که اين نتايج حتي با لحاظ کردن مسايل بهداشتي ديگر مانند فشار خون و يا چربي بالا هم صادق است. در آغاز تحقيق از 8169 فرد خواسته شد که درجه‌بندي سطح بهداشتي خود را تعيين کنند و حدود 7 سال دنبال شدند و پس از آن 618 نفر آنها آلزايمر پيدا کردند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از هفته نامه پزشکی امروز وقوع آلزايمر در آنهايي که سطح بهداشتي خود را ضعيف مشخص کرده بودند 70 درصد بيشتر و در آنهايي که اين سطح را متوسط تعيين کرده بودند 34 درصد بيشتر از کساني بود که اين شاخص را خوب تعيين کرده بودند.

اهميت اين يافته وقتي بيشتر قوت مي‌گيرد که اين رابطه بين تخمين درجه‌بندي سطح بهداشتي و ابتلا به آلزايمر در ميان کساني که هيچ مشکلي با حافظه و مسايل مربوط به آن ندارند قوياً وجود داشته باشد و ميزان وقوع آن در تخمين سطح بهداشتي ضعيف در افراد بدون مشکل حافظه دو برابر کساني بود که سطح بهداشتي خوب ولي باز هم بدون مسايل بهداشتي داشتند. دکتر تزيوريو مي‌گويد ما مي‌دانيم که داشتن شبکه‌ي ارتباطات وسيع و فعاليت‌هاي اجتماعي از احتمال ابتلا به آلزايمر مي‌کاهد و دراين صورت قرار داشتن در طيف بهداشتي ضعيف به معني کاهش روابط اجتماعي و افزايش احتمال ابتلا به الزايمر است.


گزارشي که در آخرين شماره‌ي مجله‌ي ارگان انجمن مغز و اعصاب آمريکا به چاپ رسيده است حاکي از آن است که ابتلا به ديابت،خطر ابتلا به بيماري آلزايمر را به نحو چشمگيري افزايش مي‌دهد. دکتر يوکاتا کيوهارا از مرکز پزشکي کيوشو در فوکواکا که مديريت اين تحقيق را به‌عهده داشته است معتقد است که بيماري ديابت عارضه‌ي بسيار شايعي است و آمار مبتلايان به طور روزافزوني در سراسر جهان رو به ازدياد است و بايد براي کنترل آن به يک برنامه‌ي جهاني متوسل شد. ديابتي‌ها احتمال بيشتري براي ابتلا به آلزايمر و يا ساير امراض شبيه فراموشي آلزايمر مغزي به دليل ابتلاي عروق مغزي در جريان ابتلا به ديابت را دارند که علت آن کمبود اکسيژن مورد نياز مغز است. در اين تحقيق 1017 بيمار با سن 60 سال و بيشتر را که شب قبل ناشتا بودند مورد آزمايش تست تحمل گلوکز قرار دادند تا وجود ديابت در آنها تاييد شود و اين بيماران به مدت 11 سال پيگيري شدند و 232 نفر از آنها مبتلا به آلزايمر شدند. در اين تحقيق به اين نتيجه رسيدند که بيماران دچار ديابت 1/7 بار بيشتر از بيماران داراي قند خون نرمال به انواع اختلالات حافظه مبتلا مي‌شوند و 2 برابر بيشتر به آلزايمر مبتلا مي‌شوند. از 150 بيمار دچار ديابت 41 نفر زوال عقل پيدا کردند که 20 نفر آنها آلزايمر بودند، در مقايسه با 559بيمار بدون ديابت که 115(51) نفر آنها زوال عقل پيدا کردند. با لحاظ کردن عوامل مانند فشارخون و چربي بالا و نيز استعمال دخانيات يافته‌ها تفاوتي نکرد. اما خطر ابتلا به زوال عقل در بيماراني که ديابت نداشته اما تست تحمل قند خون آنها مختل يعني آمادگي ديابت داشتند هم بالا بود. همچنين احتمال ابتلا به زوال عقل با وجود بالا بودن قند خون دو ساعت بعد از صبحانه هم بالا بود
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.10256s, 18q