از دندانپزشکي بدون درد چه میدانید؟

۱۳۹۰/۱۰/۱۰ - ۲۲:۳۰ - کد خبر: 39304
سلامت نیوز: وقتي قرار است به مطب دندانپزشکي برويد، خواه و ناخواه ترسي درته دلتان احساس مي‌کنيد. ترس ازصداي دلخراش دريل، تزريق آمپول براي بي‌حسي و وسايل دندانپزشکي قد ونيم قد فلزي که روي سيني کنار دست دندانپزشک رديف شده‌اند.
ترس ودلهره‌ ازاين دردها وقتي شدت پيدا مي‌کند که شما خاطره‌‌ي بدي هم ازدردي که درمطب دندانپزشکي داشته‌ايد ازقبل در ذهن داشته باشيد، ولي دندانپزشکي هميشه با درد وناراحتي همراه نيست. تکنيک‌هايي دردنيايدندانپزشکي مدرن وجود دارد که آنها را درمجموع «دندانپزشکي بدون درد» مي‌‌نامند.

بدون تزريق، بدون دريل
اجازه بدهيد سري به ژاپن واستراليا بزنيم. دراين کشورها به تازگي تکنيکي دربرخي از مطب‌هاي دندانپزشکي براي درمان پوسيدگي‌هاي دنداني استفاده مي‌شود که نيازي به تزريق داروي بي‌حسي واستفاده از دريل‌هاي دندانپزشکي ندارد.

تصورش را بکنيد، روي صندلي بنشينيد و دندانپزشک بدون تزريق آمپول و بدون استفاده از دريل، پوسيدگي دندان شما را درمان کند. دراين روش ازيک ماده‌ي ضد عفوني‌کننده (ضد ميکروبي) ويژه استفاده شده است که با استفاده از ليزر فعال مي‌شود. بنابراين وقتي دندانپزشک آن را روي دندان قرار مي‌دهد وليزر را به آن مي‌تاباند، باکتري‌هاي پوسيدگي‌زاي دندان را مي‌کشد و ازبين مي‌برد.

پوسيدگي‌دندان‌ها يک بيماري شايع است که به وسيله‌ي‌ باکتري‌هاي ويژه‌يي ايجاد مي‌شود. اسيدهاي حاصل از اين باکتري‌ها مواد سخت را درخود حل کرده وپوسيدگي‌دندان را ايجاد مي‌کنند. دراين روش دندانپزشک ماده‌ي سيل‌کننده را به بيمار خواهد داد تا آن را درمنزل روي دندانش بمالد. بااستفاده از اين مواد ساختمان دندان تحريک مي‌شود تا خود را بازسازي کنند وساختمان جديدي را جانشين بخش‌هاي ازدست رفته نمايند.
نور،ژل،حرکت
روش «دندانپزشکي بدون درد» را يک دندانپزشک به نام Myles Dakin پايه‌گذاري کرده است. او از اين تکنيک‌هاي ويژه براي درمان بيمارانش در لندن استفاده کرد. بازسازي ساختمان ازدست رفته دندان با اين روش امکانپذير است، چون ساختمان عاج دندان داراي خلل ونفوذپذير است وازسوي ديگر درون بزاق کلسيم وجود دارد که يکي ازعوامل اصلي سازنده‌ي مولکول‌هاي دندان است.
البته کلسيم موجود در بزاق است که جرم‌هايي را که روي دندان شکل مي‌گيرند، مي‌سازد ولي دراين روش دندان پزشکان بازسازي ساختمان دندان را هدايت مي‌کنند.
اين تکنيک‌ نو، پيشرفتي در علم دندانپزشکي به شمار مي‌آيد چون دريل کردن و پرکردن (ترميم) ساختمان دندان همزمان و بدون درد براي بيمار انجام مي‌شود.
«اوزون» نخستين ماده‌يي بود که در دندانپزشکي براي کشتن ميکروب‌هاي پوسيدگي‌زا مورد استفاده قرار گرفت ولي اين گاز اندکي سمي است. در اين روش تقريباً در عرض 90 ثانيه ماده‌ي ضد ميکروبي روي پوسيدگي دندان گذاشته شده و در آن نفوذ مي‌کند. سپس ليزر براي فعال کردن اين ماده‌ي ضد ميکروبي استفاده مي‌شود.
پس ديگر براي برداشتن پوسيدگي از صداي دريل خبري نيست. بعد از آن، دندانپزشک دندان را با يک ماده‌ي نفوذناپذير مي‌پوشاند که دندان را در برابر سرما و گرما محافظت مي‌کند. اين ماده امکان مي‌دهد کلسيم از بزاق دوباره روي سطح دندان رسوب کند و دندان را دوباره معدني کند و فلورايد بزاق هم در ساختمان دندان نشسته و ساختمان نوسازي شده را استحکام ‌بخشد.
در اين روش، حفره‌ي‌ پوسيده شده‌ي دندان در عرض 3 ماه کاملاً بازسازي خواهد شد و دندان به شکل طبيعي و اوليه‌اش در مي‌آيد بدون اين که در آن ماده‌ي ترميمي استفاده شده باشد. اين روش هنوز در دندانپزشکي براي بيماران گران تمام مي‌شود ولي خوبي اين روش اين است که در آن بدون تزريق، بدون دريل و بدون پرکردن (استفاده از مواد ترميمي) دندانتان ترميم مي‌شود.
گازهايي از جنس آرامش
روشي که در بالا توضيح داده شد فقط يکي از روش‌هاي دندانپزشکي بدون درد در دنياي امروز است.
روش‌هاي بسيار گوناگوني براي حذف کردن درد هنگام انجام درمان‌هاي دندانپزشکي وجود دارد. در اين روش‌ها اصلاً اهميتي ندارد که شما چه اندازه از دندانپزشکي ترس و هراس در دل داريد. مي‌توانيد با خيال راحت روي صندلي دندانپزشکي بنشينيد و از ترميم دندان‌هايتان لذت ببريد!
آرام بخشي ‌يکي از اين روش‌هاست. در اين روش دندانپزشک در وضعيتي کاملاً هوشيار يا کاملاً به خواب رفته، روي دندان‌ها و لثه‌هايتان کار خواهد کرد. براي آرام کردن شما داروهاي آرام بخش يا در وريدهايتان تزريق مي‌شود يا از گازي به نام «نيتروس اکسايد» استفاده مي‌شود که با گذاشتن ماسکي روي دهانتان شما آن را تنفس خواهيد کرد.
از اين روش براي انجام درمان‌هاي دندانپزشکي در بيماران معلول جسمي و ذهني که کنترلشان روي صندلي دندانپزشکي دشوار است نيز استفاده مي‌شود. هنگامي که اين گاز را تنفس مي‌کنيد راحت‌تر و آرام‌تر، مراحل درمان دندانپزشکي‌تان را تحمل مي‌کنيد.
سامانه‌ي اعصاب مرکزي در اين روش نسبت به احساس درد، آستانه‌ي تحريکش پايين آمده و بيمار احساس آرامش مي‌کند. بيماران دندانپزشکي آرامبخشي با استفاده از گاز را به تزريق وريدي ترجيح مي‌دهد، چون ديگر در آن خبري از سوزن و تزريق نيست.
هوا دندان را مي‌برد
فکرش را بکنيد، دندانتان را با هوا تراش دهند نه با دريل‌هاي وحشتناک و پرسر و صدا
«Air Abrasion» يا تراش‌دندان با هواي فشرده، تکنيکي ديگر در دندانپزشکي بدون درد است که به دنبال آن از دندانپزشکي ميکروسکوپي و ليزر استفاده مي‌شود.
اين تکنيک‌ها را شايد در ايران در مطب‌هاي محدودي پيدا کنيد و بيشتر مراکز دانشگاهي و مراکز تحقيقاتي دندانپزشکي در ايران از آن استفاده مي‌کنند، ولي استفاده ازاين روش در مطب‌ها و کلينيک‌هاي کشورهاي پيشرفته رايج‌تر است.
خريد تجهيزات اين روش براي مطب‌ها گران تمام مي‌شود و مسلماً هزينه‌ي خريد و نگهداري آن بر هزينه‌يي که بيمار بايد بپردازد افزوده مي‌شود و اين يکي از دلايل مرسوم نبودن اين تکنيک ‌در مطب‌هاي ايران است.
تزريق بدون درد
تزريق داروي بي‌حسي، يکي از بخش‌هاي درمان دندانپزشکي است که بسيار دردناک است. ورود سوزن به بافت، خود دردناک است و از طرف ديگر تزريق داروي بي‌حسي به ميان بافت‌هاي دهان، درد خودش را ايجاد مي‌کند ولي مي‌توان با روش‌هايي ساده تزريق دندانپزشکي را به تزريقي بدون درد تبديل کرد.
نخست اين که دندانپزشک پيش از وارد کردن سوزن، مقداري داروي بي‌حسي موضعي را بر سطح مخاط دهان شما مي‌مالد، بنابراين مخاط سطحي بي‌حس شده و شما ورود سوزن را حس نخواهيد کرد.
روشي ديگر، استفاده از سوزني است که بسيار نازک و داراي قطر کم باشد و سر تيزي هم داشته باشد. در اين روش ، بايد تزريق به آرامي و طي يک دقيقه انجام شود و مي‌توان با مالش محل تزريق به پخش بهتر داروي بي‌حسي دربافت کمک کرد و تزريق را با درد بسيار کمتري احساس کرد. به اين مي‌گويند يک تزريق دندانپزشکي بدون درد.
هيپنوتيزم شدن روي صندلي
در دنياي دندانپزشکي بدون درد، بايد انتظار همه چيز را داشته باشيد، حتي هيپنوتيزم شدن روي صندلي دندانپزشکي، در اين روش، دندانپزشک بيمار را هيپنوتيزم کرده و بنابراين بيمار درد و سوزن، تزريق دردناک دندانپزشکي يا حتي درد حين درمان را احساس نخواهد کرد. پس از آن نيز خاطره‌يي از درمان به ياد نخواهد آورد.
يکي از مشکلات اين روش آن است که برخي بيماران وقتي با اين روش به خواب عميقي فرو مي‌روند، در خواب راه مي‌روند و اين حالت، انجام درمان دندانپزشکي را دشوار مي‌کند ولي بيشتر بيماران در حالي که چشمانشان باز است روي صندلي دندانپزشکي دراز مي‌کشند و بدون اينکه دردي را احساس کنند دندان پزشک درمان دندانپزشکي را برايشان انجام مي‌دهد. بسياري از دندانپزشکان هنوز به اين روش با ديده‌ي ترديد نگاه مي‌کنند.

منبع: هفته نامه پزشکی امروز
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.18276s, 18q