مصرف استامینوفن منجر به بروز سرطان خون میشود

۱۳۹۰/۱۰/۱۰ - ۲۲:۳۰ - کد خبر: 39305
سلامت نیوز: تجويز و مصرف استامينوفن به صورت يک داروي مسکن و تب بر در سالهاي اخير توسط پزشکان و دندانپزشکان و همچنين عامه‌ي مردم فزوني يافته و تبليغات بعضي شرکت‌هاي دارويي توليد کننده‌ي آن بر رواج اين دارو افزوده به طوري که در ايالات متحده اکثر مردم براي تسکين درد، قرص Tylenol را مي‌شناسند بدون آنکه بدانند ماده‌ي مؤثر آن استامينوفن است و چون در قسمت داروهاي بدون نسخه فروخته مي‌شود (البته نوع بدون کدئين) در بيشتر منازل يافت مي‌شود.

به گزارش سلامت نیوز اين دارو در کانادا، ايالات متحده‌ي آمريکا، ژاپن، کره‌ي جنوبي، هنگ‌کنگ و ايران به نام استامينوفن و در بسياري از کشورها مانند انگلستان و کشورهاي مشترک‌المنافع به نام Paracetamol،Panadol ناميده مي‌شود (به طور مثال در دبي کمتر داروسازيست که دارو را با نام پانادول يا پاراستامول نشناسد) بعضي نامهاي تجارتي ديگر آن AnacinQ-PAP,Tempra, Feverral Atasol. Acephen و در کشور فيليپين به نام Biogesic که سالي بيش از يک ميليارد قرص توليد مي‌شود و در هندوستان به نام Crocin توزيع مي‌شود. استامينوفن همراه با کدئين داراي 10، 15، 30، 60 ميلي‌گرم کدئين است. در آمريکا استامينوفن با کدئين علاوه بر تايلنول با نامهاي ديگري نظير ,Percocet, Vicodin Darvocet توليد مي‌شود که چون حاوي مواد مخدر است فقط با نسخه‌ تحويل بيمار مي‌گردد.

استامينوفن با کافئين به نام Migralan همراه با آنتي‌هيستامين Nyguil و نامهاي ديگري در بازار جهاني وجود دارد. فرمول شيميايي آن C8H9NO2 و نام اوليه آن Para Acetyl Aminophenol و از آنالوگهاي فناستين است که به صورت گردي سفيد بدون بو و يا طعم کمي تلخ مي‌باشد. حلاليت آن در آب جوش 20/1 و در اتانول 10/1 مي‌باشد. استامينوفن اثر تسکين دهنده‌ي درد و کاهش دهنده‌ي تب را مانند آسپيرين دارد ولي داراي اثر ضدالتهابي آسپيرين نيست و براي دردهاي معمولي و مسکن بعد از جراحي دندان مناسب است و مانند آسپيرين و داروهاي NSAID روي انعقاد خون اثري ندارد. قدرت سمي استامينوفن از آسپيرين کمتراست و درصورتي که درد عضلاني اسکلتي نباشد به عنوان مسکن ملايم بر آسپيرين ترجيح دارد.

همينطور در صورتي که بيمار سابقه‌ي زخم معده داشته باشد يا به آسپيرين حساس و مصرف آسپيرين سبب اسپاسم برونش شود و يا در کودکان در مورد سندرم REYE تجويز استامينوفن مناسب‌تر است. اولين بار توسط Charles Gerhardt در سال 1825 معرفي(Ibuprofen در سال 1961 توسط دکتر Stewart Adams تهيه شده و دو نام تجارتي آن به نامهاي Advil, Motrin به علت تبليغات زياد نزد مردم نامهاي آشنايي هستند) مقدار مصرف استامينوفن معمولاً قرصهاي 500 و 325 ميلي‌گرم و حداکثر يک هزار ميلي‌گرم در يکبار مصرف و حداکثر مصرف 24 ساعت چهار هزار ميلي‌گرم مي‌باشد به صورت فعلي استامينوفن را در سال 1951 FDA تأييد و از سال 1995 ميلادي اين دارو وارد بازار داروي جهان شد. معمولاً يازده دقيقه بعد از جويدن استامينوفن اثر آن شروع و بسته به وضعيت بيمار يک تا چهار ساعت ادامه دارد.

مکانيسم اثر استامينوفن مانند آسپيرين سبب مهار Cylooxygenase است و در کبد متابوليزه مي‌شود.
عوارض مهم و متداول آن در مصرف طولاني بيماري کبدي است که به خصوص در افرادي که مشروبات الکلي مصرف مي‌کنند ضايعه‌ با وسعت بيشتري خواهد بود. در گزارش‌هاي محدودي آمده که مصرف بيش از دو گرم خونروي گوارشي داده و در گزارشي در اکتبر سال 2010 آمده در مصرف زياد سبب ناباروري شده همينطور گفته شده مصرف درازمدت با دوز بالا ممکن است موجب سرطان خون گردد و به همين دليل FDA اصرار دارد قرصهاي استامينوفن بيش از 325 ميلي‌گرم نباشد.

عوارض ديگري که ذکر شده کم خوني، بيماري کليوي و عوارض کبدي همراه با يرقان و اغما، در پوست آنژيوادما و کهير مي‌باشد. پيتآمدهاي خفيف مانند تهوع و بي‌اشتهايي، ادرار پررنگ و زردي پوست و شروع يرقان به علت نارسايي کبد نيز در مصرف طولاني وجود دارد. گلودرد و خيز حنجره نيز گزارش شده، در بانوان شيرده بايد توجه داشته باشند استامينوفن وارد شير مي‌شود.

همينطور بايد توجه داشت افزايش آنزيمهاي جگر است که موجب نارسايي کبدي و يرقان مي‌گردد و اگر 15گرم يا بيشتر در يک DOSE استامينوفن خورده شود موجب مرگ مي‌گردد. مرگ فرد به علت مسموميت کبدي و نارسايي کليه‌ها خواهد بود. پادزهر استامينوفن دارويي به نام Acetyl Cysteine با نام تجارتي Mucomyst مي‌باشد. در صورتي که 12 ساعت از مسموميت نگذشته باشد با تجويز 140 ميلي‌گرم در کيلو وزن بيمار (خوراکي-وريدي) مؤثر است. مصرف استامينوفن توام با ساليسيلاتها و داروهاي ضدالتهابي غيراستروئيدي امکان بروز عوارض کليوي دارد. در اين صورت با مشاهده و پيدايش شروع نارسايي کليه‌ها بايد مصرف دارو قطع گردد. قرصهاي جوشان استامينوفن نبايد به فاصله‌ي‌ نزديک با تتراسيکلين مصرف شود زيرا اثر آنتي‌بيوتيک را کاهش مي‌دهد همين‌طور مصرف اين قرص‌ها براي کهنسالان و مبتلايان به فشارخون وبيماريهاي کليوي مناسب نيست. داروهايي مانندCholestramine , Rifampin, Isoniazid (Tegretol) Carbamazepine اثر آن راکم مي‌کنند و نبايد همزمان داده شوند استامينوفن اثر Warfarin را زيادتر مي‌کند وهمانطور که قبلاً اشاره شد همراه الکل نبايد مصرف گردد.
تجويز استامينوفن به صورت قرص معمولي وجوشان گرانول،قطره، شربت،شياف، کپسول، تزريق وريدي وعضلاني است حداکثر اثر آن بعد از مصرف 30 تا 60 دقيقه مي‌باشد. قسمت زيادي ازاستامينوفن توسط کبد متابوليزه شده و حدود 5 درصد ياکمتر به همان صورت که وارد شده دفع مي‌گردد.
ميانگين طول مدت اثر استامينوفن 2تا3 ساعت است ودربعضي افراد ممکن است بيشتر باشد معمولاً قرصها 325 ميلي‌گرمي است ولي قرصهاي 500 تا 600 ميلي‌گرمي هم وجود دارد. دريک فرد با وزن متوسط مصرف نبايد ازيک هزار وپانصد ميلي‌گرم در 24ساعت تجاوز کند وکساني‌که به عللي مجبور به مصرف مقادير بالاي استامينوفن هستند بايد توجه داشته باشند قبل از آزمايش قند خون ويا اسيداوريک استامينوفن مصرف نکرده باشند زيرا روي نتيجه‌ي‌ دقيق اثر مي‌گذارد. استامينوفن در گربه مسموميت شديد ايجاد مي‌کند ومصرف نمي‌شود ولي درسگها استامينوفن روي دردهاي اسکلتي عضلاني مانند آسپيرين مؤثر بوده به طوري که درانگلستان داروي مخصوص درد از استامينوفن براي سگها تهيه شده که نام تجارتي Pardake-V وبا نسخه‌ي دامپزشک تهيه مي‌شود. در سگها علت مرگ به علت Over-Dose مانند انسان کبد است در صورتي که درگربه علت خوني وکمبود اکسيژن وخفگي است. درمارها استامينوفن کشنده است و درگوام براي ازبين بردن مارها استفاده ميشود.
خلاصه‌ي مطالب فوق اين است که استامينوفن به عنوان داروي کاهش دهنده‌ي تب و مسکن، داروي مفيدي است که مصرف جهاني دارد ولي نبايد بيش از يک تا يک گرم و نيم‌ در24 ساعت دريک فرد بزرگسال مصرف گردد. درصورتي که دردهاي عضلاني اسکلتي درکارنباشد مصرف آن با آسپيرين و ايبوپروفن برابر و يا دراين موارد ترجيح دارد. دربيماراني که سابقه‌ي يکي ازانواع هپاتيت‌ها دارند يا دچار نارسايي کبد وکليه هستند وازمشروبات الکلي استفاده مي‌کنند نبايد تجويز شود. در شير مادر وارد مي‌شود ومانند هرداروي ديگري بايد ازمقدار درماني آن استفاده شده وبه اصطلاح Over Dose نشود.
در صورت بروز زردي پوست يا زردي چشم، بي‌اشتهايي وحالت تهوع، اسهال، درد درناحيه‌ي شکم، ادرار پررنگ وکدر بايد استامينوفن قطع گردد
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.06406s, 18q