زيبايي با مواد آرايشي؟

۱۳۹۰/۱۰/۱۰ - ۲۲:۳۰ - کد خبر: 39306
سلامت نیوز: گر چه مصرف مواد آرايشي و بهداشتي متناسب با سن و زمان و مکان امري رايج بوده و اشکالي ندارد اما مصرف نامتناسب اين مواد جز صدمه به پوست و اتلاف وقت و هزينه‌ي زايد فايده‌يي در بر ندارد. مصرف مواد آرايشي در مملکت ما بسيار بالا است و رقم آن به موجب آمار مندرج در مجله‌ي پوست و زيبايي معادل 2500 ميليارد تومان در سال مي باشد. ايران در بين کشورهاي خاورميانه از نظر مصرف مواد آرايشي رتبه‌ي دوم و در جهان رتبه‌ي ششم را به خود اختصاص داده است. يک علت آن شايد بالا بودن نسبت نسل جوان در جمعيت ايران باشد که به واسطه‌ي حضور فعال در عرصه‌هاي مختلف اجتماعي مانند محيط‌هاي کاري و دانشگاه‌ها آراستگي ظاهري را مي‌طلبد، در کشورهاي اروپايي که نسبت افراد مسن و بازنشسته برجمعيت آنها چشمگير‌تر است ميزان مصرف مواد آرايشي طبعاً کمتر است. اما با کمال تعجب کشور عربستان سعودي با وجود جمعيت کم و اين که خانمها برخلاف ايران بيشتر در منزل بوده و فعاليت اجتماعي ندارند مقام اول را از نقطه‌ نظرمصرف مواد آرايشي در دنيا دارد.

به گزارش سلامت نیوز با توجه به طيف وسيع مواد آرايشي بهداشتي که شامل مواد شوينده‌ مانند صابون‌ها و شامپوها و مواد ضدعرق و ضد بو و مواد محافظ مانند کرم‌هاي ضد آفتاب و کرم‌هاي پيشگيري کننده‌ از پيري و کرم هاي ضد لک و ضد جوش و انواع و اقسام کرم‌هاي ضد چروک است، جاي تعجب نيست اگر کارخانه‌هاي توليدکننده‌ي مواد آرايشي بهداشتي از سودآورترين کمپاني‌هاي جهان باشند.

از مهمترين کمپاني‌هاي پر درآمد مي‌توان کمپاني‌هاي نفتي و کمپاني‌هاي اسلحه‌سازي و مافياي مواد مخدر و بالاخره کمپاني‌هاي آرايشي بهداشتي را نام برد. علاوه بر کمپاني‌هاي عظيم مواد آرايشي بهداشتي در کشورهاي غربي که بخش عمده‌يي از مواد مصرفي ما را تأمين مي‌کنند خوشبختانه در سال‌هاي اخير کارخانه‌هاي داخلي هم در توليد و عرضه‌ي مواد آرايشي بهداشتي گام‌هاي بلندي برداشته‌اند.

درآمد سرشار کمپاني‌هاي توليد مواد آرايشي سبب شده که هزينه‌هاي هنگفتي صرف تبليغ مواد آرايشي بهداشتي نمايند ولي اکثراً اين تبليغات حالت بزرگ‌نمايي و غلوآميز دارد و نبايد به طور دربست آنها را پذيرفت. نکته‌ي مهم ديگر در ارتباط با مواد آرايشي بهداشتي فرآورده‌هاي تقلبي است که از راه‌هاي غير قانوني با همان شکل و شمايل فرآورده‌هاي اصلي به بازار وارد مي‌شود. با توجه به حقايق فوق لازم است قبل از خريد و مصرف اين مواد از کم و کيف آنها اطلاعات لازم را از طريق منابع موثق به دست آورد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.40617s, 18q