قهوه،نوشیدنی پیشگیری کننده از سرطان اندومتر

۱۳۹۰/۱۰/۱۱ - ۱۰:۵۸ - کد خبر: 39330
قهوه،نوشیدنی پیشگیری کننده از سرطان اندومتر
سلامت نیوز: در یك آزمایش جدید معلوم شد نوشیدن 4 فنجان قهوه یا بیشتر در روز خطر بروز سرطان آندومتر را تا 25 درصد كاهش می‌دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، سرطان اندومتر كه از بافت جداره رحم منشا می‌گیرد یكی از شایعترین سرطان‌های مهاجم زنان است. سطح بالای هورمون‌های استروژن و انسولین هر دو با افزایش خطر بروز این سرطان مرتبط هستند اما پزشكان در دپارتمان تغذیه دانشكده بهداشت عمومی هاروارد دریافته‌اند در بدن زنانی كه زیاد قهوه می‌نوشند سطح این دو هورمون پایین‌تر از زنانی است كه خیلی كم قهوه مصرف می‌كنند و یا اساسا تمایلی به مصرف این نوشیدنی ندارند.

به گزارش سایت اینترنتی استوف، دكتر یوجین جی در این مطالعه خاطرنشان كرد: افزایش مقدار ترشح دو هورمون استروژن و انسولین در بدن كه عامل سرطانی شدن بافت اندومتر است، موجب افزایش تكثیر سلولی و كاهش مرگ سلول‌ها می‌شود كه در این حالت سرطان بروز می‌كند. این پزشكان با مطالعه روی 67 هزار زن 34 تا 59 ساله بین سال‌های 1980 تا 2006 به نتایج فوق دست یافته‌اند.

بنابراین گزارش، شایعترین بدخیمی دستگاه تولیدمثلی زنان سرطان اندومتر است كه حدود هفت درصد از تمام سرطان‌های زنان را شامل می شود. آمارها نشان می‌دهد كه نرخ بروز این سرطان در50 سال اخیر افزایش یافته و بیشتر در سنین 50 تا 65 سالگی بروز می‌كند.

به اعتقاد اكثر متخصصان عواملی چون چاقی، نازائی و یائسگی دیررس در بروز این سرطان نقش مهمی دارند. هم‌چنین خونریزی غیرعادی از رحم، شایعترین علامت بالینی سرطان اندومتر است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.34818s, 18q