مصرف مداوم قرص ریتالین به قلب آسیب می رساند

۱۳۹۰/۱۰/۱۱ - ۱۱:۳۵ - کد خبر: 39342
مصرف مداوم قرص ریتالین به قلب آسیب می رساند
سلامت نیوز: دانش آموزان و دانشجویانی كه در شب امتحان اقدام به مصرف قرص ریتالین می كنند، در معرض خطرات روانی و مشكلات قلبی قرار دارند.

این را علیرضا حقیقت مدیر دارویی دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان می گوید.

این روزها كه امتحانات نوبت اول مدارس و پایان ترم اول تحصیلی دانشگاه ها آغاز شده، میزان استفاده از قرص های ریتالین هم با این تصور كه موجب تقویت حافظه می شود، افزایش یافته است.

حقیقت در گفت و گو با ایرنا با هشدار به والدین دانش آموزان و دانشجویان در مورد مصرف این گونه داروها، توضیح داد: قرص ریتالین برای درمان یكی از انواع اختلال بیماری های روانی دوران كودكی به نام بیش فعالی مورد استفاده قرار می گیرد.

وی گفت: علاوه بر آن، ریتالین به عنوان دارویی با اثر سریع در درمان افسردگی و سندرم خستگی مزمن تجویز می شود.

مدیر دارویی دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان، با اشاره به این كه مصرف خودسرانه این نوع دارو در افراد می تواند بسیار مضر و خطرناك باشد، گفت: ناآگاهی از آثار و عواقب نامطلوب این نوع دارو، صدمات جبران ناپذیری به مصرف كننده می زند.

وی با بیان این كه تقویت حافظه و افزایش تمركز دانشجویان در هنگام درس خواندن بویژه شب های امتحان از علل گرایش آنها به مصرف این گونه مواد است، خاطرنشان كرد وابستگی و اعتیاد شدید، عصبی شدن، تهوع و استفراغ، بروز حالت های روان پریشی از عوارض مصرف خودسرانه داروی ریتالین است.

حقیقت افزود: مصرف زیاد ریتالین می تواند به كاهش اشتها و سوء تغذیه، تب، تشنج و سردرد، نامنظم شدن ضربان قلب و تنفس، توهم و هذیان نیز منجر شود.

وی با بیان این كه فقط متخصص اعصاب و روان یا روانپزشك مجاز به تجویز ریتالین است، گفت: داروی ریتالین را داروخانه های خاص فقط با نسخه پزشك ارائه می كنند كه این موضوع نیز بشدت تحت نظارت و كنترل است.

این دارو ساز ادامه داد: بیشتر قرص های مصرفی ریتالین به صورت قاچاقی در دسترس عموم بویژه جوانان قرار می گیرد كه به علت احتمال تقلبی بودن می تواند عوارض بیشتر و جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
امیر حسین
سوال ؟ فرزندم کلاس اول ابتدایی می باشد چرا هنگام آموزش درس فارسی ابتدایی پس از چند دقیقه مطالب را فراموش کرده و نمی تواند تشخیص دهد ( ب ، د ) با تکرار بیشتر در طول روز حتی هیچ گونه تاثیری ندارد ( ریتالین هم مصرف می کند ) با تشکر از راهنمایی شما عزیزان
زهرااوجاقی
باسلام پسر11ساله ای دارم که به مدت یک ساله(فقط زمانی که مدرسه میره)ریتالین10 زیرنظرپزشک متخصص اعصاب وروان کودکان مصرف میکنه ودکترش گفته تا14سالگی بایدمصرف بکنه وبا مصرف این داروپیشرفت چشمگیری دردرسهاش داشته.سوال من اینه زیرنظرپزشک به مصرف این داروادامه بدم یاباتوجه به اثرات مضراین دارو مصرف این دارورو قطع کنم ؟نمیدونم چه کارکنم؟اگرهم مصرفش روقطع کنه افت تحصیلی شدیدی خواهدداشت
2.13695s, 21q