بیماران ناشی از آلودگی هوا هرگز به سلامت کامل باز نمی‌گردند

۱۳۹۰/۱۰/۱۲ - ۱۱:۳۲ - کد خبر: 39438
سلامت نیوز: مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام کرد: بحران آلودگی هوا مانند ‹‹کوه یخی›› است که تنها بخش بسیار کوچکی از آن پیداست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پانا، یوسف رشیدی افزود: در حال حاضر صرفا آلاینده‌های شناخته شده و در عین حال ساده‌ای مانند منوکسیدکربن، ذرات معلق، اکسیدهای نیتروژن و گوگرد اندازه‌گیری می‌شوند.

وی اظهار کرد: اگر قرار باشد تمام آلاینده‌های اصلی هوا مورد اندازه‌گیری قرار گیرند، تازه متوجه حجم عظیم این کوه بزرگ یخی و آثار و پیامدهای کوتاه مدت و بلند مدت آن خواهیم شد.

رشیدی تصریح کرد: حتی روزهایی که اعلام می‌کنیم هوای تهران پاک است فقط به لحاظ استانداردهای کوتاه مدت روزانه هوا خوب است و به عبارت دیگر اگر وضعیت تهران را با استانداردهای سالیانه مقایسه کنیم، در کل سال آلودگی هوا بالاتر از حد استاندارد است.

وی اضافه کرد: در صورت اعمال استاندارد سالیانه هوای تهران کل سال ناسالم خواهد بود، چرا که هوای شهرمان علاوه بر آلاینده‌های کلاسیک مشتمل بر سموم هواست که بر خلاف آلاینده‌های اولیه تأثیرات غیرقابل بازگشت بر جای می‌گذارد.

رشیدی گفت: افرادی که به واسطه تماس با آزبست و یا تنفس این ماده سمی دچار مشکل ریوی یا به خاطر استنشاق هیدروکربن‌های سرطان‌زا دچار سرطان می‌شوند متأسفانه هیچگونه درمان قطعی و بازگشت به سلامتی برای آن‌ها وجود نخواهد داشت.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در پایان خاطر‌نشان کرد: متأسفانه باید اعلام کنیم بیمارانی که به بیماری‌های ناشی از آزبست و هیدروکربن‌های سرطان‌زا مبتلا می‌شوند، هرگز به سلامت کامل باز نمی‌گردند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.92537s, 18q