رابطه فشارخون با ناتواني جنسي

۱۳۹۰/۱۰/۱۲ - ۲۳:۰۷ - کد خبر: 39502
سلامت نیوز: فشارخون بالا، غالباً شناسه‌ يا نشانه‌يي ندارد. اما، تأثير بالا بودن فشارخون بر زندگي جنسي آشکار است. با وجودي که فعاليت جنسي به خلاف حمله‌ي قلبي، تهديد فوري سلامتي به شمار نمي‌آيد ولي بالا بودن فشارخون ممکن است بر رضايت کلي از مسايل جنسي تأثير گذارد.

ميان بالا بودن فشارخون و بروز مشکلات جنسي در مردان يک پيوند تأييد شده وجود دارد ولي در خانم‌هايي که دچار کاهش رضايت جنسي هستند، هنوز ارتباط با بالا بودن فشارخون ثابت نشده است.
چالش‌ها در مردان
به گزارش سلامت نیوز به نقل از هفته نامه پزشکی امروز بالا بودن فشارخون به آستر عروق خوني آسيب مي‌رساند و سبب سفت و باريک شدن (آتروسکلروز، تصلب شرائين) سرخ رگ‌ها و محدود شدن جريان خون مي‌گردد. اين امر به آن معنا است که خون به مقدار کمتر به آلت جريان مي‌يابد. در بعضي مردان، کاهش جريان خون سبب دشواري پيدا شدن حالت نعوظ و حفظ آن مي‌شود. اين حالت را غالباً سوء کار نعوظي erectile dysfunction مي‌نامند. اين مشکل به ويژه در مرداني که بالا بودن فشارخون خود را درمان نمي‌کنند بيشتر ديده مي شود.

حتي يک مورد رويداد سوء کار نعوظي ممکن است به پيدايش اضطراب بيانجامد. ترس‌هايي که در اين مورد دوباره به وقوع خواهد پيوست ممکن است به پرهيز از انجام نزديکي در مردان منتهي شده و بر رابطه با مصاحب جنسي تأثير بگذارد.
بالا بودن فشارخون بر انزال نيز مؤثر است و سبب کاهش ميل جنسي هم مي‌شود. گاهي داروهاي مورد استفاده در درمان فشارخون بالا نيز داراي همين تأثيرات مي‌باشند.

چالش‌ها در زنان
تأثير بالا بودن فشارخون بر بروز مشکلات جنسي در خانم‌ها، به خوبي روشن نشده است. اما امکان دارد بالا بودن فشار بر زندگي جنسي خانم‌ها تأثير گذارد.

بالا بودن فشارخون ممکن است سبب کاهش جريان خون در واژن گردد. در بعضي خانم‌ها، اين حالت به کاهش ميل جنسي يا به پاخيزي، خشکي واژن يا اشکال در رسيدن به ارگاسم (ربوخه، اوج لذت جنسي، Orgasm)منتهي شود. بهبود به پاخيزي و روان و نرم‌سازي ممکن است به رفع اين حالت کمک کند. مانند مردان، خانم‌ها نيز ممکن است دچار اضطراب شده و به علت سوء کار مسايل جنسي به مسايل مربوط به روابط مبتلا شوند، در صورت بروز اين مشکلات، خانم‌ها بايد به پزشک مراجعه کنند.

عوارض جنسي داروهاي فشارخون
آن دسته از داروهاي فشارخون بالا که ممکن است به عنوان عارضه‌ي جانبي سبب سوء کار جنسي شوند عبارتند از:

قرص‌هاي افزاينده‌ ادرار (مدر).اين قرص‌ها به شدت سبب کاهش جريان خون آلت شده و رسيدن و ايجاد حالت نعوظ را دشوار مي‌سازند. اين داروها سبب تخريب ذخيره‌ي روي در بدن مي‌گردند. روي براي ساخته شدن هورمون جنسي تستوسترون ضروري است.
بتابلوکرها. اين داروها بر آن واکنش‌دستگاه عصبي تأثير دارد که سبب نعوظ مي‌شود. استفاده از بتابلوکرها سبب مي‌شود تا سرخ‌رگ‌هاي آلت گشاد نشوند و خون به مقدار کافي جهت ايجاد نعوظ در آلت جريان نيابد.

براي کاهش احتمال بروز عوارض جانبي ناشي از اين داروها از جمله مشکلات جنسي، داروها را آنچنانکه تجويز شده‌اند مصرف نمائيد. اما اگر باز هم اين عوارض جانبي موجود باشد، با پزشک خود مشاوره کنيد تا داروهاي ديگري تجويز کند که عوارض جانبي کمتري داشته باشند.

داروهاي داراي عوارض جانبي کمتر
در صورتي که عوارض جانبي جنسي بازهم موجود باشد، بايد از پزشک خواست داروهاي ديگري تجويز کند. احتمال دارد مصرف بعضي از داروهاي کاهنده‌ي فشارخون عوارض جانبي جنسي کمتري داشته باشند. از جمله:

مهار کننده‌هاي آنزيم مبدل آنژيوتانسين (ACE)
بلوکرهاي راهگذر کلسيم
بلوکرهاي گيرنده‌ي‌ آنژيوتانسين II
آلفا بلوکرها

براي کمک به پزشک در انتخاب مناسب‌ترين دارو، بايد اطلاعات مربوط به مصرف تمامي داروها از جمله مکمل‌‌هاي گياهي و داروهاي بدون نسخه در اختيارش نهاده شود. گاهي ترکيب خاصي از داروها يا مکمل‌ها در ايجاد مشکل جنسي سهيم است.
اگر پزشک موافق باشد، بيمار مي‌تواند به طور موقت داروي فشارخون را قطع کند تا مشخص شود آيا وضعيت زندگي جنسي بهبود مي‌يابد يا نه. در تمام مدتي که به طور موقت از داروي کاهنده‌ي فشارخون استفاده نمي‌شود، براي اطمينان از بالا نرفتن، بايد فشارخون کنترل شود.

داروهاي سوءکار نعوظ و فشارخون
مردان دچار فشارخون بالا که مي‌خواهند از داروهاي سوء کار نعوظ استفاده کنند، بايد ابتدا نظر پزشک خود را خواستار شوند. معمولاً مصرف توام سيلدنافيل (Viagra) Sildenafil، واردنافيل (Levitra) Vardenafil و تادالافيل(Cialis) Tasalafil با داروهاي کاهنده‌ي فشارخون ايمن و مطمئن است.
مصرف داروهاي نام برده شده با نيترات‌ها، که به طور منظم براي درد قفسه‌ي سينه يا در موارد اورژانس مورد استفاده‌اند، ممکن است سبب سقوط خطرناک فشارخون گردد.

با پزشک خود صادق باشيد
اگر دچار فشارخون بالا هستيد، معمولاً نبايد آنچنان زندگي کنيد که از مسايل جنسي لذت نبريد. با پزشک خود مشاوره کنيد. هر چه پزشک در مورد وضع‌تان بيشتر بداند، بهتر مي‌تواند فشارخون‌تان را کنترل کرده و سبب حفظ رضايت جنسي از زندگي شود، خود را آماده کنيد تابه پرسش‌هاي زير پاسخ بگوئيد:

چه دارويي مصرف مي‌کنيد؟
آيا اخيراً رابطه‌تان با مصاحب جنسي تغيير کرده است؟
آيا احساس افسردگي مي‌کنيد؟
آيا بيش ازمعمول با استرس روبه رو هستيد؟

مواظب سلامت خود باشيد
بااستفاده ازگزينه‌هاي زندگي سالم، مي‌توان فشارخون را کاهش داد و بالقوه‌ زندگي جنسي را بهبود بخشيد. گزينه‌هاي شيوه‌ي زندگي سالم عبارتند از:

عدم استفاده از سيگار وتنباکو
استفاده ازغذاي سالم
کاهش مقدار نمک درجيره‌ي غذايي
کاهش وزن
نرمش منظم

البته، جسم لاغر سبب تقويت اطمينان خاطر شده وبه احساس جاذب بودن کمک مي‌کند که خود سبب بهبود زندگي جنسي مي‌شود.

مناسب کردن وضع
با احساسي که درمورد مصاحب خود داريد و نيز شرايط انجام عمل، عکس‌العمل جنسي شما تغيير خواهد کرد. براي ترغيب ارضاي جنسي، اين عمل را وقتي انجام دهيد که هر دواحساس آرامش مي‌کنيد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.32401s, 18q