راز بالا بودن طول عمر

۱۳۹۰/۱۰/۱۲ - ۲۳:۰۷ - کد خبر: 39504
سلامت نیوز: در سه دهه‌ي گذشته ژاپن بالاترين متوسط طول عمر را در جهان دارا بوده است فقط با صرف هزينه‌يي کمتر از 5/8 درصد از درآمد ناخالص ملي (GDP) در مقايسه با 4/16 درصد در آمريکا و 7/10درصد در آلمان.
نتايج خوب بهداشتي در ژاپن نتيجه‌ي برخورد قاطع و صحيح با عوامل خطرساز و همچنين تدابير سيستم بهداشتي و پوشش کامل بهداشت عمومي است.
روشن شدن دلائل موفقيت ژاپن در امر بهداشت راهنماي خوبي خواهد بود براي ملل ديگر که به دنبال نتايج خوب با حداقل هزينه ‌هستند.
Nayu Ikeda و همکاران يک بررسي دقيق در مورد علل بالقوه‌ کم شدن مرگ و مير در ژاپن از بعد از جنگ بين‌الملل دوم به بعد ارائه داده‌اند. در مقاله‌ي Ikeda که در آن مرگ و مير سنين زير 5 سال و همچنين سنين جواني و ميانسالي مقايسه شده است با هشت کشوري که درآمد بالايي دارند نشان داده مي‌شود که سه دوره تغيير در نسبت مرگ و مير از زمان جنگ بين‌الملل دوم وجود داشته است: از سال 1950 تا سال 1975 مرتاليته در ژاپن براي اطفال و بزرگسالان به طور شگفت‌انگيزي پائين بوده است.
تا سال 1975 ژاپن در مقايسه با هشت کشور پر درآمد جهان کمترين تعداد مرتاليته در زنان و مردان را داشته است و در مورد مرگ و مير اطفال نيز (بعد از کشور سوئد) کمترين آمار را داشته است.
Ikeda و همکاران اين دست آوردها را منتسب مي‌کنند به يک فرهنگ خوب بهداشتي و سطح بالاي آموزش و تساوي حقوق اجتماعي و همچنين هدايت قوي در برنامه‌ي بهداشتي عمومي توسط دولت مخصوصاً در مورد کنترل بيماري سل.
تا سال 1975 در ژاپن به علت ميراث فرهنگي مناسب (از نظر عوامل خطرساز و فعاليت فيزيکي) بسياري از بيماريهاي غيرواگير‌ در مقايسه با ساير کشورها به طور چشمگيري پائين بود.
مطابق نظر Ikeda برنامه‌هاي بهداشت عمومي در مورد کم کردن نمک در برنامه‌ي غذايي و اقدامات اوليه در مورد تنظيم پرفشاري خون به کمک داروهاي کاهنده‌ي‌ فشارخون در کم کردن مرگ و مير در اثر سکته‌هاي مغزي مؤثر بوده است. اين امر نشان مي‌دهد که کم شدن مرگ و مير در ژاپن در سالهاي 1975 تا 1995وابسته به سيستم بهداشتي بوده است. اين پيشرفت در مقوله‌ي فشارخون در ژاپن درست مغاير با وضعيت آن در آمريکا است که کنترل فشارخون مخصوصاً در زنان بسيار کند بوده است.
سومين و در حقيقت نگران ‌کننده‌ترين مرحله‌ براي ژاپن از اواخر 1990 شروع مي‌شود که در آن سرعت کم شدن مرتاليته‌ي بالغان مرد و زن نسبت به ساير کشورهاي پيشرفته کم‌تر بوده به طوري که از کشورهايي مانند سوئد، ايتاليا و استراليا عقب‌تر افتاده است. اگر اين شيوه ادامه يابد امکان دارد بعضي ملل از نظر تقليل مرتاليته‌ي بالغان جلوتر روند. دلائل اين تغيير به عقيده‌ي Ikeda عبارتند از مصرف سيگار در ژاپن در مقايسه با ساير کشورهاي پيشرفته و ازدياد نسبي وزن و همچنين ازدياد نسبي خودکشي. ضمناً کنترل کلسترول بالاي خون براي مثال خيلي کمتر از ساير کشورهاي پر درآمد است.
با کم شدن نسبي کيفيت بهداشت و درمان به نظر مي‌رسد که اکنون ژاپن بايد در سيستم بهداشت خود تجديد نظر کند. ضمناً رکود اقتصادي و عدم تعادل درآمدها نيز در اين وضعيت بي‌تأثير نبوده است.
تجربه‌ي ژاپن با توجه به نتايج بررسي Ikeda چهار مورد را خاطر نشان مي‌سازد:
اول: اقدام قوي دولت در زمان قدرت اقتصادي نسبتاً پائين (ژاپن دهه‌ي 1950) و ملتي نسبتاً با فرهنگ مي‌تواند در برنامه‌هاي کنترل بيماريهاي واگير‌ موفق باشد، با توجه به ضرورت سطح آموزش همگاني.
دوم: اقدام عمده‌ي سيستم بهداشتي در پائين آوردن مرتاليته احتمالاً از طريق اقدامات بهداشت عمومي و تنظيم قوانين مواظبت‌هاي اوليه در مورد خطر‌هاي کليدي مانند فشارخون است که ضريب کوچکي از مخارج بهداشت را در کشورها شامل مي‌شود. مخارج نسبتاً پائين بهداشت (که جزئي از GDPدر ژاپن به حساب مي‌آيد) با نتايج عالي توام است و اين در حالي است که مخارج هنگفت بهداشت در ملل ديگر سهم بسيار کمي در بهبود بهداشت مردم دارد.
سوم: ژاپن اين شانس بزرگ را داشت که از همان سالهاي 1950 نسبت به هشت کشور پيشرفته‌ي ديگر کمتر عوامل خطرساز براي بيماريهاي ايسکميک قلبي و بعضي سرطانها داشته است که بايد در برآورد وضعيت سيستم بهداشتي در نظر گرفت.
چهارم: با در نظر گرفتن رکود اقتصادي و بحران‌هاي سياسي و بالا رفتن سن متوسط مردم و کنترل ناکافي مصرف سيگار به نظر مي‌رسد ژاپن در چالش‌هاي جديد بهداشتي راه مشکلي را در پيش دارد.
در طي سالهاي بين 1986 تا 2002 حد متوسط فشارخون سيستوليک در ژاپن پائين آمده است که به عقيده‌ي Ikeda مربوط مي‌شود به زياد شدن مصرف داروهاي کاهنده‌ي فشارخون مخصوصاً در سنين بالاتر و پائين آمدن ضريب توده‌ي‌ بدن (BMI) در زنان جوان و به هرحال باز هم تا حدي علت اين رويداد نامشخص است و احتياج به بررسي بيشتري دارد. ضمناً پيش‌بيني مي‌کنند که با کنترل بيشتر وزن بدن و کم کردن مصرف نمک و الکل و همچنين درمان و کنترل بيشتر فشارخون باز هم فشارخون سيستوليک پائين‌تر خواهد آمد (شکل 1). به طور کلي در ژاپن تقليل نابرابري بهداشتي همراه با بهبود سلامت طبقه‌ي متوسط تا اندازه‌يي مربوط مي‌شد به فرصت‌هاي فرهنگي برابر (تعليم و تربيت) و دسترسي مساوي مالي به امور درمان.
با توجه به دستاوردهاي موفقيت‌آميز در امر بهداشت از بعد از جنگ جهاني دوم اکنون ژاپن با وجود جمعيت زيادي با سن بالا با يک چالش عمده‌ي بهداشتي روبروست که با تکنولوژي پزشکي مشکل بتوان با آن مقابله کرد (شکل 2)
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.34438s, 19q