پيامدهاي زايمان در بیماران مبتلا به ام اس

۱۳۹۰/۱۰/۱۲ - ۲۳:۰۷ - کد خبر: 39505
سلامت نیوز: تعداد بررسي‌هاي مربوط به پيامدهاي بارداري در خانم‌هاي دچار اسکلروز مولتيپل multiple sclerosis يا MS محدود بوده و نتايج ناسازگار به دست داده است.
با هدف تهيه‌ي داده‌هاي قابل اعتمادتر، محققان در بريتيش کلمبيا از موارد ثبت پرونده‌هاي پري ناتال استفاده کرده‌اند که شامل بيش از 99% زايمان‌ها در اين منطقه در يک دوره‌ي11ساله‌ بوده است.
محققان اين داده‌ها را به صورت ارجاع متقاطع با عدد شخصي سلامت و ثبت MS تهيه ديده‌اند که شامل80% بيماران MS در آن منطقه مي‌شده است.
هر تولد MS با چند تولد شاهد از نظر دموگرافيک مقايسه شد.

اطلاعات مشروح در مورد دموگرافي، سابقه‌ي مامائي و شرايط طبي مشخص کرد که عوامل محدود کننده‌ي بالقوه‌ در اين مورد به حداقل بوده‌اند.
در مجموع 432 ولادت از 321 خانم مبتلا به MS همراه 2975 ولادت از 2958 خانم بدون MS به دست آمد.
از نظر آماري MS مادر با سن بارداري، وزن تولد، زايمان واژينال به کمک فورسپس يا واکوئوم، زايمان با سزارين يا امتياز آپگار همراهي نداشت.
Ann Neurolo 2011 Jul;70:41
خانم‌هاي مبتلا به MS که در سن بچه‌دار شدن هستند غالباً مي‌پرسند آيا بارداري از نظر طبي بلامانع است.
نورولوژيست ‌در توجيه زيان‌ها و منافع قطع کردن داروي MS بيشتر و به صورت خاص بر سلامت مادر توجه مي‌کند و به نحوه‌ي شيردادن و زمان شروع مجدد داروها بعد از زايمان تمرکز مي‌نمايد.
اما خانم‌هاي بيمار به وقايعي که براي نوزاد اتفاق خواهد افتاد نيز علاقه دارند.
تاکنون، ما فاقد داده‌ها در مورد اين پرسش مهم بوديم. اما اکنون مي‌توانيم خانم‌هاي مبتلا به MS را در مورد زايمان ‌و پيامد فوري پري ناتال مطمئن سازيم.
آنگونه که اکنون تدبير مي‌شود،MS با افزايش احتمال زايمان زودرس، عوارض زايمان يا کم بودن وزن زايمان همراه نيست و بر پيامدهاي کوتاه مدت نئوناتال تأثير نمي‌گذارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.18132s, 18q