مراقبت از سلامت پوست

۱۳۹۰/۱۰/۱۳ - ۱۲:۵۹ - کد خبر: 39558
سلامت نیوز: توصيه به مراقبت از پوست‌طبيعي Skin care نياز به شناسايي ساختمان وعملکرد پوست دارد. پوست سدي است بين محيط خارجي واعضاي داخل بدن به طوري که بدون آن انسان نمي‌تواند زنده بماند. پوست شامل سه لايه‌ي اپيدرم، درم وبافت زير جلدي مي‌باشد.
پوست حدود 18تا20 درصد حجم آب بدن را درخود جاي مي‌دهد. پوست اندامي است وسيع با وزن متوسط 4 کيلوگرم که سطحي معادل 2 مترمربع رامي‌پوشاند و داراي بافت‌هايي است که رشد مي‌کنند و دائماً خود را نوسازي مي‌نمايند همچنين پوست داراي اعمال مختلف مي‌باشد.
دانستن واکنش پوست نسبت به فرآورده‌هاي آرايشي و بهداشتي که به طور موضعي مصرف مي‌شوند. دانستن اين که پوست، خشک، طبيعي، چرب و يا مختلط مي‌باشد. همچنين نوع تيپ پوست و عکس‌العمل پوست نسبت به نور خورشيد مهم مي‌باشد.
بعضي از فرآورده‌هاي پوستي ممکن است سبب حساسيت تماسي تحريکي يا آلرژي، حساس شدن پوست به نور خورشيد و يا آکنه بشوند. براي استفاده از فرآورده‌هاي بهداشتي پوست بهتر است با پزشکان پوست با تجربه و آگاه مشورت شود. از عوامل محيطي مانند نورخورشيد، سيگار کشيدن و عوامل شيميايي (اسيدي، قليايي) و عوامل فيزيکي (سرما، گرما، باد، خشک کننده‌هاي شديد) که باعث آسيب به پوست مي‌شوند پيشگيري شود.
اپيدرم فوليکول مو و ماتريکس ناخن از عروق درم تغذيه‌ مي‌شوند.
براي تقويت موضعي پوست اطلاعات زيادي در دسترس نمي‌باشد ولي بعضي از مکملهاي غذايي براي تقويت مو، پوست و رشد ناخن مؤثرند. استفاده‌ي موضعي از پروتئين، اسيد آمينه، کلاژن و الاستين اثر تقويتي ندارد. ماساژ صورت و سونا ممکن است باعث بهبودي موقت پوست بشوند ولي دائمي نمي‌باشد.
1- تميز کردن پوست
شستشوي پوست Cleansing The Skin قسمتي از کارهاي مهم روزانه مي‌باشد. شستشوي زياد پوست با آب و صابون و يا تميز کننده‌هاي ديگر ممکن است باعث خشکي پوست بشود. به خصوص در کساني‌که پوست خشک دارند. شستشو با صابون ملايم و کاهش دفعات شستشو (1 تا 3 مرتبه روزانه) از خشکي پوست جلوگيري مي‌نمايد و بعد از شستشو از کرمهايO/W استفاده گردد. پوستpH=6.8 دارد و اکثر صابونها و شامپوهاي مصرفي قليايي مي‌باشند. از روشهاي مختلفي براي برطرف کردن چربي اضافي پوست، برداشتن پوسته‌ها، آلودگي‌هاي سطحي پوست استفاده مي‌گردد. بايد در نظر داشت که بهترين روش تميز کردن پوست براي هر فردي با فرد ديگر متفاوت مي‌باشد.
صابون Soap
الف- صابونهاي معمولي:
ترکيبي از اسيدچرب‌ و نمکهاي قليايي مي باشند با pH=9-10 که مناسب براي پوست صورت نمي‌باشند ولي براي پوستهاي چرب مناسب مي‌باشند.
ب- صابونهاي سنتتک Syndet:
pH=5.5-7کمتر باعث خشکي پوست مي‌شوند وبراي پوست خشک و حساس مناسب مي‌باشند.
ج- صابونهاي مخلوط:
که ترکيبي از صابونهاي قليايي و سنتتيک مي‌باشند با pH=9-10 و اثر تميز کنندگي ملايم تري دارند.
تميز کننده‌هاي فاقد چربي Oil Free:
زماني که تميز کننده‌ي ‌ضعيف براي پوست مورد نياز است از آنها استفاده شود.
کرم‌هاي تميز کننده Cleansing Cream:
مانند Cold Cream براي پاک کردن آرايش در پوست خشک مصرف مي‌شوند. ممکن است باعث ايجاد ضايعات آکنه‌يي درصورت بشوند.
صابونها و تميز کننده‌هاي آنتي‌باکتريال:
که حاوي Triclosan و Triclo carbane (TCC) مي‌باشند و در عفونتهاي پوستي مصرف مي‌شوند.
صابون شفاف Transparent:
حاوي گليسرين مي‌باشند و براي پوست خشک و حساس مناسب است.
صابون Deodorant:
حاوي مواد آنتي‌باکتريال مي‌باشند.
صابون صورت Facial Soap:
اندازه‌ي آنها کوچکتر از صابون معمولي است.
صابون حمام Bath Soap:
اندازه‌ي آنها بزرگتراست.
صابونهاي پرچرب:
حاوي مواد چربي از قبيل کره کاکائو و يا کلد کرم مي‌باشند و کمتر از صابونهاي معمولي پوست را خشک مي‌کنند و براي پوست خشک مطلوب مي‌باشند.
صابونهاي مايع Liquid Soap:
حاوي چند پاک کننده‌ي‌ترکيبي مي‌باشند و اثر آنها مانند صابونهاي جامد مي‌باشد و فقط کاربردي آسان دارند.
شستشو دهنده‌هاي بدن Body wash:
باعث افزايش مرطوب کنندگي پوست بدن مي‌شوند.
صابونهاي گياهي:
گل بابونه Chamomile، آلوئه‌ورا، گل هميشه‌بهار (کالاندولا)، گل ختمي و عصاره‌ي آنها خاصيت ضد التهابي دارند.
ليف پاک کننده Cleansing pouch:
از فيبر ساخته شده است و براي تميز کردن پوست پس از خيس کردن با آب استفاده مي‌شود.
تميز کننده‌هاي ساينده Abrasive Scrub:
ترکيباتي از اکسيدآلومينيوم و هسته‌ي ميوه‌ها دارند و با اثرات مکانيکي باعث لايه‌برداري و در نتيجه‌ تميز کردن پوسته‌ها، بدون آسيب رساندن به اپيدرم مي‌شوند. براي کساني که پوست حساس دارند مناسب نمي‌باشند و در پوستهاي معمولي و خشک با احتياط استفاده شوند. پس از مرطوب کردن صورت ماساژ داده شود و 1 تا 2 دقيقه بعد با آب ولرم شستشو شود. هفته‌يي1 تا 2 مرتبه.
ماسک صورت Facial Mask:
محتوي گل رس و يا رزين سنتتيک مي‌باشند با پايه‌ ميوه‌، نمکهاي معدني و روغن‌هاي گياهي که باعث تحريک ملايم پوست و اثري شبيه قابض‌ها دارند. اثرات آنها سطحي و کمک به تميز کردن پوست مي‌نمايند. ماسک صورت حاوي گل رس Clay mask باعث خشک کردن سطح پوست مي‌شود و براي پوستهاي چرب مناسب مي‌باشد. هفته‌يي يک مرتبه روي پوست قرار داده شود و پس از خشک شدن با آب گرم شستشو شود.
قابض-تونر و طراوت افزا Astringent-Toner-Skin Freshener:
بعد از کرمهاي تميز کننده‌ي صورت جهت برداشتن چربي باقيمانده استفاده مي‌شود. محلول با پايه‌ي الکلي و يا بدون پايه‌ي الکلي و يا گياهي مي‌باشند (تميز کننده‌هاي ثانويه) کمک به برداشتن ترشحات اضافي غدد چربي و لايه بردار ضعيف مي‌باشند و با تحريک ملايم سبب بسته شدن منافذ پوست مي‌شوند. براي کساني که پوست خشک و حساس دارند مناسب نمي‌باشند.
لوسيون بعد از اصلاح After Shave حاوي الکل و آب مي‌باشد که پس از مصرف صورت را خنک مي‌کند و شخص احساس شادابي مي‌نمايد.
مرطوب کننده‌ها:
تماس با هوا اگر رطوبت کم باشد و يا زندگي کردن در آب و هواي گرم و يا سرد باعث کم شدن رطوبت پوست مي‌شود. مرطوب کننده‌ها Moisturisers با ايجاد پوشش نازک محافظ باعث نگهداري مقداري آب و تأمين نرم کردن اپيدرم مي‌شوند. مرطوب کننده‌ها باعث بهبودي خشکي پوست و در نتيجه‌ پيشگيري از پيري پوست شده عملکرد سددفاعي پوست را بهبود مي‌بخشد. مرطوب کننده‌ها در درمان بعضي از حالات پوست مانند اگزما، پسوريازيس و خارش پوست نيز تجويز مي‌شوند. کرمها يا لوسيونهاي مرطوب کننده‌از 2 ترکيب ساخته شده‌اند که باعث مرطوب کردن يا آبرساني به پوست مي‌شوند.
الف- مواد پوشاننده مرطوب کنندهOcclusive:
وازلين، پارافين، اسکوالن (روغن کبد ماهي) و همچنين سيليکون (دي‌متيکون) که هيپوآلرژيک مي‌باشد و کمد و ژنيک نمي‌باشد. فرآورده‌هايي که فاقد روغن معدني و يا گياهي و يا حيواني باشند Oil free ناميده مي‌شوند. روغن‌هاي گياهي (کره کاکائو، روغن هسته‌ي انگور، روغن دانه‌ي سويا، روغن عناب Jojoba)لانولين (روغن پشم گوسفند)، الکل چرب Cetyl Alcohol، پروپيلن گليکول، موم زنبورعسل، فسفوليپيد‌ها، (لسيتين) و استرولها (کلسترول–سراميدها)
ب- مواد جاذب الرطوبه مرطوب کننده‌هاHumectant :
باعث مرطوب کردن پوست از رطوبت محيط و يا جذب آب از قسمتهاي عميق‌تر اپيدرم و يا درم مي‌شوند و شامل گليسرين، لاکتات سديم، اوره، ژلاتين، اسيدهيالورونيک، بعضي از ويتامين‌ها (E ,C ,B5 ,B3 ,A)، عسل، پروپيلن گليکول، سوربيتول، پروتئين‌ها (کلاژن والاستين) و AHA مي‌باشند.
2- محافظت پوست در برابر نور خورشيد و استفاده از ضدآفتاب
گرچه تماس با نورخورشيد اثرات مفيدي مانند فتوسنتز ويتامينD را دارد ولي تماس زياد با آن سبب آفتاب سوختگي Sun Burn و برنزه شدن تأخيري پوست و تماس طولاني با آن موجب پيري زودرس پوست photoaging و سرطان پوست مي‌شود. UVR شامل NM) UVB290 تا 320) باعث اريتم پوست UVA (NM 320تا 400) که همراه با UVB مرتبط با برنزه شدن و پيري زودرس پوست و سرطان پوست مي‌باشد. UVA از شيشه عبور مي‌نمايد.
ضدآفتاب Sunscreen باعث به تأخير انداختن روند پيري پوست، جلوگيري از سوختگي و تيره شدن پوست و پيشگيري از سرطان پوست مي‌شود و همچنين از عوارض پوستي داروهايي که به نورحساس هستند پيشگيري مي‌نمايد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.81409s, 19q