پرونده نخ​نمای فرآورده‌های خونی آلوده؛ضعف دیپلماسی در گرفتن غرامت!

۱۳۹۰/۱۰/۱۳ - ۱۴:۱۸ - کد خبر: 39569
سلامت نیوز: پرونده فرآورده‌های خونی آلوده در کشور که منجر به قربانی شدن تعداد زیادی از بیماران هموفیلی و تالاسمی شد، بعد از گذشت ۲۷ سال برای گرفتن غرامت از شرکت فرانسوی وارد کننده این فرآوده‌ها، هنوز مفتوح است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سینانیوز، درحالی که سایر کشورهایی که از این فرآورده‌ها دچار خسارت شده بودند، توانسته‌اند خسارت خود را از شرکت مذکور بگیرند. موضوع پرونده فرآورده‌های خونی آلوده مربوط می‌شود به سالهای ۱۹۸۴ و 1۹۸۵ میلادی که انستیتومریو فرانسه محصول فاکتورهای انعقادی آلوده به ویروسHIV جهت بیماران هموفیلی را به برخی از کشور‌ها مانند آلمان غربی، ایتالیا، آرژانتین، عربستان، عراق، ایران و.. صادر کرد و همین مسئله باعث شد تا تعدادی از بیماران هموفیلی و تالاسمی به این ویروس مبتلا شده و جان خود را از دست بدهند.

این موضوع از ۲۷ سال قبل با تشکیل پرونده‌ای در کانون هموفیلی ایران دنبال شده تا شاید بتوانند از طریق شکایت در مراجع قضائی، حق و حقوق بیماران را دریافت کنند. اینگونه بود که دولت مجبور شد خسارات مادی مبتلایان به فرآورده‌های خونی آلوده را به تدریج و در سنوات مختلف به آن‌ها پرداخت کند.

اما آنچه در این بین هنوز به نتیجه و سرانجامی نرسیده است، دریافت غرامت از شرکت فرانسوی وارد کننده این محصولات آلوده بوده است. به طوریکه با مشخص شدن قصور شرکت فرانسوی، سایر کشور‌ها نسبت به دریافت غرامت از این شرکت اقدام کرده و توانسته‌اند خسارات خود را بگیرند.

بر همین اساس سازمان انتقال خون ایران نیز با تشکیل پرونده‌ای در سال۱۳۸۷ نسبت به اعلام شکایت از این شرکت فرانسوی اقدام کرد. به طوریکه رسول پیله مدیر حقوقی وقت سازمان انتقال خون ایران در ارتباط با اعلام شکایت علیه شرکت فرانسوی عنوان داشته بود که «با توجه به صدور آرا حقوقی علیه وزارت بهداشت و سازمان انتقال خون ایران در پرونده موسوم به هموفیلی‌ها و با دستیابی به مدارک جدید موثق علمی مبنی بر وجود منشا خارجی ویروس HIV در بیماران هموفیلی مبتلا به ایدز، امکان طرح دعوی علیه شرکت مریو و همچنین اعاده دادرسی در آرا صادره علیه سازمان انتقال خون ایران وجود دارد.»

چندی بعد همین مقام حقوقی سازمان انتقال خون ایران عنوان داشت که این پرونده وارد فاز عملیاتی شد. به طوریکه عنوان شد «با پیگیری شکایت سازمان انتقال خون ایران از شرکت مریو با استعلام حقوقی از دفتر حقوقی نهاد ریاست جمهوری در پاریس وارد مرحله جدیدی شده است.»

این در حالی بود که نماینده همین شرکت فرانسوی همچنان در ایران حضور داشته و مشغول مبادلات دارویی با کشورمان بوده است.

این خبر باعث شد بار دیگر مسئولان سازمان انتقال خون ایران بر عزم خود مبنی بر پیگیری شکایت علیه شرکت فرانسوی تاکید کنند. به طوریکه دکتر حسن ابوالقاسمی مدیرعامل سابق سازمان انتقال خون ایران عنوان داشته بود که این پرونده هنوز به نتیجه‌ای نرسیده است.

دکتر مسعود پزشکیان، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از مسئولان به‌ علت نگرفتن غرامت از شرکت فرانسوی مریو در گفت​وگو با سینانیوز، گفت: «متأسفانه وزارت خارجه در دریافت غرامت از شرکت متخلف ضعیف عمل کرده است در حالی که کشور عراق توانست غرامت خود را دریافت کند. متأسفانه مسئولان به‌ویژه وزارت خارجه در موضوع ارتباط با شرکت متخلف ضعیف عمل کرده‌اند.»

وی با بیان اینکه بر اساس حکم دادگاه شرکت فرانسوی مریو متخلف شناخته شده و باید به بیماران غرامت پرداخت کند، افزود: «این شرکت فرانسوی مریو مدتی است که اعلام ورشکستگی کرده و هم‌اکنون سهام خود را به شرکت دیگری واگذار کرده است.»

وزیر اسبق بهداشت با بیان اینکه هم‌اکنون بیماران هموفیلی در شرایط نامناسبی قرار دارند، افزود: «دستگاه دیپلماسی باید هر چه سریع‌تر برای حل مشکل مالی بیماران هموفیلی برنامه‌ریزی دقیقی را انجام دهد، تا گوشه‌ای از مشکلات این افراد حل شود.»

موضوع گرفتن غرامت از شرکتی که اتهامش تایید شده و سایر کشورهای خسارت دیده نیز توانسته‌اند این غرامت را بگیرند، از آن جهت حائز اهمیت است که می‌تواند نشان از ضعف یا قوت دستگاه دیپلماسی کشورمان را نشان دهد. زیرا این روند به جز از طریق وزارت خارجه، راه دیگری برای پیگیری حقوقی ندارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.21835s, 18q