برق گرفتگی امسال جان ۵۵۴ نفر را گرفت

۱۳۹۰/۱۰/۱۳ - ۱۶:۵۱ - کد خبر: 39609
سلامت نیوز: در هشت ماهه امسال 554 نفر (493 مرد و 61 زن) بر اثر برق گرفتگی در کشور جان باختند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که تعداد فوتی‌های ناشی از برق گرفتگی 572 نفر بود، 3.1 درصد کاهش یافته است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، بیشترین تعداد فوتی‌های ناشی از برق گرفتگی به ترتیب در استان‌های تهران با 102 نفر، خوزستان 64 نفر، فارس 37 نفر و کمترین آن نیز به ترتیب در استان‌های مرکزی با یک نفر، اردبیل، ‌خراسان جنوبی و چهارمحال و بختیاری هر یک با 3 نفر ثبت شده است.

همچنین بیشترین مرگ ناشی از برق گرفتگی با 93 مورد فوتی مربوط به مهر ماه و کمترین آن با 36 مورد فوتی مربوط به فروردین است.

بر اساس آمارهای موجود مرگ ناشی از برق گرفتگی در آبان امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 4.3 درصد افزایش یافته و از عدد 70 به 73 نفر رسیده است.

جابر قره داغی، مدیرکل تشریح و بررسی صحنه جرم سازمان پزشکی قانونی به منظور پیشگیری از برق گرفتگی نکاتی را یادآوری می‌کند و می‌گوید: بررسی‌های انجام شده در سازمان پزشکی قانونی نشان می‌دهد که اغلب این حوادث به دلیل عدم آشنایی با اصول پیشگیری از وقوع برق گرفتگی و اصل کلی برق گرفتگی، یعنی عبور جریان برق از بدن به زمین رخ می‌دهد.

فیوزها، چه اتوماتیک چه غیر اتوماتیک از برق گرفتگی جلوگیری نمی‌کنند و جریان برق بسیار اندکی در حد 100 میلی آمپر در صورت عبور از بدن ما با از کار انداختن قلب، موجب مرگ انسان می‌شود، در حالی که فیوزها با جریان ده‌ها و حتی صدها برابر این میزان هم از کار نمی‌افتند.
 
به خاطر داشته باشیم فیوزها با قطع جریان برق از وقوع خرابی در سیم کشی و آتش سوزی پیشگیری می‌کنند و نمی‌توانند از برق گرفتگی و مرگ ناشی از آن جلوگیری کنند.

از سویی سیم اتصال به زمین در پیشگیری از برق گرفتگی نقش موثری دارد. وجود سیم سوم در سیم کشی منازل (سیم اتصال به زمین) بسیار مهم بوده و به جلوگیری از برق گرفتگی کمک می‌کند.

برق گرفتگی در محیط‌های مرطوب بسیار محتمل‌تر از محیط‌ های خشک است، مقاومت دست خشک انسان در مقابل برق، هزاران برابر بیشتر از پوست خیس و مرطوب است و لذا خشک نگه داشتن پوست دست و مراقبت جهت اجتناب از هر گونه تماس با وسایل هادی جریان برق به پیشگیری از بروز این حوادث کمک خواهد کرد.

به یاد داشته باشیم در صورتی که با برق سر و کار داریم از کفش‌های با عایق خشک استفاده کنیم و مراقب باشیم هیچ قسمتی از بدن ما به طور مستقیم با زمین تماس پیدا نکند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.74594s, 18q