آیا شما هم افسرده اید؟

۱۳۹۰/۱۰/۱۴ - ۱۰:۳۹ - کد خبر: 39635
سلامت نیوز :شروع افسردگی خفیف معمولا بی سروصداست و بسیاری از افراد متوجه تغییر در زندگی خود نمی شوند و بسیاری از کسانی که وظیفه نگهداری از کودک، سالمند یا بیمار را به عهده دارند، ممکن است دچار آن شوند. این آزمون در تشخیص این بیماری بی صدا در خودتان یا دوستان و نزدیکانتان کمک می کند...

با مطالعه این راهنما می توانید دریابید کدام قسمت از زندگی تان بیشتر تحت تاثیر افسردگی خفیف قرار گرفته است. گزینه ای که بهتر رفتار و احساس شما را توصیف می کند، انتخاب کنید. اگر پاسخ شما به هر یک از سوال های زیر «بله» باشد، نشانه وجود مشکلات احتمالی است. با وجود این بیشتر افراد به چند سوال پاسخ «بله» می دهند. در پایان امتیازهای تان را جمع بزنید و تفسیر آزمون را بخوانید.

به پرسش های زیر پاسخ «درست» یا «نادرست» بدهید.

۱.گاهی در تمرکز ذهن برای انجام کارهایم (فعالیت ها) مشکل داشته ام.

۲. اغلب احساس کرده ام بیمار را نمی توانم رها کنم.

۳. همیشه در تصمیم گیری برای مسایل، به مشکل برخورده ام.

۴. کاملا احساس عجز و ناتوانی داشته ام.

۵. بعضی اوقات احساس مفید بودن و مورد نیاز بودن در من وجود داشته است.

۶. گاهی احساس تنهایی کرده ام.

۷. همیشه از تغییر قابل توجه بیمار نسبت به شرایط قبلی اش بسیار اندوهگین بوده ام.

۸. احساس کرده ام خلوت شخصی و اوقات فراغتم را از دست داده ام.

۹. بعضی اوقات بی قرار و به آخر خط رسیده بوده ام.

۱۰. به دلیل انجام مراقبت های لازم از بیمار اختلال خواب پیدا کرده ام.

۱۱. به ندرت شکایات توأم با گریه و شیون داشته ام.

۱۲. بین کار خود و وظایف خانوادگی ام مردد بوده ام.

۱۳. دچار درد پشت و کمر بوده ام.

۱۴. احساس بیمار بودن داشته ام (دچار سردرد، مشکلات گوارشی یا سرماخوردگی).

۱۵. از حمایت و پشتیبانی خانواده ام خشنود بوده ام.

۱۶. حس می کنم وضعیت زندگی و شرایط بیمار طوری است که نمی توانم آنطور که باید از او مراقبت کنم.

۱۷. لطفا با معیار ۱ تا ۱۰، از ۱ (به معنای پراسترس نبودن) تا ۱۰ (به معنای به شدت استرس داشتن)، به میزان استرس خود امتیاز دهید.

۱۸. لطفا با معیار ۱ تا ۱۰، از ۱ (به معنای احساس سلامت مطلق) تا ۱۰ (به معنای احساس بیماری شدید)، وضعیت سلامت خود را در مقایسه با وضعیت سال گذشته خود (در همین مقطع)، ارزیابی و امتیازدهی کنید.

● جمع امتیاز شما:


خب، حالا چه کار کنم؟

این آزمون کمک می کند علایم افسردگی خفیف را در خودتان ارزیابی کنید. براساس نتایجی که به دست آورده اید، ممکن است لازم باشد برای تغییر برخی از رفتارهایی که برای سلامت شما زیانبارند، گام های اساسی بردارید.کارهای که امروز می توانید انجام دهید:

▪ کمی خود را از فشار روانی که پرستاری از بیمار، سالمند یا کودک برای شما ایجاد کرده است، رها کنید. راه مشخصی برای پیشگیری وجود ندارد. پس بهتر است تغییرات عمده احتمالی در زندگی خود را پیش بینی کنید و برای مواجهه با آنها آمادگی داشته باشید.

▪ به بیشتر کسانی که دچار افسردگی خفیف هستند، می توان با درمان مناسب کمک کرد. امکان دارد چند ماه طول بکشد تا علایم کم کم بهبود یابند. گاهی فرد تا زمانی که تحت درمان قرار نگیرد و احساس خوبی پیدا نکند، متوجه نمی شود چقدر افسرده بوده است .اقدام هایی که در ۲ هفته آینده می توانید انجام دهید:

▪ از یک مشاور کمک بخواهید و از او راه?های درمانی مناسب را درخواست کنید.

▪ برای پیوستن به یک گروه حمایتی اقدام کنید. برای این کار از یک پزشک، درمانگر و بهیار کمک بگیرید.

▪ افکار منفی را در خود پیدا کنید. با شناخت بهتر از رفتارهای خود که ناشی از این افکارمنفی هستند، سعی کنید افکار مثبت را جایگزین آنها کنید.

▪ به دنبال کشف الگوهایی باشید که رفتار شما را بیشتر تحت تاثیر قرارداده اند. هدف ، تعیین نقش جامعه در کم شدن عزت نفس و بروز احساس بی عرضگی و ناتوانی در مقابله با مشکلات و کمک به حل این مشکل است. کارهایی که در چند ماه آینده می توانید انجام دهید:

برای تعیین الگوهایی که در خودتان کشف کرده اید، گام های سازنده بردارید. با هدف بهبود برقراری روابط با دیگران، رفتار خود را سازماندهی کنید.

اگر برای تغییر افکار منفی و ایجاد رفتارهای سازنده و بهبود روابط با دیگران، موفق نبودید به پزشک مراجعه کنید. پزشک باگرفتن شرح حال و انجام معاینه بالینی می تواند با بهره بردن از تکنیک های روان درمانی به شما کمک کند. بهترین نتایج با انجام روان درمانی و دارودرمانی به صورت توامان حاصل می شوند.

● تفسیر آزمون

اگر بین پاسخ های شما بیش از ۳ پاسخ «بله» وجود داشته باشد، بدنیست با یک روان شناس مشورت کنید تا یاد بگیرید چطور با وظایف خود کنار بیایید یا روش های موثر برای لذت بردن از زندگی را بیاموزید.

امتیاز پرسش های ۵ و ۱۵ را معکوس محاسبه کنید (ابتدا جواب را برعکس و سپس بر مبنای پاسخ ثانویه، نمره دهی کنید. (مثلا برای «بله» امتیاز «خیر» و برعکس منظور کنید)

▪ مواردی که بر میزان بالای فشار و نگرانی شما دلالت می کنند و می توانند گویای افسردگی خفیف شما باشند، به شرح زیرند:

الف به یک یا هر دو سوال ۴ و ۱۱ پاسخ «بله» داده باشید.ب جمع امتیازهایتان با عدد ۱۰ برابری کند یا فراتر رود (حداقل به ۱۰ برسد).ج پاسخ شما به پرسش ۱۷ حداقل ۶ باشد. (برابر ۶ یا بیشتر)د پاسختان به پرسش ۱۸، حداقل ۶ باشد. (برابر ۶ یا بیشتر)
منبع:پورتال خبری البرز
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.76276s, 18q