بهترین نوشیدنی‌ها برای فصل سرد

۱۳۹۰/۱۰/۱۴ - ۱۱:۲۰ - کد خبر: 39648
سلامت نیوز : در یك روز سرد زمستانی كه هوا حسابی ابری و گرفته است یا باران و برف می‌بارد، هیچ چیز لذتبخش‌تر از یك فنجان چای داغ یا یك لیوان شیر گرم نیست.

به همین دلیل این روزها بازار نوشیدنی‌های داغ حسابی رونق گرفته و بزرگ و كوچك به دنبال بهترین و خوش‌طعم‌ترین نوشیدنی هستند.

جام جم آنلاین نوشت : البته خیلی از افراد هم در فصل‌های سرد سال نوشیدن مایعات را فراموش می‌كنند و با تصور این كه در این روزها و ماه‌ها بدنشان نیازی به مصرف مایعات ندارد، به كل این عادت مهم و ضروری را كنار می‌گذارند.

غافل از این‌كه بدن انسان همیشه به مصرف آب كافی نیاز دارد و برای كاركرد مناسب باید این میزان مایعات را در اختیارش قرار دهیم.

میترا زراتی، كارشناس ارشد تغذیه با اشاره به این موضوع كه در فصل سرما هم باید به میزان كافی مایعات مصرف شود، به «جام‌جم» می‌گوید: «خیلی از افراد در روزهای سرد سال چندان احساس تشنگی نمی‌كنند و به همین دلیل مصرف مایعات را كنار می‌گذارند. در حالی كه باید دقت داشته باشیم بدن در این ماه‌ها هم نیازمند آب است، ولی چون تعریق وجود ندارد و هوا گرم نیست، ممكن است احساس تشنگی نكنیم.»

مایعات گرم، خوشمزه و سالم

وقتی هوا سرد می‌شود، كمتر كسی به فكر نوشیدن مایعات خنك است. این روزها حتی دیدن یك فنجان‌ چای یا قهوه داغ كه بخار از آن بلند می‌شود، چنان لذتبخش و دوست‌داشتنی است كه هر كسی را وسوسه می‌كند از آن بنوشد، اما دقت داشته باشید در این روزها هم بهترین و سالم‌ترین نوشیدنی را انتخاب كنید؛ نوشیدنی كه هم گرم و خوش‌طعم باشد و هم مشكلی برای سلامت شما ایجاد نكند.

نوشیدنی‌های كافئین‌دار؛ بیشتر احتیاط كنید

میترا زراتی با اشاره به این كه در فصل‌های سرد سال، افراد تمایل بیشتری به مصرف نوشیدنی‌های داغ دارند، توضیح می‌دهد: شیركاكائو و شیر گرم یا چای و قهوه از جمله نوشیدنی‌های پرطرفدار فصل سرماست، اما نكته مهمی كه باید مورد توجه قرار گیرد، مصرف متعادل این نوشیدنی‌ها است؛ به این معنی كه به هیج وجه نباید در مصرف آنها و بخصوص نوشیدنی‌های كافئین‌دار زیاده‌روی كرد.

به گفته وی، طعم دلپذیر قهوه و نسكافه و گرمای مطبوع آن باعث می‌شود افراد بیشتر به این‌گونه نوشیدنی‌ها تمایل پیدا كنند، اما باید دقت داشته باشید مصرف بیش از حد این نوع نوشیدنی‌ها می‌تواند دردسرساز شود.

این كارشناس تغذیه درباره این نوع مشكلات می‌گوید: مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های حاوی كافئین بخصوص برای كسانی كه به پوكی استخوان مبتلا هستند، مضر است. علاوه بر این، مصرف این مایعات برای خانم‌های باردار و كسانی كه به فرزندشان شیر می‌دهند نیز توصیه نمی‌شود.

به گفته وی، كافئین موجب بی‌قراری شیرخوار می‌شود و در دوران بارداری حتی ممكن است اختلالات جنینی ایجاد كند.

زراتی اضافه می‌كند: مصرف بیش از حد این نوشیدنی‌ها برای سالمندان هم مناسب نیست. علاوه بر این افرادی كه مشكلاتی مانند تپش قلب یا بیماری‌های قلبی ـ عروقی دارند نیز باید مراقب باشند و مصرف نوشیدنی‌های حاوی كافئین را تا حد امكان كاهش دهند.

به گفته وی، چای یا شیر گرم نوشیدنی‌های مناسبی است كه می‌تواند جایگزین قهوه و نسكافه شود.

شیر كاكائوهای خوش‌طعم

این روزها مشتریان شیركاكائو و شیر گرم هم زیاد می‌شود؛ در حالی كه باید به نكات بهداشتی آنها هم توجه داشت.

زراتی در این‌باره توضیح می‌دهد: بهتر است این نوشیدنی‌ها را تا حد امكان از مكانی تهیه كنید كه نسبت به رعایت بهداشت در آن مطمئن هستید. متاسفانه برخی از فروشنده‌ها در این روزها برای تهیه شیركاكائو از كاكائوهایی كه تاریخ مصرفشان گذشته استفاده می‌كنند.

وی می‌افزاید: ممكن است طعم این كاكائوها تغییر نكند و فرد متوجه مورد خاصی نشود، اما از نظر سلامت دردسرساز است و می‌تواند سبب بروز بیماری‌های مختلف شود.

به گفته وی، بهترین نوشیدنی‌های‌ فصل زمستان چای، شیر كاكائویی كه در منزل تهیه شده یا شیر گرم است.

چای مفید است اگر...

بارها درباره مصرف چای نكاتی گفته شده كه گاه حتی متناقض و متفاوت بوده است؛ برخی می‌گویند مصرف چای مفید است و به حفظ سلامت كمك می‌كند و گروهی هم اعتقاد دارند چای می‌تواند عاملی برای بروز بیماری باشد.

به گفته این كارشناس تغذیه، گیاه چای حاوی آنتی‌اكسیدان است و نوشیدن چای در صورتی كه در شرایط مناسب تهیه و آماده شود، مضر نیست.

او می‌افزاید: اگر چای را به مقدار لازم دم كنید و همان موقع آن را بنوشید، علاوه بر طعم خوب و گوارایی كه دارد، برای سلامت بدن مفید هم خواهد بود. این چای حتی اگر به صورت پررنگ هم استفاده شود، هیچ مشكلی برای فرد ایجاد نمی‌كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.41521s, 18q