آمار وجود آ‌زبست در هوای تهران تکان دهنده است

۱۳۹۰/۱۰/۱۷ - ۰۹:۵۱ - کد خبر: 39803
آمار وجود آ‌زبست در هوای تهران تکان دهنده است
سلامت نیوز: به رغم ادعاهای مطرح شده مبنی بر توقف تولید و استفاده از آزبست در کشور، آزمایش اخیر شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان دهنده آمار تکان دهنده‌ای از وجود این ماده خطرناک در لنت‌های ترمز مورد استفاده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، یوسف رشیدی، مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در این ارتباط اعلام کرد: به منظور تعیین میزان آزبست مصرفی در لنت های ترمز موجود در بازار، این شرکت با همکاری دانشکده بهداشت دانشگاه تهران در 2 ماه اخیر انواع لنت های ترمز را مورد آزمایش قرار داد.

رشیدی افزود: در این آزمایش میزان آزبست 11 نوع لنت ترمز شامل 6 نوع لنت داخلی و 5 نوع لنت خارجی مورد ارزیابی قرار گرفته که نتایج همه آزمایش‌ها مثبت بوده است.

وی با تأکید بر اینکه تمام لنت‌های مورد آزمایش 5 تا 30 درصد دارای آزبست هستند، گفت: متاسفانه باید اعلام کنیم خودروها با هر بار ترمز کردن مقدار زیادی از این ماده سمی را وارد حلق شهروندان کرده و سلامتی آنها را با خطر جدی مواجه می‌کنند.

مردم به خاطر منافع عده‌ای خاص در معرض خطرند

از سوی دیگر وحید نوروزی، مشاور معاون شهردار تهران در امور محیط زیست نیز عنوان کرد: در حالی به خاطر منافع عده‌ای خاص، مردم تهران در معرض خطر آزبست قرار دارند که در بسیاری از کشورهای دنیا استفاده از این ماده کشنده را به نزدیک صفر کاهش داده‌اند.

وحید نوروزی با اشاره به اینکه محصولات سیمانی مانند لوله و ورق منبع اصلی آزبست محسوب می شوند، اظهار کرد: علاوه بر این، لنت های ترمز و کلاچ از دیگر منابع تولید آزبست هستند که زیان های وحشتناکی بر سلامت شهروندان بر جای می گذارند.

وی با بیان اینکه میزان آزبستی که برای آمریکا و اروپا ارائه شده 5 صد هزارم فیبر بر میلی لیتر است، تصریح کرد: در تهران این میزان به طور متوسط 3 هزارم فیبر بر میلی لیتر است و به عبارتی آزبست هوای تهران 60 برابر شهرهای آمریکا و اروپاست.

راه مقابله با آزبست حذف کامل آن است

نوروزی بهترین راه مقابله با خطر آزبست را حذف کامل این ماده سمی دانست و اضافه کرد: در حالی که 4 سال از مهلت قانونی حذف تولید محصولات حاوی آزبست می گذرد،  شهروندان همچنان مجبورند تا الیاف سرطانزای آزبست را استشمام کنند.

وی با استناد به مصوبه شورای عالی محیط زیست که در آن حذف تدریجی تمام محصولاتی که در تولید آنها آزبست استفاده می شده تا سال 86 مورد تاکید قرار گرفته، افزود: به رغم گذشت 4 سال از این مهلت، هنوز از این ماده خطرناک استفاده می‌شود.

نوروزی گفت: متاسفانه حرمت مصوبات قانونی حتی از سوی تصویب کنندگان این مصوبات هم شکسته می‌شود و انتظار می‌رود رسانه‌ها این موضوع را به عنوان یکی از مهم‌ترین مطالبات شهروندان به عنوان مخاطبان خود در اولویت قرار دهند.

رانندگان و ماموران پلیس بیشتر در معرض خطرند

از سوی دیگر معاون آموزش سازمان حمل و نقل و ترافیک اعلام کرد: الیاف پنبه کوهی یا آزبست می تواند به ذرات بسیار ریز نامرئی با قطر کمتر از نیم میکرون تبدیل شده و هنگام تنفس به اعماق شش ها نفوذ کرده و برای همیشه همان جا باقی بماند.

شهرام جباری زادگان با تأکید بر اینکه رانندگان حمل و نقل عمومی و ماموران راهنمایی و رانندگی بیشتر در معرض خطر آزبست قرار دارند، افزود: ذرات آزبست با گذشت زمان می‌تواند سبب ابتلا به سرطان‌های ریه و حنجره و در نهایت منجر به مرگ فرد شود.

وی خاطرنشان کرد: هر چند خودروهایی که لنت ترمز و کلاچ آنها حاوی آزبست است به آسانی و با سرعت از کنار عابران پیاده عبور می‌کنند اما لطمه آن ها به جان و سلامت شهروندان موضوعی نیست که به سادگی سهولت بتوان از کنار آن عبور کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15278s, 18q