میزان مصرف نمك در كشور دوتا سه برابر استاندارد جهانی است

۱۳۹۰/۱۰/۱۷ - ۱۱:۲۵ - کد خبر: 39843
سلامت نیوز: كارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: مصرف نمك بویژه درغذاهای آماده به میزان زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد كه این میزان 2 تا 3 برابر استاندارد جهانی است.

سعیده معانی در این حال یادآور شده است: نمك یكی از مواد مورد نیاز برای سوخت و ساز مواد غذایی در بدن، انتقال پیام‌های عصبی و كاركرد صحیح عضلات است.

وی با بیان اینكه این ماده به مقدار محدود مورد نیاز بوده و مصرف متعادل آن لازم است، گفت: به طور مثال در هنگام اسهال و استفراغ و یا فعالیت شدید بدنی و در هوای گرم با مصرف كمی نمك می‌توان املاح از دست رفته بدن را جبران كرد.

معانی تصریح كرد: بر اساس توصیه سازمان بهداشت جهانی، حداكثر مقدار مصرف روزانه نمك 5 گرم است و این در حالی است كه میزان مصرف نمك در كشور 2 تا 3 برابر این مقدار برآورد شده است كارشناس دفتر بهبود تغذیه در خصوص عوارض مصرف زیاد نمك یا غذاهای شور گفت: در صورتی كه نمك به مقدار مناسب مصرف شود كلیه‌ها سالم بوده و عملكرد خوبی خواهند داشت.

وی ادامه داد: در صورت تداوم مصرف زیاد نمك و مواد شور باعث اختلال در كاركرد كلیه‌ها یا یكی از سیستم‌های مربوط به دفع نمك اضافی موجب تجمع آب در بدن شده و ایجاد ورم در تمام و یا قسمت‌هایی از بدن می‌كند.

به گزارش روز جمعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، معانی همچنین گفته كه مصرف زیاد نمك و غذاهای شور از عوامل موثر بر افزایش فشارخون و بروز بیماری‌های قلبی عروقی به ویژه در افرادی كه سابقه این بیماری‌ها را در خود یا خانواده دارند، می‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.80921s, 18q