دیابت بارداری خطر بیش فعالی کودک را افزایش می دهد

۱۳۹۰/۱۰/۱۷ - ۱۵:۲۱ - کد خبر: 39927
سلامت نیوز: یک پژوهش جدید نشان داد که معضل فقر و بیماری دیابت در دوره بارداری خطر ابتلا به اختلالات تمرکز و بیش فعالی در کودکان را در آینده افزایش می‌دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، نتایج این پژوهش جدید حاکی است که مشکلات ناشی از فقر زنان مبتلا به دیابت به طور چشمگیری خطر ابتلای کودکان در آینده به اختلالات تمرکز و بیش فعالی را زیاد می کند.

پژوهشگران دانشگاه کوینز کالج نیویورک دریافتند که کودکان متولد شده از مادرانی که از دیابت و فقر رنج می‌بردند، 14 برابر بیشتر در معرض ابتلا به اختلالات تمرکز و بیش فعالی قرار دارند.

این پژوهش 212 کودک از جمله 115 کودک را که مادر آنها از وضع اقتصادی و اجتماعی پایین و بیماری دیابت در دوره بارداری رنج می بردند، بررسی کرد.

پژوهشگران این کودکان را در زمینه علائم و نشانه‌های اختلالات تمرکز و بیش فعالی در سن 3 و 4 سالگی و سپس 6 سالگی ارزیابی کردند.

این پژوهش نشان داد: مادران مبتلا به دیابت در دوره بارداری یا مادران فقیر 2 برابر بیشتر در معرض تولد فرزندان دچار اختلالات تمرکز و بیش فعالی قرار دارند و خطر تولد این فرزندان در مادرانی که از هر دو عامل یعنی دیابت و فقر رنج می برند، بیشتر است.

بر پایه این گزارش، چگونگی تاثیر فقر و دیابت در دوره بارداری در زمینه ابتلا به اختلالات تمرکز و بیش فعالی به طور دقیق روشن نشده است اما این پژوهش میسر بودن وارد عمل شدن زودهنگام در دوره بارداری برای جلوگیری از این اختلالات را نشان داد.

جفری هالپرین مسئول این پژوهش گفت: زنان طبقات فقیر جامعه تمایل دارند که غذاهای غیرسالم مصرف کنند که این امر ممکن است خطر ابتلای آنها به دیابت را افزایش دهد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.16322s, 18q