امگا ۳ چیست؟

۱۳۹۰/۱۰/۱۷ - ۲۳:۳۷ - کد خبر: 39979
سلامت نیوز : با اینكه همه جا صحبت از فواید امگا ۳ در بدن می شود، از رادیو و تلویزیون كه در برنامه های خود به تبلیغ تخم مرغ های حاوی امگا ۳ می پردازند گرفته تا مجلاتی كه هر روز بر مصرف امگا ۳ تاكید می ورزند، اما كمتر كسی پیدا می شود كه بداند امگا ۳ چیست، چه خواصی دارد و در چه منابعی یافت می شود؟چربی ها انواع مختلفی دارند. براساس پیوند دوگانه به دو نوع اشباع و غیراشباع تقسیم می شوند.امگا ۳ نوعی چربی غیراشباع مركب است كه در زنجیره اتصالی كربن خود یك گروه كربوكسیل و چندین پیوند دوگانه دارد و خود از سه گروه چربیALA (آلفا لینولئیگ اسید)، EPA (ایكوزاپنتانوئیك اسید) و DHA (دوكوزاهگزانوئیك اسید) مشتق می شود.

بهترین منبع تامین امگا ۳ ماهی است و مقدار توصیه شده آن دو بار در هفته است.ALA كه مهم ترین نوع امگا ۳ است بیش از ماهی در جوانه گندم، گردو و دانه های روغنی (كتان و سویا) یافت می شود، اما دو نوع دیگر فقط در ماهی به ویژه در قزل آلا، ساردین، ماهی تن و آزاد موجود است.چربی امگا ۳ از تشكیل Thromboxan (عامل مهم در لخته شدن خون) جلوگیری می كند و سطح تری گلیسیرید خون را كاهش می دهد. لذا ماده بسیار مفیدی در جلوگیری از بروز بیماری های عروقی و حملات قلبی به شمار می رود.

تاثیر امگا ۳ تنها به سلامت قلب محدود نمی شود بلكه خواص دیگری نیز دارد كه اغلب از آن بی اطلاعند. چربی امگا ۳ به ویژه مشتق آن DHA با ایجاد تعادل میان حفظ مقاومت و انعطاف پذیری سلول های پوست باعث تحریك تشكیل كلاژن و بافت هم بند الاستین شده و از خشكی و چروكیدگی و پیری زودرس جلوگیری می كند و همین میزان بروز آكنه و جوش های التهابی در نوجوانان را كاهش می دهد.

چربی امگا ۳ همچنین باعث استحكام استخوان ها می شود، عارضه خشكی چشم را كه بیماری شایع در سالمندان است كاهش می دهد و بالاخره بروز آلزایمر را به تعویق می اندازد. با توجه به موارد فوق دیگر هیچ جای شكی در خواص امگا ۳ باقی نمی ماند. پس از خوردن ماهی و دانه های روغنی و خشكبار به ویژه بادام زمینی و گردو غافل نشوید.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.26383s, 18q