8 باور قدیمی درباره مو

۱۳۹۰/۱۰/۱۹ - ۱۱:۲۱ - کد خبر: 40111
سلامت نیوز :شاید پیش از این می دانستید كه شستن روزانه موهایتان می تواند آنها را خیلی خشك كرده و به موهای شما آسیب برساند. به همین دلیل متخصصان توصیه كرده اند كه تنها دو تا سه بار در هفته موهای خود را با شامپو یا صابون بشویید. بیان این مسئله، ممكن است ما را به این فكر وادارد كه به كدام یك از باورهای قدیمی رایج نباید اعتماد كنیم؟ به گزارش سلامت نیوز به نقل از کیهان برای رفع این مشكل، در مورد هشت عقیده رایج در میان عموم مردم، با متخصصین مو به گفت وگو نشستیم.

برای این كه از آنچه آنها در مورد مسائل مربوط به درمان و مراقبت از موهای چرب گرفته تا اطلاعاتی درباره بافت طبیعی موهای خود، گفته اند آگاه شوید، این مطلب را به دقت بخوانید.

باور 1- برای نرم شدن موها زیاد از مایونز و روغن زیتون استفاده كنید
با این كه بسیاری از موادی كه در آشپزخانه به كار می روند مانند مایونز و روغن زیتون، خاصیت مرطوب كنندگی دارند، مالیدن انبوهی از مواد به موها، به معنای داشتن موهای ابریشمی و نرم نیست. داگ دی كانیو، متخصص مد بلو در نیویورك سیتی، می گوید: «موفقیت این درمان به نوع و جنس موهای شما بستگی دارد. اگر موهای شما نرم، لخت یا كم پشت باشد، در نتیجه استفاده از این مواد موهای شما چرب و سنگین خواهد شد. اما اگر موهای پرپشت، زبر و خیلی خشك دارید، تا وقتی به طور دائم و صحیح از مایونز و روغن زیتون استفاده می كنید، می تواند یك پیشنهاد كم هزینه برای نرمی موهایتان باشد.» او توصیه می كند كه هنگامی كه موهایتان تمیز و نم دار است، یك قاشق سوپخوری از این مواد را به كل موهای خود بزنید و حداقل حدود سی دقیقه آن را روی موهای خود نگاه داشته و سپس با یك شامپوی ملایم سر خود را بشویید.


باور 2- شما باید برای رسیدن نتیجه بهتر هر چند وقت یك بار شامپو و نرم كننده خود را عوض كنید
اگر به نظرتان رسید كه شامپو و نرم كننده ای كه استفاده می كنید دیگر مانند قبل خوب نیست، برای خریدن یك نوع تازه آن زیاد عجله نكنید. برخلاف تصورات عموم مردم، مو به محصولات تقویت كننده عادت نمی كند و اینكه افراد پس از مدتی استفاده از آنها از موهای كدر خود انتقاد می كنند و باقی شامپوی خود را استفاده نمی كنند، اصلا درست نیست. دی كانیو می گوید: «برخی از شامپوها و نرم كننده هایی كه به صورت نصفه رها می كنید و دیگر از آنها استفاده نمی كنید، ممكن است در استفاده طولانی مدت تأثیرات و نتایج خود را آشكار سازند. هر دو هفته یك بار از یك شامپوی پاك كننده جهت از بین بردن مواد اضافی روی موهای خود استفاده كنید تا با این عمل شاهد نتایج خوبی از محصولات مورد علاقه خود باشید.

باور3- كوتاه كردن مو، رشد آن را سریعتر می كند
تا زمانی كه موهای خود را با شیوه ای مناسب تمیز و سالم نگهدارید، كوتاه كردن موها به صورت ماهیانه باعث پرپشت و بلند شدن موهایتان نخواهد شد. جنی چو، متخصص مد سوآو پروفشنالز، می گوید: «میانگین رشد ماهیانه مو، صرفنظر از كوتاه كردن یا نكردن آن، حدود نیم اینچ یا یك سانتیمتر است. با این كه كوتاه كردن پایین موها از آسیب دیدن آنها جلوگیری می كند و استحكام و سلامت آن را بیشتر می كند، اما این عمل سبب رشد سریعتر ساقه مو نمی گردد.»

 اگرچه موهای سالم تا زمانی كه حالت خشكی، آسیب دیده و موخوره نداشته باشند، ممكن است بلندتر جلوه كنند. پس هر هشت تا دوازده هفته یكبار رفتن به سالن آرایشگاه برای كوتاه كردن موها، مانند كلیدی است برای رسیدن به موهایی سالم و بلند.

باور4- در دوران بارداری نباید موها را رنگ كرد
براساس گفته دكتر ایمی بوركت، مدیر اقامتگاه پزشكی برای كسب تخصص زنان و زایمان در سوما هلت سیستم اوهایو، هیچ پژوهشی به طور قطع ثابت نكرده است كه رنگ كردن موها برای رشد جنین خطرناك است. او می گوید: «به طور كلی، خانمهای باردار باید به آنچه بدن آنها در معرض اشعه های مختلف قرار می دهد، اهمیت دهند. بزرگ ترین نگرانی من از این است كه برخی از محصولات مربوط به مو حاوی گاز سمی بی رنگی به نام فرمالدئید است كه یك ماده سرطان زاست و من توصیه می كنم همه خانمها چه باردار باشند و چه نباشند، از آن دوری كنند.»

به وجود گاز سمی فرمالدئید در لیست تركیبات محصول اشاره شده است، پس برای اطمینان بیشتر از رنگ موهایی استفاده كنید كه فاقد این تركیب سمی باشند و به جای آن از محصولاتی استفاده كنید كه تا حد امكان تركیبات طبیعی در آن بكار رفته باشند مانند رنگ موهایی كه پایه آن حناست. درصورتی كه برای رنگ كردن موهای خود به سالن های آرایشی می روید، از آرایشگر خود حتماً درمورد تركیبات به كار رفته در رنگ موی خود سؤال كنید و آنهایی را انتخاب كنید كه طبیعی تر هستند.

(هشدار: فرمالدئید درمواردی كه برای صاف كردن دایمی مو به روش برزیلی مصرف می شود نیز موجود است.) او برای احتیاط بیشتر توصیه می كند كه از مصرف هر نوع رنگ مویی در سه ماه اول بارداری، یعنی تا زمانی كه رشد اصلی دستگاه عصبی جنین شكل نگرفته است، خودداری كنید.

باور5- اگر موهای چرب دارید از نرم كننده استفاده نكنید.
طبق گفته دكتر دی كانیو، موی چرب براثر تولید بیش از حد غده های چربی پوست سر، كه ماده ای موم شكل و چربی از بافت سر تولید می كند، ایجاد می گردد. پس مصرف نكردن نرم كننده مو راه حل این مشكل نیست. در عوض او پیشنهاد می كند افرادی كه موهای چربی دارند، ریشه و كف سر خود را با یك شامپوی پاك كننده و پایین موها را با یك شامپوی مرطوب كننده بشویند. از نرم كننده هم تنها برای ساقه و پایین موی خود استفاده كنند و كف سر را به آن آغشته نكنند. اگر موهای شما خشك است، به كار بردن شامپوهای مخصوص موهای خشك می تواند به جذب چربی اضافه موی شما كمك كند.

از آنجایی كه چربی می تواند برروی وسایلی كه موهای خود را با آن آرایش می كنید باقی بماند و دوباره روی پوست سر شما پخش شود، دی كانیو توصیه می كند كه موهایی كه داخل برس های شما باقی می مانند را با استفاده از یك شانه دندانه دار تمیز كنید. برای پاك كردن و از بین بردن چربی برروی آنها نیز شانه ها و برس های خود را در ظرفی حاوی آب گرم و مقداری شامپو خیسانده و سپس با آب گرم آنها را شستشو داده و بگذارید تا خشك شوند.

باور6- همیشه موهای خود را از بالا به پایین شانه بزنید.
با این كه در تمام آگهی های بازرگانی مخصوص محصولات مو نشان داده می شود كه خانم ها موهای خود را از ریشه تا پایین شانه می كنند، اما شانه زدن موهای خیس با این روش در واقع می تواند به آنها آسیب برساند. از باعجله شانه كردن رشته های مو از بالا به پایین بپرهیزید. «چو» پیشنهاد می كند: «شانه كردن مو را از قسمت پایین آن آغاز كنید تا كارتان راحت تر گردد. این عمل فشار كمتری بر ریشه موهای شما وارد می آورد. اگر شانه كردن را از قسمت بالایی مو آغاز كنید، موها در پایین به هم گره می خورند و ایجاد دردسر می كنند.» هنگام شانه زدن با دست دیگر قسمت بالای موی خود را كه كره خورده بگیرید تا به ریشه موهایتان فشار نیاید و كشیده نشود زیرا درغیر این صورت ممكن است موهایتان كنده شود.

باور7- همه قسمت های مو به یك میزان رشد می كنند.
تا به حال توجه كرده اید كه چرا تقارن موهایی كه تازه كوتاه شده اند پس از كمی رشد كردن از بین می رود؟ طبق گزارش دكتر جوال شلزینگر، عضو انجمن تائید متخصصین پوست و رئیس افتخاری انجمن جراحی پوست و زیبایی آمریكا، «میزان رشد مو در هر قسمت از اعضای بدن متفاوت است كه این قانون موهای سر را هم شامل می شود. مو برای رشد دارای سه مرحله است و هر قسمت از بدن شما دارای مرحله زمانی متفاوتی است.» درحالی كه شما نمی توانید برای یكسان كردن زمان رشد موهای خود كاری انجام دهید، تنها كار ممكن این است كه مدل موهای خود را با كوتاه كردن یكسان نگاه دارید.

باور8- هیچ چیز نمی تواند جنس طبیعی موهای شما را تغییر دهد.
ممكن است این مسئله ذهن شما را هم درگیر كرده باشد كه چرا موهای طبیعی صاف و لخت شما ناگهان موج دار و فر می شوند؟ طبق عقیده دكتر شلزینگر، جنس مو پایدار نیست. «جنس مو به میزان چرخه رشد، تقویت كردن و داروهایی كه مورد استفاده قرار می گیرند، مربوط است. وقتی موهای اصلی ما ازنظر اصولی مرده باشند، پوست سر و ریشه موها هنوز زنده هستند. داروهای تجویزی بر استحكام ریشه مو تأثیر می گذارند و می توانند سبب فر شدن یا تغییر رنگ موها گردند. به علاوه، برخی از داروها هم می توانند ریشه مو را سست كنند و سبب از دست رفتن موها گردند، همانند اتفاقی كه در هنگام شیمی درمانی روی می دهد.» استرس و هورمونها هم ممكن است نقش مهمی را در چگونگی جنس موهای شما ایفا كنند. به طور مثال موهای ضخیم را به موهای نازك و یا موهای زبر را به موهای نرم تبدیل كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.21999s, 19q