هشدار پزشكان نسبت به عوارض كشنده ناشی از مصرف فرآورده های تقلبی كاهنده وزن

۱۳۹۰/۱۰/۱۹ - ۱۱:۴۷ - کد خبر: 40122
هشدار پزشكان نسبت به عوارض كشنده ناشی از مصرف فرآورده های تقلبی كاهنده وزن
سلامت نیوز: پزشكان واساتید دانشگاه علوم پزشكی مشهد نسبت به عوارض كشنده ناشی از مصرف فرآورده های تقلبی كاهنده وزن هشدار دادند.

به گزارش واحد اطلاع رسانی داروی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكی مشهد ، فرآورده های تقلبی كاهنده وزن با عنوان Super slim و Green Lean Body Capsule در ایران دارای مجوز توزیع و مصرف نیستند و مصرف این فرآورده ها می تواند عوارض شدید و خطرناكی از جمله سكته قلبی ، سرطان ، افسردگی و بیماری های روحی و روانی ایجاد كند .

درد قفسه سینه ، خشكی شدید مخاط گلو و دهان ، سرفه های خشك و تعرق زیاد نیز از دیگر عوارض مصرف این فرآورده ها است .

براین اساس فرآورده سوپر اسلیم نیز در فهرست فرآورده هایی قرار دارد كه سازمان غذا و دارو آمریكا(FDA) نسبت به عوارض و خطرات ناشی از مصرف آنها هشدار داده است .
بر اساس بررسی های FDA تركیبات فعال دارویی در این فرآورده كاهنده وزن شامل سیبوترامین ، ریمونابات، فنی توئین (یك داروی ضد تشنج) فنل فتائین (محلول مورد استفاده در آزمایش های شیمیایی و ماده مشكوك به ایجاد سرطان ) و بومتانید است. مقادیر برخی از داروهای موجود در این فرآورده بسیار بیش از میزان مجاز است از این رو سلامت مصرف كننده را تحت تاثیر قرار می دهد.

براین اساس پزشكان فعال در معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشكی مشهد اعلام كردند كه عوارض ناشی از فرآورده های تقلبی ذكر شده می تواند بسیار جدی و خطرناك باشد، به عنوان مثال سیبوترامین موجود در این فرآورده ها می تواند موجب افزایش فشار خون، تشنج، ،تپش قلب و سكته قلبی شود و یا ریمونابات ممكن است منجر به ابتلا به افسردگی و ایجاد افكار خودكشی شود.

این پزشكان توصیه كردند كه مردم از مصرف فرآورده های فاقد مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اجتناب كنند. همچنین آنها اعلام كردند كه وجود تركیبات گیاهی یا طبیعی در یك فرآورده، دلیل بر بی خطر بودن آن نیست و باید مستندات و اطلاعات كافی در خصوص اجزای موجود در فرآورده و عوارض احتمالی آنهامورد بررسی قرار گیرد.

در حال حاضر شواهد موجود حاكی از توزیع و عرضه غیر مجاز داروی سوپر اسلیم در بازاراست . این فرآورده به عنوان مكمل رژیمی معرفی و گفته می شود كه شامل تركیبات گیاهی است در حالی كه این دارو شامل تركیبات مضری است و روی برچسب فرآورده ذكر نشده است بنابراین فروش این فرآورده و سایر فرآورده های كه در ذیل نامشان عنوان شده است ، غیر قانونی است و مصرف آنها خطرات فراوانی را برای مصرف كننده به همراه خواهد داشت .
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15437s, 18q