کاهش فشار خون با سلطان سبزی ها

۱۳۹۰/۱۰/۱۹ - ۱۲:۰۰ - کد خبر: 40129
سلامت نیوز: کرفس را سلطان سبزی‌‌ها می‌نامند و متخصصان تغذیه می‌گویند تمام بخش‌های این گیاه مفید و شفابخش است. این گیاه به ارتفاع 20 تا 60سانتی‌متر است و ساقه‌ای منشعب دارد.
كرفس گیاهی است كه در تمام دنیا به راحتی می‌روید. دانشمندان طب سنتی بر این عقیده‌اند كه كرفس بهترین ماده غذایی برای برطرف كردن عفونت مجاری ادرار و اسید اوریك بالا از طریق ضدعفونی كردن مجاری ادراری است، همچنین وجود روغن‌های فرار در كرفس علاوه بر ایجاد عطر خوشایند این گیاه، باعث گشاد شدن مجاری كلیه می‌شود و دفع اسید‌ اوریك را تسهیل می‌كند.
تجربه نشان داده است كه كرفس و غذاهای حاوی آن بوی بد دهان را از بین می‌برد كه احتمالا به دلیل تركیب موادی كه در معده تولید می‌شود با مواد معطر كرفس است. این گیاه حاوی ویتامین ث زیادی است و به همین دلیل مصرف آن به تقویت لثه‌ها كمك كرده و از بروز بیماری اسكوربوت پیشگیری می‌كند. مصرف كرفس همچنین به افراد كم‌خون، توصیه می‌شود. اسیدهای چرب فرار موجود در این گیاه، محرك اشتهاست. پتاسیم موجود در كرفس علاوه بر تحریك ادرار باعث كاهش فشار خون می‌شود و به همراه گوگرد موجود در آن بیش از همه برای بیماران مبتلا به نقرس و افرادی كه از دردهای مفصلی و روماتیسم رنج می‌برند، توصیه می‌شود. این گیاه دارای خاصیت ضدمیكروبی است و در بهبود آسم و سرماخوردگی‌های ریوی مناسب است. آب كرفس به صورت غرغره برای رفع‌گلو دردهای خشك به دلیل خاصیت ضدعفونی‌كننده‌اش مفید است. همچنین آلودگی میكروبی ضعیف در روده نیز در اثر تریپین از بین می‌رود.
این گیاه حاوی درصد بالایی فیبر است، بنابراین ملین بسیار مناسبی به شمار می‌آید و مصرف برگ و ساقه‌های كرفس در مورد كسانی كه از ناراحتی‌های گوارشی نظیر یبوست رنج می‌برند بسیار نافع است. كرفس همچنین
ضد‌نفخ است و تب را پایین می‌آورد. مصرف آن به خصوص به افراد درگیر با بیماری‌های قلب و عروق و بالا بودن چربی‌های خون بسیار توصیه می‌شود، این گیاه از تصلب شرایین جلوگیری می‌كند.
ویتامین ب6 و اسید پانتوتنیك موجود در آن به همراه منیزیم و كلسیم اثر مثبتی در تقویت ماهیچه‌ها داشته و موثر در آرامش روانی است.
نقش بسیار موثر دیگر این گیاه، تاثیر آن در كاهش وزن است به حدی كه افرادی كه از یك لیوان عصاره كرفس به همراه لیموترش به شكل هر روزه یا یك روز در میان در زمان استفاده از رژیم‌های كاهش وزن، بهره برده‌اند، یك تا دو كیلوگرم كاهش وزن علاوه بر میزان عادی داشته‌اند.
این گیاه به دلیل دارا بودن مقدار زیادی آنتی‌اكسیدان از سوی محققان آمریكایی به عنوان یكی از 10ماده غذایی كه می‌تواند با سرطان مقابله كند، نام برده شده است. همچنین مصرف آن به شدت به افراد درگیر با سنگ كلیه و سنگ‌های مجاری ادراری توصیه می‌شود.

جوشانده این گیاه، گرفتگی صدا را درمان می‌كند و برای سرمازدگی مفید است. این گیاه حاوی فسفر بوده و در تقویت حافظه و ازدیاد هوش كارآمد است. در نسخ قدیمی به نقش افزایش‌دهنده شیر مادر، توسط این گیاه اشاره شده است. تخم كرفس نیز دارای خواص مفید بی‌شماری است. تخم این گیاه حاوی كلسیم بالاست كه ممكن است نقش مهمی در كاهش فشار خون ایفا كند، این تخم ادرارآور بوده و یكی از بهترین داروها برای پاك كردن اسید اوریك در بدن است از این رو برای درمان نقرس و آرتروز و روماتیسم مناسب است، البته دانه كرفس در مواردی موجب سقط جنین می‌شود و به همین دلیل در دوران بارداری منع مصرف دارد.

خوردن كرفس برای بیماران مبتلا به صرع نیز مضر است زیرا حملات آنها را تحریك می‌كند. همچنین در افرادی كه به ورم كلیه مبتلا هستند، منع مصرف دارد. انواع كوهی این گیاه علاوه بر خاصیت ضددرد و التهاب، اثر كاهنده‌ای بر ترشح اسید معده دارد. دانشمندان دریافته‌اند كه مصرف گیاه كرفس كوهی، ترشح اسید معده را كاهش می‌دهد و توصیه می‌كنند افرادی كه از ترشح زیاد اسید معده رنج می‌برند و به اصطلاح به زخم معده دچار هستند با وجودی كه منع مصرف سبزیجات خام وجود دارد، به مصرف كرفس كوهی بپردازند. در نسخ قدیمی اشاره شده كه برای ریشه‌كن كردن روماتیسم باید روزی یك لیوان آب كرفس خام را تا 21 روز خورد.

منبع: روزنامه شرق
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.93128s, 18q