عدم تحرك كافی كودكان باعث ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در بزرگسالی می شود

۱۳۹۰/۱۰/۱۹ - ۱۴:۰۰ - کد خبر: 40164
سلامت نیوز: عدم تحرک كافی در کودکان باعث می‌شود این کودکان در سنین بزرگسالی در معرض ابتلا به بیماری‌های مزمن از جمله دیابت، بیماری‌های قلبی ، افزایش فشارخون، سکته مغزی و ابتلا به بیماری‌های عروقی قرار گیرند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، یک کارشناس تربیت ‌بدنی در موردتحرک نداشتن کودکان گفت: هر چند فعالیت جسمی به هر میزان که باشد برای سلامتی کودک مفید است ولی بیشترین فایده آن زمانی خواهد بود که این فعالیت ها منظم و سازماندهی شده باشند.
محمد رضا رحیمی ادامه داد: فعالیت‌های با شدت متوسط می‌توانند آمادگی جسمانی کودک را افزایش داده و عوامل خطرزای بسیاری از بیماری‌های مزمن به ویژه بیماری های قلبی و عروقی و پوکی استخوان را کنترل كند.
وی تصریح كرد: دوران کودکی نقطه شروع کودکان در دنیای ورزش است و مسئله ورزش کردن و تربیت بدنی باید در سنین 2 تا 7 سالگی نهادینه شود.
کارشناس مسئول کودکان گروه سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی نیز گفت: ورزش کودکان باعث می‌شود آمادگی جسمانی، مهارت ها و اعتماد به نفس‌ کودکان افزایش یابد.
دکتر بهناز گنابادی افزود: ورزش به رشد و نمو استخوان‌ها کمک می‌کند، خطر ابتلا به پوکی استخوان را با افزایش غلظت مواد معدنی کاهش می‌دهد و باعث سلامتی فکر و ذهن و بهبود بخشیدن آنها می‌شود.
وی درخصوص راههای افزایش فعالیت جسمی در کودکان اجرای منظم فعالیت جسمی در مدارس، افزایش همکاری بین مربیان ورزش و سایر آموزگاران، استفاده از ساعات تعطیل مدارس برای برگزاری برنامه ورزشی، معرفی ورزشگاه یا سالن‌های مناسب و مطمئن به دانش آموزان را پیشنهاد كرد.
دکتر گنابادی زمان شروع ورزش را سن 5 تا 6 سالگی عنوان كرد و ادامه داد: تکامل چند جانبه یعنی اینکه فرد از سنین کودکی با مهارت‌های پایداری مانند پریدن، دویدن، پرتاب کردن، پشتک زدن و یاد گرفتن موارد مشابه آشنا شود تا در آینده برای مهارت های اختصاصی مثل فوتبال، بسکتبال آمادگی داشته باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.82317s, 18q