با سلول درمانی دیگر پیری به سراغ پوست شما نمی آید

۱۳۹۰/۱۰/۲۰ - ۱۱:۵۱ - کد خبر: 40247
سلامت نیوز: تحقیقات جدید حاکی از آن است که سلول درمانی باعث تسریع بازسازی سلولی در پوست های مسن می شود.

 دکتر عباس انتظاری متخصص پیشگیری از بیماریها و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دارای گواهینامه پلاسماتراپی از موسسه هماژی کانادا در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: سلول درمانی که به نامه ای پلاسماتراپی و PRP  شناخته می شود استفاده از همان پلاسمای خون بوده که غنی شده از پلاکته ا است.

وی افزود: شایان ذکر است که سلول درمانی به عنوان یک منبع متمرکز از پلاکت اتولوگ (پلاکت خودی) شامل عوامل مختلف رشد سلولی و سیتوکین ها است که سبب تحریک سنتز استخوان و بافت های نرم نظیر پوست و ضمائم آن می شود.

انتظاری بیان کرد: از روش پلاسماتراپی در زمینه های مختلف پزشکی نظیر ارتوپدی، جراحی قلب،‌طب ورزشی،‌پیشگیری از ریزش مو، دندانپزشکی و نظایر آن استفاده می شود. اما همواره این سئوال مطرح بوده است که آیا این روش در جوانسازی پوست موثر است یا خیر.

این متخصص تصریح کرد:‌به منظور اثربخشی پلاسماتراپی دکتر کیم و همکارانش در دانشگاه چانگمان کره اقدام به طراحی یک مطالعه ، و اثر این روش را بر بازسازی ماتریکس خارج سلولی در پوست بررسی كردند.

انتظاری خاطر نشان کرد:‌نتایج این مطالعه که در جدیدترین شماره مجله Ann Dermatol به چاپ رسیده است نشان داد که پلاسماتراپی باعث افزایش ماده پروکلاژن نوع یک در پوست می شود و همچنین باعث افزایش کلاژن نوع یک و پروتئین MMP و MRNA در فیبروبلاست های پوستی می شود.

وی تاکید کرد: این گروه از دانشمندان مشاهده كردند که پلاسماتراپی  PRP باعث تسریع بازسازی سلولی در پوست های مسن می شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.78094s, 19q