استفاده از داروهای لاغری موجب افسردگی می شود

۱۳۹۰/۱۰/۲۳ - ۱۲:۰۶ - کد خبر: 40476
سلامت نیوز: یك متخصص تغذیه بالینی از دانشگاه بوستون آمریكا گفت : تحقیقات جدید نشان می دهد كه استفاده خودسرانه از داروهای لاغری علاوه بر تحمیل هزینه های سنگین بر افراد می تواند موجب بیماری افسردگی شود.
 
پروفسور مهدی اخبارده روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا یادآور شد : استفاده از این داروها علاوه بر افسردگی همچنین موجب وابستگی فرد به دارو می شود زیرا وقتی فردی مدت ها داروهای لاغری را به صورت خود سرانه استفاده كند این داروها منجر به تخریب پایانه های سلول های تولید كننده سرتونین در مغز وی می شود از این رو فرد به بیماری افسردگی از نوع غیر قابل درمان و وابستگی به دارو مبتلا می شود .

وی ادامه داد:مصرف كنندگان این داروها همچنین ممكن است دچار علائم روحی و روانی مخرب داروهای غیر نسخه ای از جمله شیشه و كراك و داروهای نسخه ای از جمله فن ترمین و فن فلورامین شوند .

اخبارده تاكید كرد : در حال حاضر ارتباط میان مصرف این داروها با ایجاد اختلالات خلقی ثابت شده است و نتایج مطالعات نشان می دهد كه در صورت مصرف این نوع داروها كمترین ضرر آن ایجاد وابستگی به دارو و بزرگترین ضرر آن تخریب پایانه های سلولهای تولید كننده و انتقال دهنده های عصبی است .

این عضو مركز تحقیقات بالینی آمریكا خاطرنشان كرد : بسیاری از افراد در هنگام مصرف این داروها دچار افزایش فشار خون، شادی بی اندازه ، نوسانات خلقی ، آسیب دریچه قلب ، لرزش شدید دست و پاها و عدم كنترل وسواس فكری و اختلال شدید در خواب می شوند .

به گفته وی مصرف داروهای لاغری حتی می تواند خطرناك تر از استعمال مواد مخدر باشد و اگر طول مدت زمان مصرف این داروها زیاد شود، شدت افسردگی در افراد افزایش می یابد و این افراد حتی با استفاده از داروهای ضد افسردگی معمولی هم درمان نمی شوند .
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15998s, 18q