وزارت بهداشت آخرین آمار ایدز در کشور را اعلام کرد

۱۳۹۰/۱۰/۲۵ - ۱۰:۲۹ - کد خبر: 40510
سلامت نیوز: اداره ایدز وزارت بهداشت آخرین گزارش موارد ثبت شده HIV/AIDS‌ تا پایان تابستان امسال ( با ۳ ماه تأخیر) اعلام کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسلانی وزارت بهداشت، اداره ایدز مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر، بر اساس آمار جمع‌آوری شده از دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی - درمانی تا تاریخ اول مهر ۱390 در مجموع ۲۳ هزار و 497 نفر افراد مبتلا به HIV/AIDS‌ در کشور شناسایی شده‌اند که ۹۱.۳ درصد آنان را مردان و ۸.۷ درصد را زنان تشکیل می‌دهند و تاکنون 3168 نفر مبتلا به ایدز شناسایی شده و 4419 نفر از افراد مبتلا فوت کرده‌اند.

بنابر اعلام اداره ایدز وزارت بهداشت، .۴46 درصد از مبتلایان به HIV‌ در زمان ابتلا در گروه سنی 34 – 25 سال قرار داشته‌اند که بالاترین نسبت در بین گروه‌های سنی را به خود اختصاص می‌دهند.

تزریق با وسایل مشترک عامل اصلی ابتلا به ایدز


بر اساس این گزارش، علل ابتلا به HIV‌ در بین کل مواردی که از سال 1365 تاکنون در کشور به ثبت رسیده‌اند. به ترتیب، تزریق با وسایل مشترک در مصرف‌کنندگان مواد (69.8 درصد)، رابطه جنسی (10.1درصد)، دریافت خون و فرآورده‌های خونی (1 درصد) و انتقال از مادر به کودک (0.9 درصد)، بوده است. راه انتقال در 18.2 از این گروه نامشخص مانده است.

رشد آمار ابتلا به ایدز در سال  ۸۹ از طریق روابط جنسی

 در مقایسه این آمار با مواردی که ابتلا آنان در سال 1389 گزارش شده است، اعتیاد تزریقی 66.1 درصد، برقراری روابط جنسی 20.8 درصد و انتقال از مادر مبتلا به کودک 2.5 درصد را تشکیل داده است.
در 10.6 درصد از موارد شناسایی شده در این سال راه انتقال نامشخص بوده و هیچ مورد جدید ابتلا از راه خون و فرآورده‌های خونی گزارش نشده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.43423s, 18q