توصیه های تغذیه ای به زنان باردار

۱۳۹۰/۱۰/۲۵ - ۱۲:۴۶ - کد خبر: 40541
سلامت نیوز: سرپرست دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی به منظور ارتقای سلامت زنان باردار توصیه های تغذیه ای به آنان ارائه داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت؛ دکتر زهرا عبداللهی،سرپرست دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت : اضافه وزن و چاقی یکی از بزرگترین مشکلات بهداشتی و عامل خطر برای بسیاری از بیماری های دوران بارداری است. طی مطالعات انجام شده در ایران حدود40 درصد زنان در سنین باروری 15 تا 34 ساله دچار اضافه وزن و چاقی هستند.

وی افزود: بهتر است خانم های باردار از سرخ کردن غذاها اجتناب كرده و حتی الامکان به شکل آب پز، بخارپز و کبابی مصرف شوند، چربی اطراف گوشت و پوست مرغ را قبل از پخت، جدا و از مصرف آنها خودداری كرده و از شیر و محصولات لبنی کم چرب استفاده کنند.

دکتر عبداللهی توصیه کرد: به جای بكاربردن سس های چرب در تهیه سالاد از چاشنی هایی مثل آبلیمو، سرکه، آبغوره، آب نارنج استفاده کرده و از تنقلات پرچرب مثل چیپس، پیراشکی و شکلات اجتناب كنند همچنین مصرف فست فودها را كه حاوی چربی زیادی هستند مثل سوسیس، كالباس و پیتزا باید محدود شود.

وی با بیان این که کاهش مصرف مواد قندی یكی از راه های پیشگیری از چاقی در این دوران است ، خاطر نشان کرد: لازم است زنان باردار از میوه های تازه به جای شیرینی و شکلات در میان وعده ها استفاده كنند و مصـــرف دوغ کـم نمک و بــدون گـــاز، آب و آب میــوه های طبیــعی را جایگزین نوشابه های گازدار كنند.

سرپرست دفتر بهبود تغذیه در ادامه یادآور شد: خانم های باردار برای افزایش دریافت فیبر باید روزانه از سبزی خوردن، سبزی های محلی یا سالاد همراه غذا استفاده كرده، از میوه های تازه به عنوان میان وعده و به جای نان های سفید از نان های سبوس دار استفاده کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.38635s, 19q